Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wykonane usługi doradcze, które nie stanowią kosztu uzyskania przychodu

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2008 r. (data wpływu 14 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami zaliczanymi do środków trwałych oraz z zakupami pozostałymi - jest nieprawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 14 sierpnia 2008 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami zaliczanymi do środków trwałych oraz z zakupami pozostałymi.



W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe).



Spółka w dniu 19 czerwca 2007 r. podpisała umowę o dofinansowanie projektu, o nazwie "Uruchomienie produkcji energii ekologicznych z odnawialnych źródeł energii" realizowanego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencji przedsiębiorstw, lata 2004-2006, Priorytet 2 Bezpośrednie wparcie przedsiębiorstw, Działanie 2.2 Wsparcie konkurencyjności produktowej i technologicznej przedsiębiorstw, Poddziałanie 2.2.1 Wsparcie dla przedsiębiorstw dokonujących nowych inwestycji. Umowa określająca warunki dofinansowania została zawarta w dniu 19 czerwca 2007 r. z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.



W procesie otrzymania dotacji na przedmiotową inwestycję Spółka korzystała i korzysta z usług firm doradczych. Zakres czynności doradców obejmował pomoc przy sporządzeniu wniosków do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz innych wymaganych przepisami prawa dokumentów oraz obejmuje doradztwo w zakresie prawidłowości raportowania bieżącego rozliczania dotacji. Wszystkie nakłady związane z korzystaniem z usług firm doradczych zostały i są finansowane ze środków własnych Spółki.



W związku z powyższym w zakresie podatku od towarów i usług zadano następujące pytanie:



Czy można odliczyć podatek naliczony od faktur dokumentujących wykonane i wykonywane usługi doradcze, jako podatek naliczony od nabycia towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych, czy też należy go rozliczyć jako podatek naliczony od nabycia towarów i usług pozostałych.



Zdaniem Wnioskodawcy w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego od faktur dokumentujących wykonane usługi doradcze (mające na celu otrzymanie dotacji), jako podatku naliczonego od nabycia towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych, Spółka uważa, że podlega on odliczeniu na zasadach określonych w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.). W związku powyższym może on stanowić podatek naliczony od nabycia towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych. Odnośnie możliwości odliczenia podatku naliczonego od faktur dokumentujących wykonane i wykonywane usługi doradcze (doradztwo w zakresie prawidłowości raportowania bieżącego rozliczania dotacji) Spółka uważa, że do chwili zakończenia inwestycji podatek naliczony podlega odliczeniu jako podatek naliczony od nabycia towarów i usług zaliczanych przez podatnika do środków trwałych, zaś po zakończeniu inwestycji podatek naliczony podlega odliczeniu jako podatek od nabycia towarów i usług pozostałych.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) uznaje się za nieprawidłowe.



Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności podlegających opodatkowaniu, podatnikowi o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego przepisu wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku wykorzystywania ich do czynności zwolnionych z opodatkowania oraz niepodlegających opodatkowaniu (z wyjątkiem czynności niepodlegających opodatkowaniu na terytorium kraju, o których mowa w art. 86 ust. 8 i 9 ustawy o podatku od towarów o i usług).

Należy również wskazać zasadę wynikającą z przepisu art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, z którego wynika, że podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Stosownie do ust. 3 pkt 1 wskazanego artykułu, przepisu ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 (zakupy zaliczane przez podatnika do środków trwałych) oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wydana została interpretacja indywidualna znak ITPB3/443-442/08/AW z dnia 28 października 2008 r., zgodnie z którą wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na usługi doradcze związane z przyznaniem dofinansowania na zadanie inwestycyjne oraz obsługą bieżącego rozliczania dotacji (raportowanie), nie będą zwiększały wartości początkowej środków trwałych, jak również nie będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że skoro wydatki poniesione na zakup ww. usług nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Wnioskodawcy nie przysługuje i nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakup przedmiotowych usług.



Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, a w przypadku zdarzenia przyszłego w dniu wydania interpretacji.



Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.
Słowa kluczowe: odliczenie podatku od towarów i usług, środek trwały
Data aktualizacji: 18/10/2013 21:00:01

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dotycz acych wydatków związa...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Zwolnienie od opodatkowania ekwiwalentu wypłacanego pracownikom za korzystanie z Internetu...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Opodatkowanie kosztów przesyłki ponoszonych w zw. ze sprzedażą towarów przez Internet

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dotyczy kwestii wystawienia faktury VAT czy noty księgowej za wykonaną usługę naprawy samo...

Wnioskodawca dokonał naprawy samochodów uszkodzonych w czasie transportu przez Spółkę C. ze Swarzędza, która świadczyła dla Wnioskodawcy usługę przewozową.Spółka C. świadczy usługi transportowe na rzecz importera samochodów Skoda Auto Polska S.A. Z...

Dotyczy powstania obowiązku podatkowego w związku z importem usług

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Dotyczy prawidłowości księgowania w podatkowej księdze przychodów oraz kosztów uzyskania przychodu w walutach obcychCzy faktury korygujące sprzedaż dotyczącą 2008 r., wystawione w 2009 r. korygują przychód netto 2008 r., czy przychód netto 2009 r.?Urząd Skarbowy Przeworsk 37-200 ul. Tysiąclecia 1VAT - w zakresie wystawiania faktur VAT za świadczone usługi na rzecz producenta filmuCzy jednorazowe odstępne za najem lokalu użytkowego stanowi w całości koszty uzyskania przychodu w dacie jego poniesienia?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.