Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Brak zasadności wystawienia jednej faktury zbiorczej za miesiąc w przypadku braku sprzedaży ciągłej towarów handlowych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2007r. (data wpływu 28 grudnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasadności wystawienia jednej faktury zbiorczej za miesiąc w przypadku sprzedaży ciągłej towarów handlowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 grudnia 2007r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasadności wystawienia za miesiąc jednej faktury zbiorczej w przypadku sprzedaży ciągłej towarów handlowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca zawarł umowę z kontrahentem o dostarczaniu im towarów handlowych do ich magazynu. Dostawy te będą odbywały się dwa razy w tygodniu dla klienta na podstawie specyfikacji dostawy (dowód przesunięcia towaru MM) do magazynu kontrahenta. Towar pozostaje dalej własnością podatnika. Kontrahent ten podejmuje się sprzedaży tych towarów na własny rachunek. Następnie po zakończeniu miesiąca do 20 dnia następnego miesiąca klient przedstawia Wnioskodawcy raport rozliczenia, który obejmuje towary Wnioskodawcy, sprzedane przez kontrahenta w poprzednim miesiącu.

Kontrahent traktuje tę dostawę jako sprzedaż ciągłą i oczekuje od Wnioskodawcy wystawienia jednej zbiorczej faktury w 20-tym dniu miesiąca po zakończeniu miesiąca, w którym nastąpiła sprzedaż towarów Wnioskodawcy. Wnioskodawca uważa, że jest to sprzedaż o charakterze ciągłym. W związku z tym może wystawić jedną zbiorczą fakturę na ww. dostawy z miesiąca poprzedniego w miesiącu następnym, ale nie później jednak niż 7 dnia od dnia zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż taką można traktować jako sprzedaż o charakterze ciągłym i wystawić jedną zbiorczą fakturę nie później niż siódmego dnia od dnia zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisem § 13 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, faktury wystawia się, co do zasady, nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Od tej zasady zdaniem Wnioskodawcy istnieją pewne wyjątki.

Jeden z nich ma zastosowanie w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym. Faktury dokumentujące taką sprzedaż wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży, zgodnie z § 13 ust. 2 ww. rozporządzenia.

W powołanych przepisach rozporządzenia ograniczono możliwość określenia daty sprzedaży o charakterze ciągłym, nie definiując jednakże tego pojęcia. W związku z brakiem w obowiązujących przepisach podatkowych definicji sprzedaży towarów o charakterze ciągłym, należy przyjąć pojęcie sprzedaży towarów w ujęciu art. 2 ust. 22 ustawy, w którym to przepisie przez sprzedaż należy rozumieć m. in. odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z tym Wnioskodawca uważa, że dostawa towarów ma charakter ciągły i zgodnie z ww. przepisami może wystawić zbiorczą fakturę, dokonaną w danym miesiącu na rzecz kontrahenta, jednak nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonał takiej sprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust.1 ustawy o VAT). Istotą dostawy towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W powołanym przepisie mowa jest o czynności, która daje otrzymującemu towar, prawo do rozporządzania tym towarem jak właściciel (prawo do wyzbycia się, obciążania, korzystania z nabytych rzeczy). Chodzi przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym.

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy o VAT - podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art.119 ust.10 i art.120 ust.16.

Na podstawie delegacji zawartej w art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, w § 9 ust. 1 rozporządzenia z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.) Minister Finansów określił szczegółowo zasady wystawiania faktur, dane które powinny zawierać oraz sposób i okres ich przechowywania.

I tak, zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 cyt. rozporządzenia - faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej dzień, miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia, numer kolejny faktury oznaczonej jako "Faktura VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym.

Pojęcie sprzedaży ciągłej, o której mowa § 9 ust. 1 pkt 3 cyt. rozporządzenia nie zostało zdefiniowane w przepisach podatkowych. Dlatego też, pojęcie ciągłości należy rozpatrywać zgodnie z zasadami prawa cywilnego, odnosząc je do pojęcia zobowiązania o charakterze ciągłym. Zobowiązanie takie wytwarza stosunek prawny oznaczony terminem (najem, dzierżawa itp.) lub nim nie oznaczone. Charakter tego zobowiązania jest trwały i mogą z niego wypływać obowiązki ciągłe lub okresowe. W zobowiązaniu ciągłym nie da się wyróżnić powtarzających się czynności, które można byłoby zakwalifikować jako świadczenie samodzielne. W ujęciu słownikowym ciągłość oznacza: dziejący się, odbywający się, trwający stale, nieustannie, ustawicznie, stale powtarzający się, stały.

W ujęciu § 9 ust. 1 pkt 3 cyt. rozporządzenia, sprzedaż ciągła to świadczenie polegające na stałym, ciągłym, trwającym stale, powtarzalnym zachowaniu strony zobowiązanej do świadczenia. Chodzi tu więc o np.: najem, dzierżawę lub umowę o podobnym charakterze, codzienną dostawę towarów, dostawę energii elektrycznej. W przypadku sprzedaży ciągłej trudne jest, a czasem niemożliwe, wyodrębnienie konkretnego świadczenia strony, czyli jednoznacznego ustalenia momentu dostarczenia towaru lub wykonania usługi.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego stwierdzić należy, że przedmiotowa dostawa towarów nie może być uznana za sprzedaż o charakterze ciągłym. Częstotliwość dokonywania sprzedaży jest jedną z cech sprzedaży ciągłej. Fakt, że dostawy będą odbywały się dwa razy w tygodniu dla klienta na podstawie specyfikacji dostawy (dowód przesunięcia towaru MM) do magazynu kontrahenta nie wskazuje na to, że sprzedaż będzie prowadzona w sposób stały, nieustanny, systematyczny i częstotliwy. Każde bowiem przesunięcie można wyodrębnić, odróżnić od poprzedniego i jest ono realizowane na podstawie ww. specyfikacji dostawy. Przesunięcie do magazynu kontrahenta towarów będzie dla Wnioskodawcy równoznaczne z wydaniem tych towarów, gdyż dla kontrahenta będzie to oznaczało, zgodnie z zawartą umową możliwość rozporządzania przesuniętym towarem jak właściciel (w przedstawionej sytuacji oznacza to możliwość dokonania sprzedaży). Dlatego bez znaczenia pozostaje fakt, iż towar pozostaje dalej własnością podatnika.

Zatem faktura VAT dokumentująca dostawę towarów powinna być wystawiona na ogólnych zasadach określonych w § 13 ust. 1 cyt. rozporządzenia, w myśl którego, fakturę wystawia się - co do zasady - nie później niż 7. dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - z zastrzeżeniem odmienności w przypadku otrzymania części lub całości należności (przedpłaty, zaliczki, raty, zadatku) oraz przypadków określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w zależności od otrzymania całości lub części zapłaty lub upływu terminu płatności (§ 14 i § 15 ust. 1 cyt. rozporządzenia).

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust.2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi winno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy).

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: dokumentowanie, dostawa, faktura VAT, fakturowanie, podatek od towarów i usług, sprzedaż, usługi ciągłe, wystawienie faktury
Data aktualizacji: 06/01/2013 21:00:01

Możliwość odliczenia od dochodu tytułem ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych przez...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy od faktur za roboty budowlane remontowanej Świetlicy Wiejskiej ędzie możliwe w jakikol...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Po jakim kursie ewidencjonować narosłe odsetki na walutowym rachunku bankowym oraz pobiera...

Na podstawie art. 14 a 4 w zw. z 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 9 maja 2007r. (data wpływu do Urzędu 11.05.2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji...

Kiedy wystawić fakturę wewnętrzną?

POSTANOWIENIE Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu, działając na podstawie art. 14a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pani z dnia 6 stycznia 2006...

Pytanie Spółki dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie alkoholu p...

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 20.05.2005r. (data wpływu do Urzędu 20.05.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy udzielane premie pieniężne stanowią wynagrodzenie za świadczenie usług i czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?Dotyczy sposobu opodatkowania zakupu i sprzedaży wierzytelnościCzy Podatnik ma prawo do zwrotu podatku VAT od zakupu samochodu, który jest jego własnościąUrząd Skarbowy Gorlice 38-300 ul. Bardiowska 9Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT dokumentującej transakcję wniesienia aportu
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.