Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczać wartość usług podwykonawczych na podstawie zatwierdzonego dokumentu odbioru robót?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15.07.2010 r. (data wpływu 20.07.2010 r.) oraz piśmie z dnia 20.08.2010 r. (data nadania 20.08.2010 r., data wpływu 23.08.2010 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB5/423-456/10-2/JC z dnia 17.08.2010 r. (data nadania 17.08.2010 r., data doręczenia 19.08.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartość usług podwykonawczych na podstawie zatwierdzonego dokumentu odbioru robót - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.07.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartość usług podwykonawczych na podstawie zatwierdzonego dokumentu odbioru robót.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka S.A. (dalej Spółka) świadczy szeroko rozumiane usługi budowlane, z reguły wykonuje kontrakty budowlane jako główny wykonawca korzystając z usług innych firm na zasadzie podwykonawstwa. Zdarza się, że podwykonawcy pomimo zatwierdzenia przez Spółkę wykonanych przez nich robót - podpisaniem dokumentu odbioru robót, przesyłają do firmy faktury w terminie późniejszym niż wykazana przez Spółkę sprzedaż na rzecz zamawiającego.

Sprzedaż na rzecz zamawiającego zawiera roboty wykonane przez wymienionych podwykonawców, na które Spółka nie otrzymała faktur zakupowych. Usługi podwykonawcze bezpośrednio są związane z usługami świadczonymi przez Spółkę na rzecz zamawiającego. Wspomniane opóźnienia w otrzymywaniu faktur powodują, iż koszty dotyczące bezpośrednio przychodów od zamawiającego są ujmowane w ewidencji księgowej w okresach następnych niż wykazany przychód. Obecnie, Spółka uznaje za koszt podatkowy, koszty wykonanych usług podwykonawczych na podstawie otrzymanych faktur.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczać wartość usług podwykonawczych na podstawie zatwierdzonego dokumentu odbioru robót.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zasady kwalifikacji wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Według art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów; z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 cytowanej ustawy. Zatem, aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów między tym kosztem a przychodem musi istnieć związek w postaci ponoszenia kosztu w celu uzyskania przychodu. Innymi słowy poniesiony koszt ma wpływ na powstanie przychodu.

Przez koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami należy rozumieć te koszty, których poniesienie wpływa bezpośrednio na uzyskanie przychodu z danego źródła. Są to wiec koszty, których poniesienie jest niezbędne, aby określone źródło przynosiło konkretne przychody.

W nawiązaniu do powyższego uznać należy, że koszty usług podwykonawczych wynikających z dokumentów odbioru robót stanowią koszty bezpośrednie uzyskiwanych przychodów od zamawiającego, na które Spółka wystawia faktury sprzedażowe.

Powyższe stwierdzenie wynika z art. 15 ust. 4b i 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszt podatkowy uznaje koszt poniesiony na podstawie zaksięgowanej otrzymanej faktury (rachunku), albo na dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku) z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako kosztów rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Spółka mając na uwadze brzmienie art. 15 ust. 4e ustawy CIT stoi na stanowisku, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć koszt bezpośredni na podstawie również innego dokumentu, w przypadku braku faktur.

Przepisy podatkowe nie wyjaśniają znaczenia innego dokumentu oraz co należy uznać za inny dokument. Jednakże bez wątpienia powinno z tego innego dokumentu wynikać, że usługa została wykonana, towar dostarczony. Natomiast okoliczności winny wskazywać na to, że koszty usług ponoszone są w celu uzyskania przychodu. Według Spółki innym dokumentem w zakresie wykonywaniu kontraktów budowlanych może być dokument odbioru robót budowlanych, np. protokół odbioru robót.

Powyższe twierdzenie znajduje uzasadnienie w treści z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowiącego między innymi, że podatnik ma obowiązek prowadzenia ewidencji księgowej zgodnie z odrębnymi przepisami. Te inne przepisy wynikają z ustawy o rachunkowości, która w art. 20 określa, że zapisów księgowych dokonuje się na podstawie dowodu księgowego stwierdzającego dokonanie operacji gospodarczej. Wspomniane dokumenty odbioru robót zalicza się do źródłowych obcych dokumentów zewnętrznych otrzymanych od kontrahentów stwierdzających wykonanie robót. Na podstawie wymienionych zewnętrznych dokumentów źródłowych Spółka będzie, w swojej ewidencji, księgowała zobowiązanie wobec podwykonawców usług.

Otrzymanie faktur w terminie późniejszym nie spowoduje po raz drugi wykazania kosztów uzyskania przychodów, gdyż zostały ujęty w księgach na podstawie wspomnianych innych dokumentów. Zdaniem Spółki do kosztów bezpośrednich uzyskania przychodów można zaliczyć koszty usług podwykonawczych potwierdzonych innym dokumentem z którego wynika wykonanie robót.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: faktura, koszty bezpośrednie, koszty uzyskania przychodów, moment, otrzymanie faktury, podwykonawstwo, umowa, wydatek
Data aktualizacji: 25/12/2012 15:00:01

Czy można wystawić fakturę VAT w imieniu współwlaścicieli bez ich pełnomocnictwa?

W odpowiedzi na zapytanie czy możemy wystawić fakturę VAT w imieniu współwłaścicieli bez ich pełnomocnictwa zawarte w piśmie z dnia 22.10.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu stosownie do art. 14a 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r...

Uznanie za usługę podlegającą opodatkowaniu w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT wykony...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dotyczy ewentualnej konieczności zarejestrowania działalności gospodarczej w związku ze sp...

Na podstawie: - art. 14a 1, art. 14a 3 oraz art. 14a 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy uznaje Pani stanowisko zawarte we wniosku z dnia...

Forma potwierdzenia przez nabywcę odbioru faktury korygującej

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Wystawianie faktur elektronicznych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy prawidłowo są różnice kursowe na środkach pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym walutowym?Możliwość zwolnienia od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 dochodów Spółdzielni z tytułu odsetek na rachunku bieżącymPrawo do odliczenia w miesiącu kwietniu 2010r. podatku VAT z faktur dokumentujących poniesione koszty związane z działalnością gospodarcząW jaki sposób należy dokonać korekty deklaracji VAT-7 w celu zwrotu w sumie nadpłaconego podatku VAT z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste ?Ujmowania w ewidencjach VAT faktur VAT od zakupów
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.