Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy faktury VAT drukowane z podręcznego komputera inkasenta są podstawą do odliczenia podatku VAT?

Działając na podstawie:- art. 14a § 1, § 3, § 4 oraz art.217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.),- art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1, art. 86 ust. 10 pkt 1, art. 86 ust. 10 pkt 3, art. 86 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz- § 8 - § 27 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798).po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13.01.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

W dniu 13 stycznia 2006r. do tutejszego organu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług w przedstawionej indywidualnej sprawie, w której, wg oświadczenia podatnika, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny tej sprawy:

W złożonym wniosku podatnik informuje, iż prowadzi gospodarstwo rolne oraz jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Faktury VAT za energię elektryczną, jak informuje podatnik, otrzymuje bezpośrednio od Inkasenta, który drukuje je z podręcznego komputera. Podatnik nadmienia, iż licznik jest zarejestrowany na Jego imię i nazwisko, a na fakturach VAT jest podawany Jego nr NIP-u. W/w licznik, informuje podatnik, odmierza tylko zużyte kilowaty do działalności rolniczej, gdyż posiada odrębny licznik poboru energii elektrycznej dla gospodarstwa domowego.W związku z powyższym prosi o udzielenie odpowiedzi, czy w/w faktury VAT drukowane z podręcznego komputera inkasenta są podstawą do odliczenia podatku VAT.

Stanowisko podatnika:

Zdaniem podatnika przysługuje Mu prawo do odliczenia podatku VAT z w/w faktur VAT dotyczących zakupu energii elektrycznej wystawianych przez Inkasenta.

Przedstawiony stan faktyczny regulują poniższe przepisy:

Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.): "W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124".

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy o VAT: "Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług".

Na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług: "Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18".

Według art. 86 ust. 10 pkt 3 w/w ustawy o VAT: "Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, jeżeli faktura zawiera informacje, jakiego okresu dotyczy - w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności".

Przepis art. 19 ust. 13 pkt 1 dotyczy dostaw energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, z zastrzeżeniem ust. 18 oraz usług wymienionych w poz. 138 i poz. 153 załącznika nr 3 ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT: "Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust.10, może obniżyć kwot podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy".

W rozdziale 4 (§ 8 - § 27) Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) określono szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać oraz sposób i zakres ich przechowywania.

Między innymi w § 9 ust. 1 określono co powinna zawierać faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży - nabycia, a mianowicie powinna zawierać co najmniej:

1) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;2) numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;3) dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz date wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako " FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży o charakterze ciągłym - co odnosi się m.in. do dostawy energii elektrycznej;4) nazwę towaru lub usługi; 5) jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonywanych usług;6) cenę jednostkowa towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkowa netto)7) wartość towarów lub wykonanych usług , których dotyczy sprzedaż , bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto );8) stawki podatku;9) sumę wartości sprzedaży netto lub wykonywanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;10) kwot podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług) z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;11) wartość sprzedaży towarów lub wykonywanych usług wraz z kwota podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;12) kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem , wyrażona cyframi i słownie;

Powyższy przepis nie zawiera w swej treści sformułowania nakazującego aby faktura winna zawierać podpisy i pieczątki wystawcy i odbiorcy faktury VAT.

Według przepisu § 11 ust. 1 wyżej cytowanego rozporządzenia faktury wystawiane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych mogą nie zawierać danych dotyczących nabywcy, określonych w § 9 ust. 1 pkt 2.

Z kolei na podstawie § 11 ust. 2 pkt 3 w/w rozporządzenia faktury wystawiane nabywcom, na których rzecz dokonywana jest sprzedaż: energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy mogą nie zawierać danych określonych w § 9 ust. 1 pkt 2, dotyczących nabywcy.

Jeżeli otrzymywane faktury VAT za energię elektryczną, wykorzystywaną do wykonywania czynności opodatkowanych, spełniają wymogi, o których mowa w zacytowanych wyżej przepisach przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT z w/w faktur.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu uznaje przedstawione przez Podatnika stanowisko za prawidłowe - w związku z powyższym postanowiono orzec jak w sentencji postanowienia.

Dodatkowo Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu uprzejmie informuje, że powyższa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego udzielona jest w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązującego w dacie skierowania zapytania do organu podatkowego oraz odpowiedzi na zapytanie - jedynie w opisanym przez Jednostkę stanie faktycznym. Oznacza to, że w przypadku zmiany - po jej udzieleniu - przepisów prawa w omawianym zakresie (a także okoliczności stanu faktycznego) informacja ta nie będzie mieć zastosowania.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwie organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Słowa kluczowe: energia elektryczna, faktura vat, inkasenci, odliczenie podatku od towarów i usług
Data aktualizacji: 16/10/2012 18:50:16

Jak udokumentować fakturą VAT usługi świadczone na rzeczowym majątku ruchomym wykonywane d...

P O S T A N O W I E N I E Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 8, poz. 60 z 2005r.- tekst jednolity, z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej:- uznaje za prawidłowe...

Biura księgowe śląskie na co najczęściej narzekają klienci biur rachunkowych?

Znalezienie dobrej księgowej, wbrew pozorom wcale nie jest łatwym zadaniem i część klientów nawet kilka razy w roku zmienia biuro rachunkowe Ruda Śląska. Oczywiście jest wiele sposobów, by uniknąć zatrudnienia niekompetentnego księgowego, ale...

Prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących otrzymane premie pieniężne

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Wystawianie faktur elektronicznych w przypadku przesyłania danych potrzebnych do wystawien...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Faktura korygująca do faktury VAT RR

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Wnioskodawca jako odbiorca faktury wysłanej drogą mailową nie nabywa prawa do odliczenia podatku VAT z tej fakturyCzy Gmina jako osoba prawna i Urząd Miejski jako gminna jednostka organizacyjna muszą posiadać odrębne rachunki bankowe?Prawo do odliczenia podatku zawartego w fakturach dokumentujących zakup paliwa do używanego do działalności samochodu Polonez TruckUrząd Skarbowy Golub-Dobrzyń 87-400 ul. Gerarda Koppa 1aDotyczy sposobu rozliczenia korekty cen produktów (korekta przychodów
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.