Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Czy istnieje możliwość odliczenia podatku od towarów i usług z faktur dotyczących zakupu paliwa do samochodu osobowego?

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W grudniu 2003r. zakupił na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą samochód ciężarowy marki MERCEDES. W deklaracji dla podatku od towarów i usług strona, zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami, dokonała obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy jego nabyciu. Obecnie podatnik ma zamiar zmienić przeznaczenie pojazdu z ciężarowego na osobowy i nadal wykorzystywać go w działalności gospodarczej.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym zostało sformułowane zapytanie, czy podatnik będzie mógł nadal korzystać z odliczania podatku VAT naliczonego przy zakupie paliwa do opisanego wyżej samochodu?

W ocenie podatnika prawo do odliczania podatku VAT od zakupionego paliwa będzie nadal przysługiwało.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce w odpowiedzi na powyższy wniosek stwierdza, co następuje:

Zasady obniżania podatku należnego o podatek naliczony unormowane zostały w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) z uwzględnieniem wyłączeń określonych w art. 88 ustawy.Zgodnie z art. 86 ust.1 w/w ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.Przepisy art. 88 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy stanowią, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.W związku z tym, że po zmianie przeznaczenia przedmiotowy pojazd będzie klasyfikowany jako samochód osobowy podatnik nie będzie miał prawa do obniżania podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie paliwa przeznaczonego do jego napędu.

W takim stanie faktycznym i prawnym stanowisko Strony wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe.
Słowa kluczowe: paliwo, podatek naliczony, samochód osobowy
Data aktualizacji: 16/01/2013 15:00:01

Wystawienie faktury VAT dokumentującej dostawę?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Podatnik właściwie wystawił dokumenty (tj. faktury) i zastosował 0% stawkę podatku VAT...

Spółka na zlecenie firmy austriackiej wyposaża hale produkcyjne usytuowane na Słowacji w konstrukcje stalowe, stanowiące linie montażowe do produkcji samochodów. Kontrakt na Słowacji obejmuje dostawę i montaż elementów tej konstrukcji w większości...

Miejsce świadczenia i opodatkowania usług w zakresie badań i analiz technicznych PKWiU 74.3

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Opodatkowanie i dokumentowanie wypłacanych premii pieniężnych oraz odliczenie podatku nali...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Gmina nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związa...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Urząd Skarbowy Miechów 32-200 ul. St. Daneckiej 1Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy Poznań 61-831 ul. Plac Wiosny Ludów 2Dot. zastosowania kursu waluty obcej po otrzymaniu faktury korygującej z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarówW jaki sposób należy ewidencjonować w kasie fiskalnej sprzedaż komisową towaru przyjętego od komitenta ?Opodatkowanie premii pieniężnych wypłacanych odbiorcom
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.