Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Czy kserokopia faktury zakupu towaru handlowego może być dokumentem księgowym?

Stan faktyczny:

Podatnik jest właścicielem Zakładu Usługowo-Handlowego X zajmującego się między innymi sprzedażą części spawalniczych importowanych z Chin. Import towarów odbywa się na podstawie faktur wystawionych przez firmę chińską oraz dokumentów odprawy celnej SAD. Kopia takiej faktury wraz z dokumentem SAD jest dokumentem na podstawie, którego zostaje księgowany zakup towaru w przedsiębiorstwie Podatnika. Formą opodatkowania przedmiotowej działalności gospodarczej są zasady ogólne (księga przychodów i rozchodów).

Pytanie strony:

Czy faktura zakupu (importowa) dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych musi być oryginalna, czy może być kserokopią (faksem) podobnie jak dla Urzędu Celnego?

Zdaniem Strony podmiot dokonujący odprawy celnej nie ma obowiązku dostarczyć oryginału faktury, której odprawa dotyczy. Dokumentem na podstawie którego dokonuje się odprawy celnej i naliczenia podatku może być faks lub kopia faktury dostarczona bezpośrednio, np. przez eksportera do agencji celnej. Kopia takiej faktury wraz z dokumentem SAD zostaje księgowana w firmie Podatnika i jest uznawana jako dokument zakupu.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do § 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są: faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej "fakturami", odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach.

Przepis § 12 ust. 1 i 4 w/w rozporządzenia nakładają na podatnika obowiązek dokonywania zapisów w języku polskim i w walucie polskiej w sposób staranny, czytelny i trwały, na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów. Dowód księgowy powinien być także sporządzony w języku polskim, przy zachowaniu jego pełnej i zrozumiałej treści. Jeżeli w dowodzie podane jest wartościowe określenie operacji gospodarczej tylko w walucie obcej, podatnik posiadający ten dowód jest obowiązany przeliczyć walutę obcą na złote, po obowiązującym w dniu dokonania operacji kursie, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o podatku dochodowym. Wynik przeliczenia należy zamieścić w wolnych polach dowodu lub w załączniku do dowodu sporządzonego w walucie obcej.

Za potwierdzeniem stanowiska, iż postawą zapisów księgowych jest oryginał faktury przemawia treść § 16 ust. 2 powyżej cytowanego rozporządzenia, z którego wynika, że jeżeli materiał lub towar handlowy, którego zakup - zgodnie z przepisami rozporządzenia - dokumentowany jest fakturami dostawców, został dostarczony do zakładu lub dokonano nim obrotu przed otrzymaniem faktury, należy sporządzić szczegółowy opis otrzymanego materiału (lub towaru handlowego), podając imię, nazwisko (firmę) i adres dostawcy, ilość i rodzaj oraz cenę jednostkową i wartość materiału (lub towaru handlowego) i dokonać zapisu w księdze na podstawie opisu. Opis musi być potwierdzony w sposób określony w ust. 1 (tj. musi być potwierdzony datą i podpisem osoby, która przyjęła materiały lub towary handlowe) oraz przechowywany jako dowód zakupu i połączony z nadesłaną następnie fakturą. Ewentualna różnica w stosunku do wartości podanej w fakturze musi być wpisana do księgi (ewidencji) w dniu otrzymania faktury. Jeżeli podatnik otrzymał materiał lub towar handlowy oraz fakturę na ten materiał lub towar handlowy w tym samym miesiącu, opis, o którym mowa w ust. 2, dołącza do otrzymanej faktury, a zapisów w księdze dokonuje na podstawie otrzymanej faktury (§ 16 ust. 3 w/w rozporządzenia).Ponadto zgodnie z ust. 4 tego przepisu podatnik może nie sporządzać opisu, o którym mowa w ust. 2, jeżeli zakup udokumentowany jest specyfikacją dostawcy, pod warunkiem że specyfikacja spełnia wymogi określone dla opisu. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

Przytoczone powyżej przepisy nie przewidują, aby podatnicy mogli dokonywać zapisów w księdze przychodów i rozchodów na podstawie kopii faktury czy też faksu tej faktury. Dokumentem stanowiącym podstawę tych zapisów jest oryginał faktury.

Mając na względzie powyższe, stanowisko strony jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Słowa kluczowe: dokumentowanie wydatków, dowód księgowy, import towarów, kopia faktury, księga przychodów i rozchodów, księgowanie kosztów, oryginał faktury, waluta obca, zapis w księdze
Data aktualizacji: 17/09/2011 09:45:04

Czy obciążanie (refakturowanie) dzierżawców z tytułu opłat podlega opodatkowaniu podatkiem...

POSTANOWIENIE Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 03 lutego 2005 r. (data...

Jak prawidłowo określić nabywcę w przypadku świadczenia usług turystycznych tzw. zielonej...

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając stosownie do treści art. 14a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia...

Czy udzielenie premii pieniężnej (bonusu) za wyniki w sprzedaży, terminowe płatności nie p...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy koszt doręczenia towaru nabywcy zwiększa podstawę opodatkowania z tytułu odpłatnej dos...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Księgowa Chełm radzi czy warto korzystać z gotowych wzorów faktur

Przedsiębiorcy z nie każdą fakturą do wystawienia muszą zgłaszać się do swojej księgowej. Większość przedsiębiorców we własnym zakresie wystawia tego typu dokumenty i do biura rachunkowego zgłasza się w celu rozliczenia. Księgowa Chełm wszystkim...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Okoliczności i konsekwencje wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż usługi najmu budynku biurowegoCzy z dniem 1 stycznia 2009r. ma obowiązek prowadzić pełną księgowość (jeśli tak to na jakiej podstawie)?Czy prawidłowe jest stosowanie przez podatnika 22 % stawki podatku VAT przy obciążaniu kosztami za zużycie wody najemców lokali użytkowych?Podatek od towarów i usług w zakresie prawidłowości wystawiania i przesyłania faktur za pomocą poczty elektronicznej w formacie PDFOpodatkowanie i dokumentowanie premii pieniężnych
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.