Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Czy mogę korzystać z obniżonej stawki VAT, tj. 7% z tytułu sprzedaży usługi dekarskiej wraz z własnym materiałem wykonawcy ?

W nawiązniu do naszego pisma, znak: OG-005/304/2004/PP2/41/2004 z dnia 22.12.2004 r., Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, iż w przedmiotowej sprawie Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach zalecił skorygowanie powyższej interpretacji.

W związku z powyższym niniejszym pismem Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego koryguje udzieloną odpowiedź.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. w odniesieniu do:a) robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzysząca, b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, - stosuje się obniżoną stawkę 7%.

Przepisy regulujące podatek VAT nie zawierają postanowień dotyczących możliwości odrębnego fakturowania usług oraz materiałów zużytych przy ich wykonywaniu.

Wystawiając fakturę za wykonane prace budowlano-montażowe, remontowe lub konserwacyjne, podatnik może fakturować robociznę, pracę sprzętu i materiały osobno, licząc od poszczególnych pozycji podatek od towarów i usług, lecz jedynie w sytuacji, gdy umowa cywilnoprawna spisana między wykonawcą a odbiorcą określa odrębne rozliczenie zużytych materiałów. W przypadku objęcia umową całego zakresu wykonywanej roboty budowlano-montażowej, remontowej lub konserwacyjnej wraz z materiałami stosuje się stawkę właściwą dla usługi od pełnej wartości kosztorysu.

Nadmienia się, iż Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych zmienił swoje stanowisko w stosunku do podatników prowadzących handel detaliczny materiałami budowlanymi wykonujących również usługi remontowo-budowlane. Zgodnie z obecnie wyrażaną opinią usługi remontowo-budowlane, np.: montaż okien, drzwi itp. mieszczą się w grupowaniu 45, tj. robót budowlanych, a nie jak dotychczas opiniowano usług w zakresie handlu detalicznego materiałami budowlanymi.

Ponadto Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych stwierdził, iż w zasadach metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług nie ma zapisu dotyczącego wartości materiałów zużytych do produkcji wyrobów lub świadczenia usług.

Oznacza to, że sposób fakturowania usługi dekarskiej wraz z własnymi materiałami wykonawcy będzie zależał każdorazowo od warunków umowy na wykonywanie tych czynności, jakie zostaną ustalone ze zleceniodawcą.

Zatem w sytuacji, gdy z umowy cywilnoprawnej będzie wynikało, że usługi te będą związane z budownictwem mieszkaniowym, wówczas będą one opodatkowane stawką 7%.
Słowa kluczowe: budownictwo mieszkaniowe, fakturowanie, materiały budowlane, obniżenie stawki podatku, roboty budowlane, roboty budowlano-montażowe, stawki podatku, usługi remontowo-budowlane
Data aktualizacji: 17/01/2013 06:00:01

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług otrzymanej premii pieniężnej

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Opodatkowanie usług marketingowych oraz prawa do odliczenia z faktury dokumentującej takie...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

CIT - w zakresie uznania poniesionych kosztów prywatyzacji za koszty uzyskania przychodów...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy podlega odliczeniu 70 % podatku VAT wynikającego z faktur za energie elektryczną zużyt...

Na podstawie art. 14 a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 25.01.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i...

Możliwość skorygowania podatku należnego od wierzytelności nieściągalnych i wystawienia fa...

P O S T A N O W I E N I E Na podstawie art.14a 1, 3, 4, art.21 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późn.zm.), art.5 ust.1 pkt 1, art.19, art.89a, art.106 ust.1 ustawy z dnia 11...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Jak rozliczać przychody uzyskiwane z tytułu umieszczania reklam internetowych innych podmiotów na własnej strony internetowej?Faktura korygująca przy zmianie danych nabywcySprzedaży licencji oraz prawa do odliczenia podatku VATEwidencjonowanie obrotu przy użyciu kasy rejestrującej w sklepie internetowymKsięgowość Pabianice, kredyty a prowadzenie działalności
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.