Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy moment zakwalifikowania do przychodów w momencie wpływu na rachunek Spółki środków od dłużników jest właściwy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 29 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego od osób prawnych w zakresie momentu zakwalifikowania do przychodów podatkowych środków otrzymanych od dłużników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lutego 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zakwalifikowania do przychodów podatkowych środków otrzymanych od dłużników.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Zgodnie z umową współpracy z bankiem Spółce, jako pośrednikowi w udzielaniu pożyczek, przysługiwała prowizja w wysokości 9% od każdej udzielonej pożyczki. Połowa z kwoty prowizji nie była przekazywana na konto Spółki, tylko pozostawała w dyspozycji banku. W przypadku braku spłaty pożyczki przez kredytobiorcę bank dokonywał potrącenia wymaganej kwoty z Funduszu Gwarancyjnego utworzonego z 50% przysługujących Spółce prowizji, które były w dyspozycji banku. Następnie bank dokonywał przelewów wierzytelności na rzecz Spółki umożliwiając tym samym bezpośrednie dochodzenie wierzytelności od dłużników. Spółka musiała wystąpić na drogę sądową by uzyskać tytuł wykonawczy i skierować sprawę do egzekucji komorniczej. Spółka opodatkowuje wpływy uzyskane od dłużników w momencie wpłaty na jej rachunek bankowy. Do wniosku została dołączona umowa o współpracy z bankiem, przykładowa umowa o przelewie wierzytelności i cesja uprawnień do dochodzenia należności oraz przykładowe zajęcie wierzytelności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy moment zakwalifikowania do przychodów w momencie wpływu na rachunek Spółki środków od dłużników jest właściwy.

Zdaniem wnioskodawcy w związku z tym, że wpływy od dłużników to prowizja, która wpłynęła do Spółki poprzez odzyskiwanie wierzytelności (przedmiotem działalności Spółki jest pośrednictwo finansowe), a prowizja zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 podatku dochodowego od osób prawnych jest opodatkowana w momencie wpływu środków na rachunek, Spółka uważa, że prawidłowo zakwalifikowała moment opodatkowania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Kwestia cesji wierzytelności uregulowana została w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z art. 509 § 1 tej ustawy wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Zgodnie z § 2 tego artykułu wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. Przeniesienie wierzytelności może nastąpić, jak wynika z treści art. 510 § 1 cytowanej ustawy, w wyniku wykonania umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia wierzytelności, która przenosi wierzytelność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje jednoznacznie pojęcia przychodów, jedynie określa, co w szczególności stanowi przychód dla potrzeb tego podatku. Rodzaje przychodów w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. określanej w dalszej części skrótem ustawa o pdop) wymienione zostały w art. 12 ust. 1 tej ustawy.

Jak stanowi art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o pdop przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Oznacza to, że środki jakie wpływają na rachunek Spółki stanowią w rozumieniu przepisów ustawy o pdop, jej przychód.Z przedstawionego powyżej stanu faktycznego wynika, iż bank dokonuje przelewów wierzytelności na rzecz Spółki, umożliwiając jej tym samym bezpośrednie dochodzenie wierzytelności od dłużników. Wskutek przelewu wierzytelności Spółka staje się nowym wierzycielem i uzyskuje tym samym tytuł prawny do dochodzenia wierzytelności od dłużników. W momencie otrzymania tej spłaty wierzyciel uzyskuje faktyczne władztwo nad spłaconymi środkami, tj. osiąga przysporzenie majątkowe, które w myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o pdop podlega zaliczeniu do przychodów podatkowych.

W świetle powyższych przepisów, stanowisko podatnika jest prawidłowe. Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym. Do wniosku Spółka dołączyła w formie załączników następujące dokumenty: umowa o współpracy, umowa o przelew wierzytelności, cesja uprawnień do dochodzenia należności, zajęcie wierzytelności. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem podanym we wniosku. Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: dłużnik, moment powstania przychodów, wierzytelność
Data aktualizacji: 27/12/2012 18:00:01

Wystawienie faktury VAT RR dokumentującej nabycie usługi tuczu trzody chlewnej

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Udzielenie premii pieniężnej w związku z konkretną dostawą należy uznać jako rabat w rozum...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Własna firma a wybór usług księgowych w Siemianowicach Śląskich

Otwierając własną działalność początkujący przedsiębiorca czuje często mieszane uczucia - z jednej strony cieszy się na sukces, jaki może odnieść widzi wszystko w jasnych barwach, z drugiej jednak zawsze są obawy, że się nie podoła. Dlatego bardzo...

Podatnik pyta o miejsce świadczenia (opodatkowania) usług reklamowych i marketingowych świ...

Na podstawie art.14a 4 w związku z art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem Spółki z dnia...

Z jaką stawką podatku VAT należy wystawić fakturę na usługę transportową dla kontrahenta z...

UZASADNIENIE Pismem z dnia 19.04.2005r. Pan (...) zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, przedstawiając stan faktyczny:Podatnik wykonuje usługę...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Opodatkowanie i dokumentowanie sprzedaży samochodów używanych na posdstawie:- umów kupna- rachunków- faktur VAT - zw. z art. 43 ust. 1 pkt 2Czy Wnioskodawca będzie mógł odliczyć VAT naliczony w fakturach dotyczących realizacji tego projektu?Prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie faktury potwierdzającej nabycie towaru przed jego otrzymaniemUrząd Skarbowy Puławy 24-100 ul. Władysława Grabskiego 4Biura rachunkowe Łódź
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.