Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy można odliczać podatek naliczony w fakturach za czynsz z tytułu użytkowania lokalu użytkowego?

D E C Y Z J A

Na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 239, art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz.U.Nr 8 z 2005 r., poz. 60./, art. 3 ust. 1 pkt 3, art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U.Nr 11, poz. 50 z późn. zm./ art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U.Nr 54, poz. 535 z późn. zm./ po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 14.06.2005 r. wniesionego przez Pana J. L., zam. w W. - na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wawer z dnia 27.05.2005 r. Nr US-39/ZV/P/Pr/36/05 uznające za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15.04.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

postanawia

utrzymać w mocy w/w postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer.

UZASADNIENIE

W dniu 29.04.2005 r. do Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer wpłynął wniosek Pana J. L., w którym zwrócono się o wskazanie sposobu postępowania w następującej sprawie:

ďż˝ dla celów działalności gospodarczej Strona wynajmuje od kilku lat lokal użytkowy na ulicy G., administrowany przez Gminną Gospodarkę Komunalną (GGKO), na rzecz której płaciła na podstawie otrzymywanych faktur czynsz,

ďż˝ wyliczony w tych fakturach podatek naliczony Strona rozliczała zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym odliczając go od podatku należnego w składanych terminowo deklaracjach,

ďż˝ obecnie Strona otrzymała od GGKO kilkadziesiąt faktur za ubiegłe lata z adnotacją "faktura anulowana", a następnie faktury wystawione za ten sam okres lecz już z bieżącymi datami, z tym że ich wystawcą jest Miasto Stołeczne Warszawa; jednocześnie Strona otrzymała pismo GGKO informujące o konieczności skorygowania deklaracji podatkowych za okres objęty anulowanymi fakturami.

Stanowisko Podatnika odnośnie w/w sytuacji jest następujące:

ďż˝ ze względu na fakt, iż umowa najmu zawarta była z Zarządem Domów Komunalnych Dzielnicy (późniejsze GGKO) odliczanie podatku naliczonego w fakturach za czynsz było zgodne z prawem,

ďż˝ korekta deklaracji VAT-7 (jeżeli jest konieczna), ze względu na równoczesne wpłynięcie faktur anulowanych i nowo wystawionych kwotowo daje wynik zerowy,

ďż˝ ewentualne skutki finansowe powinny obciążyć GGKO, gdyż jak około 1500 innych przedsiębiorców wynajmujących lokale za zaistniałą sytuację Strona nie ponosi winy,

ďż˝ dokonanie korekty w sposób sugerowany przez GGKO spowodowałoby powstanie zaległości podatkowej oraz odsetek w kwocie przekraczającej znacznie wartość majątku firmy.

Po rozpatrzeniu powyższego wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wawer wydał postanowienie z dnia 27.05.2005 r. znak: US 39/ZV/P/Pr/36/05 uznające stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. W opinii organu pierwszej instancji faktury wystawione przez GGKO z tytułu najmu lokali użytkowych nie dokumentują rzeczywiście wykonanej przez GGKO usługi i w związku z tym stosownie do przepisu § 50 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.12.1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym faktury te nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Naczelnik Urzędu Skarbowego wskazał również, iż dokonanie przez Podatnika odliczeń podatku naliczonego z tych faktur skutkuje obowiązkiem dokonania korekt deklaracji VAT-7 za okresy rozliczeniowe, w których Podatnik odliczeń tych dokonał. "Obowiązku tego nie zmienia fakt późniejszego wystawienia faktur na usługę wynajmu lokalu już przez prawowitego właściciela tego lokalu, czyli przez Miasto Stołeczne Warszawa".

W dniu 14.06.2005 r. (data stempla pocztowego) Strona złożyła z zachowaniem ustawowego terminu zażalenie na w/w postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer, w którym podtrzymując argumentację przedstawioną we wniosku z dnia 15.04.2005 r. wnosi o uchylenie zaskarżonego postanowienia ze względu na naruszenie art. 121 § 1 oraz art. 120 ustawy Ordynacja podatkowa, gdyż wydane postanowienie zostało oparte na błędnych przesłankach faktycznych dotyczących faktu wykonania usług wynajmu lokalu. Ponadto Strona zwraca uwagę, iż organ pierwszej instancji nie ustosunkował się do skuteczności czynności anulowania faktur wystawionych przez GGKO, co jest nie bez znaczenia, gdyż przyjęcie jako słusznego stanowiska Naczelnika Urzędu Skarbowego przełożyłoby się na powstanie szkody o ogromnych rozmiarach, której naprawienie przewyższyłoby możliwości finansowe Strony.

Dyrektor Izby Skarbowej, rozpatrując zażalenie, zauważa co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U.Nr 11, poz. 50 ze zm./ podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wykonują we własnym imieniu i na własny rachunek czynności, o których mowa w art. 2, w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy, nawet jeżeli zostały wykonane jednorazowo, a także wówczas, gdy czynności te polegają na jednorazowej sprzedaży rzeczy w tym celu nabytej. Jak wynika zatem z wyżej przytoczonego przepisu warunkiem do uznania określonego podmiotu za podatnika podatku od towarów i usług jest samodzielność działania podatnika.

Jak wynika ze zgromadzonego w sprawie materiału, Gminna Gospodarka Komunalna nie jest organem Gminy (Miasta), ani jej komórką organizacyjną, lecz odrębną od niej osobą prawną, co oznacza, że czynności dokonywanych przez Gminę nie można utożsamiać z czynnościami dokonywanymi przez GGKO. Dlatego też, jak słusznie wskazał organ pierwszej instancji, najemcy - na rzecz których GGKO wystawiała faktury z tytułu najmu lokali, a które obecnie zostały anulowane - umowy najmu lokali zawarli z Dzielnicą Ochota Gminy Warszawa Centrum, a nie z GGKO. Jako strona umów najmu (wynajmujący) wskazana była Gmina Warszawa Centrum, a przy tym to Gmina, a nie GGKO była właścicielem wynajmowanych lokali użytkowych. W konsekwencji oznacza to, że jedynie Gmina (a później Miasto Stołeczne Warszawa, jako następca prawny Gminy Centrum) mogła świadczyć na rzecz najemców usługi najmu lokali użytkowych. Reasumując GGKO nie mogła świadczyć usług najmu na rzecz najemców lokali użytkowych, gdyż:ďż˝ nie była stroną umów najmu,ďż˝ nie miała żadnego tytułu prawnego do wynajmowania lokali.

Ponieważ Gminna Gospodarka Komunalna reprezentowała jedynie gminę w dokonywanych czynnościach z zakresu zarządzania mieniem komunalnym, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, że brak jest podstaw by za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu usług wynajmu lokali użytkowych uznać GGKO. A to z kolei oznacza, że spółka ta nie mogła wystawiać faktur we własnym imieniu. W związku z powyższym należy uznać, iż faktury te nie dokumentują rzeczywistej sprzedaży dokonanej przez w/w podmiot, co w konsekwencji oznacza, iż Strona (najemca) nie miała prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych przez GGKO, o czym stanowi powołany przez organ pierwszej instancji przepis § 50 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.12.1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U.z 1999 r. Nr 109, poz. 1245 z późn. zm./. Podatnik ma więc obowiązek skorygowania deklaracji VAT-7, w których uwzględnił podatek naliczony z faktur wystawionych przez GGKO. Stronie przysługuje jednak prawo uwzględnienia kwot tego podatku "na bieżąco" z faktur prawidłowo wystawionych przez Miasto Stołeczne Warszawa, zgodnie z obecnie obowiązującym przepisem art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54 z 2004 r., poz. 535/.

Wprawdzie jak słusznie wskazuje Strona w opisanym stanie faktycznym to ona będzie ponosić konsekwencje finansowe w postaci odsetek za zwłokę, nie mniej jednak przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie przewidują możliwości innego rozstrzygnięcia przedstawionego problemu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wskazuje jednak, iż Strona ma prawo wystąpić do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o umorzenie powstałych odsetek za zwłokę. Zgodnie bowiem z art. 67 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym organ podatkowy, na wniosek podatnika, może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną. Ponadto Strona może dochodzić swoich roszczeń na drodze postępowania cywilnego od GGKO Sp. z o.o.

W związku z powyższym Dyrektor Izby Skarbowej postanowił jak na wstępie.
Słowa kluczowe: czynsz, podatek od towarów i usług
Data aktualizacji: 23/12/2012 16:35:46

Czy odstępne z najem lokalu użytkowego stanowi w całości koszty uzyskania przychodu w daci...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Możliwość odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach, które dokumentują udzielone przez...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Kiedy trzeba wystawiać faktury za sprzedaną imprezę dla biura partnerskiego?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Faktura korygująca o co chodzi?

Na wystawionych fakturach możesz popełnić trzy rodzaje błędów: takie, które możesz zbagatelizować, takie, które wypada poprawić i takie, których korekta jest obowiązkowa. W pierwszym przypadku oczywiście również możesz korygować podane dane...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług udostępnienia infrastruktury telekomunikacyjnej kontrahentowiCzy faktura wystawiona za wykonanie usługi naukowo-badawczej winna posiadać stawkę 22% VAT, czy też dla tego typu usługi obowiązuje stawka VAT 0%?W jakim okresie w latach 2006, 2007 zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów opłaty leasingowe?Odliczenie podatku naliczonego z faktur VAT wystawionych na osobę fizycznąJeżeli podanym na fakturze nabywcą odzieży ochronnej dla straży pożarnej jest urząd gminy, nie ma możliwości zastosowania 7% stawki podatku VAT
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.