Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy można odliczyć podatek naliczony z faktur dokumentujacych wpłatę zaliczki za usługę?

Na podstawie zawartej umowy E S.A dokonała przyłącza do sieci budowanego przez podatnika zakładu produkcyjno-handlowego.Zdaniem podatnika koszty związane z budową obiektu produkcyjnego są kosztem uzyskania przychodu a podatek naliczony wynikający z faktur zakupu usług podlega odliczeniu.

Organ podatkowy stwierdza , że zgadza się ze stanowiskiem podatnika, o ile stan faktyczny przedstawiony w piśmie jest zgodny ze stanem rzeczywistym.

Podstawowym prawem podatnika wynikającym z ustawy o podatku od towarów i usług jest obniżenie podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup towarów i usług , wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art.86 ust.1, 2 i 10 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535) podatnikowi , przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust.4 ,art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust.3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika m.in. a) z tytułu nabycia towarów i usług. b) potwierdzających dokonanie przedpłaty ( zaliczki, zadatku, raty ) jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.W związku z powyższym podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup usług pod warunkiem że, budowany obiekt służyć będzie do wykonywania czynności opodatkowanych.

Interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.
Słowa kluczowe: odliczenie podatku od towarów i usług
Data aktualizacji: 24/07/2011 04:05:05

Korekta faktur za dystrybucję energii elektrycznej

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Określenie terminu odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania...

Dotyczy zastosowania przepisu art. 11 ust. 1 ustawy o VAT

Na podstawie art.14a 4 w związku z art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem Spółki z dnia...

Określenie momentu odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących usługi wsparcia...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Odliczenie podatku naliczonego z faktur dokumentujących obciążenie za premię pieniężną wyp...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego otrzymanie premii pieniężnej uprawnia do wystawienia noty obciążeniowej?W zakresie opodatkowania kompleksowej usługi organizacji konferencjiVAT - w zakresie korekty deklaracji VAT -7Czy zarządca sądowy ma prawo wystawiania rachunków bez udzielonego pełnomocnictwa?PCC - w zakresie opodatkowania umowy pożyczki
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.