Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Czy można odliczyć podatek od towarów i usług, wyszczególniony na fakturze za nocleg w hotelu?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika bez znaku z dnia 25.01.2005 r., uzupełnionego pismem bez znaku z dnia 07.02.2005 r. (data wpływu 08.02.2005 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 25.01.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 07.02.2005 r. (data wpływu 08.02.2005 r.), Podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług od zakupów usług noclegowych w związku z wykonywaniem prac posadzkarskich poza Krakowem.W przedmiotowych pismach Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:W związku ze świadczeniem usług, prac posadzkarskich, wykonywanych poza Krakowem, Podatnik korzysta z noclegów w hotelach.Pytanie Podatnika dotyczy prawa do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług wyszczególnionego na fakturze, jaką otrzymuje za nocleg w hotelu.Jednocześnie Podatnik podaje, że nie odlicza naliczonego podatku od towarów i usług z faktur zakupowych dotyczących noclegów w hotelach, lecz jego zdaniem postępuje nieprawidłowo i uważa, iż przysługuje mu prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług od zakupów w/w usług noclegowych.

Stosownie do zapisu art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie.Jak wynika ze stanu faktycznego opisanego we wniosku wyjątek ten nie dotyczy Podatnika.

Tym samym stanowisko wyrażone przez Podatnika nie jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia traci swoją moc z chwilą zmiany dotyczących;- nie jest wiążąca dla Podatnika wiąże natomiast właściwe dla Podatnika organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIENa powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.
Słowa kluczowe: odliczenie podatku od towarów i usług, usługi noclegowe
Data aktualizacji: 19/12/2011 02:07:09

Opodatkowania i udokumentowania dostawy działek

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy można zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7% przy fakturowaniu usług budowlanych...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Opodatkowanie podatkiem VAT obciążenia udziałów użytkowaniem z prawem wykonywania głosu

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług i sposób dokumentowania udzielanych premii pien...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dokumentowanie obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Moment i sposób zaliczenia opłaty wstępnej, do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczejDokumentowanie wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarówWystawianie faktur elektronicznychPowstanie obowiązku podatkowego w związku z otrzymanymi zaliczkami na poczet eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowych dostaw towarówPodatnik zwrócił się z zapytaniem czy ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur, które nie zostały w całości zapłacone
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.