Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy można odliczyć w całości podatek naliczony zawarty w fakturach zakupu towarów i usług zaliczonych przez Podatnika do środków trwałych

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 27.01.2005 r. ( data wpływu: 31.03.2005 r. ) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Pismem z dnia 27.01.2005 r. Podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie prawidłowości odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu towarów i usług zaliczanych przez Podatnika do środków trwałych.W przedmiotowym wniosku Podatnik przedstawia następujący stan faktyczny: Klub Sportowy XX prowadzi działalność w zakresie sportu i rekreacji. Jest to działalność statutowa, a przychody osiągane z tej działalności są w całości przeznaczone na cele statutowe. Dochody osiągnięte przez Klub korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17, ust. 1, pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Klub wykonuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, dające uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego oraz sporadycznie czynności zwolnione od podatku, które takiego prawa nie dają. Wydatki i związane z nimi kwoty podatku naliczonego są przypisywane do określonych rodzajów sprzedaży. Do przychodów Klubu zalicza się składki członkowskie oraz dotacje zarówno nie podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT jak i podlegające opodatkowaniu. Do czynności zwolnionych z podatku od towarów i usług należą usługi w zakresie organizacji turniejów, które są wykonywane sporadycznie. W przypadku wystąpienia obrotu z tytułu organizacji turnieju, zakupy z tym zwiazane oraz podatek naliczony są kwalifikowane jako wydatki nie dające prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w nich zawarty. Zawsze istnieje możliwość przypisania konkretnych wydatków wiążących się z organizowanym turniejem. Wszystkie pozostałe czynności wykonywane przez Klub są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Klub zawarł z Gminą Kraków umowę ustanowienia prawa użytkowanianieruchomości położonej w Krakowie i pobierania z niej pożytków do2050 r. Zgodnie z zawartą urnową Klub jest uprawniony do oddania przedmiotowej nieruchomości w dzierżawę lub najem i zobowiązany do przeznaczenia dochodów uzyskanych z tego tytułu na prowadzenie działalności statutowej. Gmina Kraków wyraziła zgodę na wybudowanie na użytkowanym przez Klub terenie wielofunkcyjnej hali sportowej z infrastrukturą techniczną, parkingami i zagospodarowaniem terenu. W 2004 r. został przeprowadzony remont istniejącego obiektu Klubu oraz rozpoczęto budowę nowego obiektu. Zgodnie z umową Klub przejął nieodpłatnie obowiązki pełnienia funkcji inwestora zastępczego w zakresie realizacji nowego obiektu. Klub użytkuje również nieruchomość położoną przy ul. X w Krakowie, na podstawie umowy użyczenia zawartej z Gminą Kraków, zgodnie z którą zobowiązany jest do przeznaczenia przedmiotu umowy na prowadzenie wielofunkcyjnego ośrodka sportowo - rekreacyjnego w ramach własnej działalności statutowej oraz przystosowania obiektu do prowadzonej działalności. W dniu 23.07.2004 r. Gmina Kraków zawarta z Klubem umowę na pełnienie nieodpłatnie funkcji inwestora zastępczego w zakresie realizacji zadania " Ośrodek sportowo-rekreacyjny X ". Nieodpłatne pełnienie funkcji inwestora zastępczego Podatnik traktuje jako odpłatne świadczenie usług zgodnie z art. 8, ust. 2 ustawy o podatku VAT, a jako podstawę opodatkowania przyjmuje poniesiony koszt świadczenia usług. Również w 2004 r. na terenie obiektu przy ul. X przeprowadzony remont użytkowanegobudynku, zakończone zostały prace przy wykonaniu toru rowerowego i skateparku oraz została uruchomiona hala tenisowa, siłownia, sala fittnes i salon kosmetyczny. Obiekty te w grudniu 2004 r. zostały przekazane do użytkowania i wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Wszystkie prace inwestycyjne oraz zakup wyposażenia obiektów sportowych zostały sfinansowane w przeważającej części z dotacji otrzymanych z Urzędu Miasta, a częściowo ze środków własnych. W trakcie trwania inwestycji wszelkie ponoszone wydatki traktowane były jako zakupy inwestycyjne i ujmowane w rejestrze środków trwałych. Podatek naliczony zawarty w fakturach dot. zakupów inwestycyjnych wykazywany był w poz. 42 deklaracji VAT - 7, a nadwyżka podatku naliczonego nad należnym zadysponowana do zwrotu na rachunek bankowy.

Pytanie Podatnika dotyczy zasadniczo prawidłowości odliczenia w całości podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu towarów i usług zaliczonych przez Podatnika do środków trwałych. Podatnik powołując się na zapis art. 86, ust. 1, art. 88, ust. 1, pkt. 2 w związku z art. 88, ust. 3, pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U Nr 54 poz. 535 ze zmianami ) stwierdza, że ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług zaliczanych do środków trwałych oraz pozostałych zakupów związanych z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 86, ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U z dnia 5 kwietnia 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zmianami ) zwanej w treści "ustawą" - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi podatku VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zapis art. 88, ust. 1, pkt 2 stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. W art. 88, ust. 3, pkt 1 z ograniczenia tego wyłączono między innymi wydatki związane z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87, ust. 3 tj. towarów lub usług, które na podstawie przepisów ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych uznane zostały u podatnika za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji.

Zgodnie z zapisem art. 90, ust. 1 ustawy - w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa powyżej, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego ( art. 90, ust. 2 ustawy ).

W świetle powyższych wyjaśnień oraz cytowanych przepisów Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście informuje, że jeżeli obiekty, o których mowa w piśmie Podatnika mogą być uznane w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za środki trwałe podlegające amortyzacji, Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu materiałów budowlanych i usług na zasadach ogólnych.

Nadmienić należy, że w tym przypadku nie ma znaczenia źródło finansowania poniesionych wydatków. Nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych oraz podatek naliczony Podatnik winien zadeklarować w deklaracji VAT - 7 w części D.2, poz 41 i 42

Również ograniczenia wynikające z art. 90 ustawy ( związek dokonywanych zakupów towarów i usług, wykorzystanych przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego ) nie mają w tym przypadku zastosowania, gdyż zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik ma możliwość wyodrębnienia kwot podatku naliczonego związanych z występującymi sporadycznie czynnościami, w stosunku do których podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zatem przedstawione przez Podatnika w piśmie stanowisko jest prawidłowe.
Słowa kluczowe: podatek naliczony, środek trwały
Data aktualizacji: 08/01/2013 15:00:01

Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur dokumentujących dzierżawę

POSTANOWIENIE Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie działając na podstawie art. 14a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu pkt II.2 Państwa wniosku z dnia 22.07.2005 r., nr...

Czy spółka cywilna której udziałowcem jest zagraniczna osoba fizyczna, może prowadzić poda...

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż jest Pani osobą fizyczną posiadającą obywatelstwo niemieckie. Nie posiada Pani stałego ani czasowego adresu zameldowania w Polsce. W aktach rejestracyjnych wykazała Pani adres zamieszkania...

Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT od zakupów dokonanych przed dniem doko...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego z faktury zakupu uwzględniającej zapł...

Działając na podstawie art.14a 1 i 4 oraz art.216 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. nr 8 poz.60 z 2005r ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w piśmie z...

Kiedy powstaje prawo do obbniżenia podatku należnego o podatek wynikajacy z wystawionej fa...

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy prowadzona sprzedaż poprzez sklep internetowy podlega zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania przychodu za pomocą kas fiskalnych?Urząd Skarbowy Janów Lubelski 23-300 ul. Wojska Polskiego 32Urząd Skarbowy Braniewo 14-500 ul. Jana Matejki 6Czy dodatnie różnice kursowe powstałe przy kompensacie rozrachunków są przychodem podatkowym?Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer Warszawa 04-379 ul. Mycielskiego 20
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.