Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy można wystawić fakturę VAT dokumentującą sprzedaż na rzecz kilku odbiorców, będących względem wystawcy faktury dłużnikami solidarnymi?

Z wniosku wynika, że Podatnik dokonuje sprzedaży (lub oddaje w wieczyste użytkowanie) nieruchomość. Nabywcami jest kilka osób fizycznych (lub prawnych). Udziały tych osób określone są w akcie notarialnym w związku z czym, na podstawie art. 370 k.c. stają się oni dłużnikami solidarnymi w zakresie ceny sprzedaży. W takim przypadku wierzyciel, tj. Podatnik może dochodzić zapłaty całości kwoty należnej od każdego z dłużników, a zapłata przez jednego z nich uwalnia pozostałych od długu.

W związku z powyższym zdaniem Wnioskującej ww. zobowiązanie nie powinno być dzielone, dlatego też nie można wystawić kilku faktur na ułamkowe części (przedmiotem nabycia jest bowiem nieruchomość w całości a nie jej ułamkowe części). Niewłaściwe wydaje się również rozbijanie ceny nabycia na udziały i wyszczególnienie ich kolejno w rubryce nazwa towaru/usługi. Analogiczna sytuacja powstaje, gdy nabywcami nieruchomości lub prawa wieczystego użytkowania będą małżonkowie, z uwagi na niepodzielny charakter współwłasności majątkowej małżeńskiej.

Ponadto Jednostka zwróciła uwagę, że w przypadku nabycia prawa wieczystego użytkowania nabywca jest zobowiązany do wpłaty w dniu zawarcia aktu notarialnego 25% wartości nieruchomości, po czym w kolejnych latach wpłaca opłatę roczną. Wpłaty z tytułu wieczystego użytkowania nieruchomości podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zdaniem Podatnika w omówionych wyżej przypadkach sprzedaży (nieruchomości lub prawa wieczystego użytkowania) na rzecz kilku odbiorców powinna zostać wystawiona jedna faktura VAT na wszystkich zobowiązanych z kompletem danych wszystkich nabywców (imię, nazwisko, adres, NIP), natomiast w pozycji dotyczy wpisane będą udziały, w jakich każdy z nabywców nabył nieruchomość. Każdy nabywca otrzyma oryginał faktury wraz z zawartą na nim informacją ile oryginałów sporządzono oraz kolejnym numerem oryginału.

Analizując przedstawione we wniosku zagadnienie należy stwierdzić, że podstawowe zasady dotyczące wystawiania faktur VAT wynikają z następujących przepisów prawa podatkowego:art. 106 ust. 1 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), gdzie postanowiono, iż podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16, § 12 ust. 1 rozporządzenia z 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom (.) (Dz. U. Nr 97 poz. 971), z którego wynika, że faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, powinna zawierać co najmniej:1) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;2) numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;3) dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako FAKTURA VAT; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;4) nazwę towaru lub usługi;5) jednostkę miary i ilość sprzedawanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;6) cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);7) wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);8) stawki podatku; 9) sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;10) kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;11) wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;12) kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.Z powyższych przepisów wynika, że brak jest przeszkód prawnych i faktycznych do tego, by firma będąca podatnikiem podatku VAT mogła wystawić jedną fakturę VAT, dokumentującą jednocześnie sprzedaż dokonaną na rzecz kilku nabywców, będących osobami fizycznymi lub prawnymi z odrębnymi numerami NIP. Oznacza to, że po stronie kupującego, mogą wystąpić dwie (lub więcej) osoby i nie ma w tym przypadku znaczenia, że ustawodawca określając zasady wystawiania faktur VAT wymienia strony transakcji, tj. podatnika i nabywcę, jako pojedyncze podmioty. Natomiast obowiązkiem sprzedawcy jest takie sporządzenie faktury VAT, aby zawierała ona co najmniej dane wynikające z powołanego wyżej § 12 ust. 1 rozporządzenia.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że zgodnie z § 24 ust. 1 i 2 cyt. rozporządzenia faktury i faktury korygujące są wystawiane co najmniej w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca. Oryginał faktury i faktury korygującej powinien zawierać wyraz ORYGINAŁ, a kopia faktury i faktury korygującej - wyraz KOPIA. Natomiast zgodnie z definicją słownikową (Wydawnictwo PWN Słownik języka polskiego) oryginał to rzecz oryginalna, nie będąca kopią, pierwowzór.

Zatem podatnik może sporządzić fakturę w tylu egzemplarzach ilu jest faktycznie nabywców nieruchomości, jednakże tylko jeden egzemplarz może zostać oznaczony jako ORYGINAŁ, natomiast pozostałe egzemplarze są faktycznie kopiami tego dokumentu.

W świetle powyższego stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe w kwestii możliwości wystawienia jednej faktury na kilku nabywców, natomiast nie jest możliwe wystawienie kilku oryginałów takiego dokumentu, zatem sposób postępowania przedstawiony w pismie z dnia 25.03.2005 r. (wydanie każdemu nabywcy kolejnego oryginału) jest sprzeczny z obowiązującymi przepisami.

Ponadto tutejszy organ informuje, że powołane wyżej rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 97, poz. 971) utraciło moc z dniem 31.05.2005 r. i zostało zastąpione obowiązującym od 1.06.2005 r. rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 95, poz. 798 ).

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Na podstawie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Słowa kluczowe: dłużnik, faktura VAT, oryginał faktury, sprzedaż, użytkowanie wieczyste, wystawca faktury
Data aktualizacji: 10/01/2013 06:00:01

Prawo do odliczenia faktury z tytułu dzierżawy gruntów

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Jak rozliczyć podatek VAT z tytułu usług najmu świadczonych przez małżonków, z których tyl...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art.14a 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, co...

Urząd Skarbowy Zakopane 34-500 ul. Jagiellońska 7

Zasięg terytorialny miasta Zakopane gminy Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Poronin powiaty tatrzański województwo małopolskie Konta bankowe CIT 58101012700044442221000000 VAT 08101012700044442222000000 PIT 55101012700044442223000000...

Czy dopuszczalne jest wyodrębnienie w poszczególnych fakturach VAT poszczególnych elementó...

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika, data wpływu do tut. Urzędu...

Dotyczy obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych po przekroczeniu 800.000 EURO przy działa...

Działając na podstawie art. 14b 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ?Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zmienia postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna z dnia...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy kwota 3.506.560 zł stanowi równowartość 800.000 EURO sumy przychodów netto, powodującej obligatoryjne prowadzenie ksiąg rachunkowych w 2006 roku?Czy nalezy wystawiać fakturę VAT z tytułu najmu lokali jeśli podatniczka nie prowadziła działalności gospodarczej ale była płatnikiem podatku VAT?Termin rozliczenia podwyższonego podatku należnego wynikającego z wystawionej faktury korygującejNabycie towarów od niemieckiego kontrahenta, które w chwili nabycia będą w Australii i nie będą wwożone na terytorium WspólnotyUrząd Skarbowy Tychy 43-100 ul. al. Niepodległości 60
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.