Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy na podstawie otrzymanej noty rabatowej Wnioskodawca może pomniejszyć podatek VAT naliczony?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2010 r. (data wpływu 10 czerwca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego - jest nieprawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 10 czerwca 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego



W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.



Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na sprzedaży detalicznej wyrobów farmaceutycznych, które nabywane są w różnych hurtowniach na terenie kraju, w tym m.in. lek o nazwie B., którego producentem jest R. Sp. z o.o. Na mocy umowy o współpracy zawartej z producentem leku - Wnioskodawca przystąpił do programu rabatowego B., który ma na celu zwiększenie dostępności leku dla pacjentów. Wnioskodawca uczestnicząc we wskazanym programie rabatowym jest uprawniony do otrzymywania od producenta leku rabatu z tytułu zakupu przedmiotowego leku w danym miesiącu kalendarzowym, w wysokości określonej wskazaną umową o współpracy. Producent nie jest bezpośrednim sprzedawcą leku (hurtownią) i udziela rabatu na podstawie wydruków z systemu magazynowego Wnioskodawcy zawierających dane o ilości dokonanych w danym miesiącu zakupów, zwrotów i sprzedaży leku o nazwie B.", dacie zakupu, numerze faktury zakupu i numerze serii zakupionego leku, cenie sprzedaży, daty zwrotu leku, numerze faktur zwrotu i nr serii zwróconego leku. Po otrzymaniu zestawienia (wydruku) producent wypłaca Wnioskodawcy rabat oraz wystawia notę rabatową z wykazanym w nocie rabatem i podatkiem VAT od kwoty udzielonego rabatu.



W związku z powyższym zadano pytanie.



Czy na podstawie otrzymanej noty rabatowej Wnioskodawca może pomniejszyć podatek VAT naliczony.



Zdaniem Wnioskodawcy pomimo, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera definicji rabatu, ani nie reguluje zasad jego udzielania, to treść art. 29 ust. 4 tej ustawy stanowi, iż podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, upustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze. Natomiast art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy stanowi, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określona m.in. w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy. Ponadto z przepisu art. 29 ust. 4 nie wynika, aby rabat musiał być udokumentowany w formie faktury korygującej. Zatem, jeżeli faktura korygująca nie jest jedyną formą udzielania rabatu, to w takim razie dopuszczalne są także inne formy jego dokumentowania np. noty rabatowe, czy kupony rabatowe. Otrzymywana od producenta nota rabatowa jest dokumentem księgowym wskazującym jednoznacznie wartość (kwotę), o którą powinna zostać zmniejszona kwota podatku naliczonego i w związku z powyższym może być uznana przez Wnioskodawcę za podstawę do obniżenia podatku naliczonego. Nieuwzględnienie przez Wnioskodawcę przedmiotowej noty rabatowej w rozliczeniach podatku VAT, tj. niezmniejszenie kwoty podatku naliczonego skutkowałoby zawyżeniem kwoty podatku do odliczenia.

Wnioskodawca uważa, iż z powołanych przepisów wynika, iż udzielenie rabatu, o ile nie jest niedozwolone na podstawie innych przepisów prawa jest ściśle skorelowane z konkretną transakcją, w związku z którą zostało zastosowane i powoduje obniżenie ceny dostarczonych towarów lub świadczonych usług, zmniejszenie obrotu, a tym samym podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.



Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.



Kwotę podatku naliczonego - zgodnie z normą wyrażoną w przepisie art. 86 ust. 2 pkt 1 wskazanej ustawy - stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7: suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

z tytułu nabycia towarów i usług, potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego, od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Stosownie do postanowień art. 86 ust. 10a ustawy, w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, o której mowa w art. 29 ust. 4a i 4c, jest od obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje obniżenia.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca zawarł z producentem leku umowę, na podstawie której otrzymuje rabat (bonus) z tytułu zakupu leku o nazwie B. Wnioskodawca nabywa lek w hurtowniach, nie zaś bezpośrednio od producenta. Producent udzielając Wnioskodawcy rabatu, wystawia notę rabatową z wykazanym rabatem i podatkiem VAT od kwoty udzielonego rabatu.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy, stwierdzić należy, że nieprawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym podstawę do obniżenia podatku naliczonego w opisanym przypadku miałaby stanowić nota rabatowa, bowiem, jak wynika z powołanego art. 86 ust. 10a ustawy, podstawę taką stanowi faktura korygująca wystawiona w oparciu o art. 29 ust. 4a i 4c.

Niemniej jednak wskazać należy, iż zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 obniżenie podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest prawem podatnika, a nie jego obowiązkiem, dlatego też o wielkości dokonywanych odliczeń decyduje każdorazowo podmiot, u którego występuje prawo do odliczenia.



Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.



Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).



Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: faktura korygująca, noty, odliczenia
Data aktualizacji: 02/01/2013 18:00:01

Czy za zrealizowanie określonych w umowie zachowań należy wystawić fakturę VAT, czy też no...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Jak prawidłowo określić nabywcę w przypadku świadczenia usług turystycznych tzw. zielonej...

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając stosownie do treści art. 14a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia...

Urząd Skarbowy Zgorzelec 59-900 ul. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego 8B

Zasięg terytorialny miasta Zawidów, Zgorzelec gminy Bogatynia, Pieńsk, Sulików, Węgliniec, Zgorzelec powiaty zgorzelecki województwo dolnośląskie Konta bankowe CIT 43101016740012542221000000 VAT 90101016740012542222000000 PIT...

Usługi księgowe przenoszą się internetu

Księgowości kojarzy się przeważnie z paniami w ciasnych i dusznych biurach, które są obłożone stertami dokumentów. Jednak widok ten pomału odchodzi do lamusa. Wkroczenie internetu w świat rachunkowości powoduje w nim gwałtowne przemiany. Nowoczesne...

Czy w przedstawionym stanie faktycznym zasadne jest odliczenie podatku VAT od zakupionych...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy możliwe jest wystawianie faktur łącznych, przez kilku dostawców na rzecz jednego odbiorcy?Określenie momentu powstania obowiązku podatkowego ?Obowiązek zaliczenia do przychodów 2004 r. kwoty wynikającej z faktury wystostawionej w 2005 rokuFaktura VATUstalenie momentu powstania obowiązku podatkowego przy WNTJaki kurs waluty powinien być zastosowany do ustalenia różnic kursowych w momencie zapłaty zobowiązań oraz otrzymania należności w EURO?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.