Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy należy uwzględnić w przychodach i kosztach uzyskania przychodów różnice kursowe od własnych środków i wartości pieniężnych w walutach obcych?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 18.11.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie uwzględniania w przychodzie i kosztach uzyskania przychodów różnic kursowych od własnych środków i wartości pieniężnych w walutach obcych

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 18.11.2005r. uzupełnionym w dniu 20.01.2006r. oraz w dniu 25.01.2006r. wystąpiła Pani do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie uwzględniania w przychodzie i kosztach uzyskania przychodów różnic kursowych od własnych środków i wartości pieniężnych w walutach obcych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że od dnia 01.04.2006r. ma Pani możliwość zawarcia umowy na usługi księgowe z firmą prowadzącą działalność na terenie kilku krajów Unii Europejskiej. Firma ta proponuje odpłatność za w/w usługi w Euro, w związku z czym chciałaby otworzyć rachunek bankowy w walucie obcej tzn. w Euro.

Z uwagi na powyższe w złożonym wniosku zadała Pani pytania czy występują różnice kursowe, związane z operacjami dokonywanymi na samym rachunku walutowym, w związku z wpływami i rozchodami dokonywanymi (tylko i wyłącznie) na rachunku walutowym. Czy przy takich operacjach jak:

- przekazanie waluty obcej na własny rachunek walutowy,

- otrzymanie odsetek od posiadanych środków naliczonych przez bank,

- dokonanie opłaty za hotel w podróży służbowej dotyczącej prowadzonej działalności,

- dokonanie opłaty na rzecz banku z tytułu dokonania przelewu,

wystąpią różnice kursowe, które powinny być odniesione do przychodów bądź kosztów firmy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Uważa Pani, że w przypadkach: przekazania waluty obcej na własny rachunek walutowy, otrzymania odsetek od posiadanych środków naliczonych przez bank oraz dokonania opłaty na rzecz banku z tytułu dokonania przelewu różnice kursowe nie wystąpią. Natomiast wystąpią w przypadku dokonania opłaty za hotel w podróży służbowej dotyczącej prowadzonej działalności.

Kwestie ustalania różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych regulują przepisy art. 14 ust. 1b oraz art. 22 ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), które stanowią odpowiednio iż:

- przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych związanych działalnością gospodarczą ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik,

- koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

W związku z w/w zapisem dodatnie różnice kursowe stanowią przychód, a ujemne koszty uzyskania przychodów.

W świetle art. 14 ust. 1b i art. 22 ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. Podatnicy wyliczający różnice kursowe dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych zobowiązani są stosować następujące kursy walut:

- w przypadku walut wpływających na walutowy rachunek bankowy - kurs kupna walut banku, z usług którego korzystał podatnik (ar. 14 ust. 1b),

- w przypadku faktycznej zapłaty z walutowego rachunku za zobowiązania opiewające na walutę obcą - wg kursu sprzedaży walut stosowanego przez bank, z którego usług korzystał podatnik (art. 22 ust. 1a),

- w przypadku odsprzedaży bankowi posiadanych na rachunku walut - wg kursu kupna walut stosowanego przez bank, z którego usług korzystał podatnik (art. 14 ust. 1b),

- w przypadku nabycia waluty w banku - wg kursu sprzedaży banku, w którym był dokonany zakup (art. 14 ust. 1b i art. 22 ust. 2a)

Przychodem podmiotu gospodarczego z tytułu dodatnich różnic kursowych od własnych środków w walucie obcej, przechowywanych w banku walutowym, jest przychód faktycznie otrzymany, a nie przychód należny. Samo przechowywanie środków w walucie obcej nie stanowi jeszcze o uzyskaniu przez podatnika przychodu, a dopiero ich podjęcie z konta bankowego podmiotu gospodarczego i zamiana na złote polskie. Jak wspomniano wcześniej przychody z tego tytułu ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kupna kursu walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług podatnik korzystał. Sposób ustalenia przychodów z tytułu różnic kursowych od własnych środków jest zatem zależny od tego, czy waluta obca wpłynęła jako zapłata od partnera zagranicznego, czy uprzednio podatnik sam ją nabył od banku walutowego.

W trakcie działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika może on ponosić koszty działalności w walutach obcych. Wówczas przelicza się je na złote według określonych reguł.

Przede wszystkim przeliczenie kosztów, które podatnik poniósł w walutach obcych na złote, następuje według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. W tym przypadku bierze się pod uwagę kurs z dnia poniesienia kosztu. Zdarza się, że pomiędzy dniem faktycznej zapłaty a dniem zarachowania kosztu występuje różnica kursów. Wówczas podatnik ma obowiązek dokonania odpowiedniej korekty kwoty zarachowanych kosztów. Oblicza zatem różnice miedzy kosztami określonymi według kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzysta, a kosztami zarachowania według kursu średniego. Ten sposób postępowania pozwala uwzględnić koszty rzeczywiście poniesione przez podatnika.

W niniejszej sprawie z zapytania Podatnika wynika, że dokona zapłaty za hotel własnymi środkami lub wartościami pieniężnymi w walutach obcych.

W przypadku dokonania opłaty za hotel w podróży służbowej dotyczącej prowadzonej działalności, wystąpią różnice kursowe od własnych środków, które będą różnicą pomiędzy kwotą zapłaty za wydatek przeliczoną według kursu sprzedaży waluty, stosowanego w tym dniu przez bank prowadzący rachunek walutowy podatnika a kwotą wydatku przeliczoną na złote według kursu kupna stosowanego przez bank prowadzący konto walutowe podatnika z dnia, w którym faktycznie otrzymano walutę obcą.

Natomiast w przypadku, gdy podatnik otrzyma odsetki od posiadanych środków naliczonych przez bank lub dokona opłaty na rzecz banku z tytułu dokonania przelewu nie wystąpią różnice kursowe, gdyż nie zachodzi tu żadna z wymienionych wcześniej sytuacji tj. nie następuje podjęcie lub wypłata z konta bankowego walutowego.

Nadmienić należy, iż w przypadku otrzymania odsetek od posiadanych środków naliczonych przez bank, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. będą one przychodem z działalności gospodarczej, przeliczonym w myśl art. 14 ust. 1a tejże ustawy na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski - jak słusznie zauważyła Pani w złożonym wniosku.

W sytuacji, gdy bank naliczy prowizję od dokonanego przez podatnika przelewu, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. będzie ona kosztem uzyskania przychodów, przeliczonym na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski - odmiennie niż zasygnalizowała Pani w złożonym wniosku, iż opłata naliczona przez bank będzie przychodem w prowadzonej działalności.

Zapis art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. definiuje pojęcie i moment powstania przychodów z działalności gospodarczej, natomiast zgodnie z art. 22 ust. 1 tej ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Przytoczone przepisy wskazują, iż różnice kursowe zwiększające bądź zmniejszające przychody lub koszty uzyskania przychodów powstają w wyniku zaistnienia zdarzeń gospodarczych bezpośrednio związanych z działalnością gospodarczą.

W związku z powyższym wypłata pieniędzy w walutach obcych na własne cele z kont bankowych związanych z działalnością gospodarczą nie prowadzi do żadnych konsekwencji związanych z ustaleniem podstawy opodatkowania tj. nie wystąpią różnice kursowe.

Reasumując powyższe, należy stwierdzić, iż:różnice kursowe od własnych środków lub wartości pieniężnych wystąpią w przypadku dokonanie opłaty za hotel w podróży służbowej dotyczącej prowadzonej działalności, różnice kursowe od własnych środków lub wartości pieniężnych nie wystąpią w przypadkach:- dokonania opłaty na rzecz banku z tytułu dokonania przelewu,

- otrzymanie odsetek od posiadanych środków naliczonych przez bank,

- przekazanie waluty obcej na własny rachunek walutowy.

Mając na uwadze powyższe przedstawiony wyżej stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.
Słowa kluczowe: koszty uzyskania przychodów, przychód, rachunek walutowy, różnice kursowe, waluta obca
Data aktualizacji: 15/01/2013 09:00:01

Czy należy naliczać podatek VAT za opłaty pocztowe w wystawianych przez Urząd Statystyczny...

Na podstawie art. 14b 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach z dnia...

Dostawa towarów w systemie wysyłkowym na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą a...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Moment powstania prawa do odliczenia podatku VAT w związku z otrzymaniem faktury oraz towaru

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Opodatkowanie transakcji na serwisie internetowym

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup usług reklamy związany wyłą...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Opodatkowanie usług polegających na przyjmowaniu wpłat od klientów na rachunki w punkcie opłat sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 65.12.10-00.90Dotyczy opodatkowania i dokumentowania premii pieniężnychOpodatkowanie premii pieniężnych wypłacanych kontrahnetowiZakres dokumentowania rozliczeń dokonywanych pomiędzy uczestnikami konsorcjumCzy całkowita zmiana treści faktury VAT dotycząca nazwy nabywcy towaru i numeru NIP powinna być dokonana fakturą korygującą czy też notą korygującą?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.