Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy należy wystawiać faktury z tytułu otrzymanych zaliczek od kontrahenta zagranicznego na poczet przyszłych wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów?

Na podstawie art. 216 w związku z art. 14 a § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz.60) po zapoznaniu się z treścią wniosku Podatniczki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej postanawia:

uznać stanowisko Podatniczki za nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu XX wpłynął do tut. Organu wniosek Podatniczki o udzielenie interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny i stanowisko Podatnika:Podatniczka podpisała umowę z kontrahentem niemieckim na wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. W umowie określono m.in. ilość dostarczanego towaru, cenę jednostkową w polskich złotych, warunki dostawy, termin realizacji (tj. sukcesywnie w okresie do kwietnia 2007 roku). W związku z zawartą umową kontrahent zagraniczny dokonał wpłaty zaliczek na poczet przyszłych dostaw towarów w terminach: 08.05.06, 13.05.06, 20.05.06, 31.05.06. W/g informacji Podatniczki wpłacone zaliczki nie dotyczą konkretnych dostaw towarów, gdyż umowa nie określa konkretnych terminów, a jedynie ostateczny termin realizacji całego zamówienia (kwiecień 2007 roku). Zatem wpłacone zaliczki będą rozliczane w takiej samej kolejności w jakiej były wpłacane. Na otrzymane zaliczki Podatniczka nie wystawiła faktur. Ponadto poinformowała, że faktury na wewnątrzwspólnotową dostawę towarów zostaną wystawione w momencie realizacji dostaw.

W ocenie Podatniczki nie istnieje konieczność wystawienia faktur na otrzymane zaliczki, gdyż zgodnie z art. 20. ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli przed dokonaniem dostawy otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Ustawodawca określając kiedy powstaje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie zapisał jedynie, że powstaje on w momencie wystawienia faktury. Nie uzależnił natomiast stosowania tego przepisu od faktu czy faktura została wystawiona w 7-dniowym terminie od daty otrzymania zaliczki czy też po jego przekroczeniu. Zatem w ocenie wnioskodawczyni wystawienie faktury VAT na otrzymane zaliczki w wewnątrzwspólnotowej dostawie, jest zależne od decyzji podatnika tzn. tu nie obowiązuje 7-dniowy termin. Konsekwencją powyższego jest ustalenie terminu powstania obowiązku podatkowego i wykazanie sprzedaży wewnątrzwspólnotowej w deklaracji podatkowej dopiero w momencie faktycznego wystawienia faktury w terminie późniejszym.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej, w oparciu o stan prawny obowiązujący w dacie złożenia zapytania, po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego informuje co następuje:Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, iż dokonuje ona dostawy towarów do innych krajów członkowskich Wspólnoty. Podatniczka otrzymała od kontrahenta mającego siedzibę w Niemczech zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W dniu otrzymania zaliczek nie wystawiła faktur VAT w celu potwierdzenia otrzymanej zaliczki.

W związku z tym Podatniczka zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż zaliczka z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nie rodzi obowiązku wystawienia faktury. Stosownie do postanowień znowelizowanego od dnia 01.06.2005 roku przepisu art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz 535 z późn. zm.), jeżeli przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Oznacza to, że jeżeli przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów podatnik ( dostawca) otrzyma całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstanie u niego z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 106 ust. 1 w/w ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Powyższy przepis stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi (art. 106 ust. 3 w/w ustawy ).

Szczegółowe zasady wystawiania faktur określa - wydane na podstawie delegacji zawartej m.in. w art. 106 ust. 8 pkt 1 w/w ustawy - rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798). Stosownie do zapisów § 14 ust. 1 tegoż rozporządzenia jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2. W ust. 2 § 14 w/w rozporządzenia ustawodawca wskazał, iż fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę lub ratę).

Z powołanych powyżej przepisów dotyczących wystawiania faktur zaliczkowych wynika jednoznacznie, że wystawienie takiej faktury nie może nastąpić później niż siódmego dnia od dnia otrzymania zaliczki. Treść § 14 ust. 1 rozporządzenia wskazuje na pewną chronologię zdarzeń: otrzymanie zaliczki, a następnie wystawienie faktury. Ustawodawca nie zastrzegł, iż przepis ten stosuje się jedynie do zaliczek w przypadku dostaw krajowych, będzie on miał zatem zastosowanie również w przypadku zaliczek na poczet dostaw wewnątrzwspólnotowych. Dodać również należy, iż w odniesieniu do zaliczek wpłacanych na poczet nabywanych towarów (w tym wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów tj. WDT), sposób określenia podstawy opodatkowania wynika z art. 29 ust. 2 w/w ustawy, zgodnie z którym obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, pomniejszonych o przypadającą od nich kwotę podatku. Pobrana zaliczka stanowi zatem obrót (potwierdzeniem konieczności opodatkowania otrzymanej zaliczki w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów jest właśnie przepis § 14 ust. 1 w/w rozporządzenia).

W przedstawionym przez Podatniczkę stanie faktycznym obowiązek podatkowy powstał na podstawie w/w przepisów art. 20 ust. 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług. Prawidłowe wystawienie przez Podatniczkę faktur VAT z tytułu otrzymanych zaliczek, będzie skutkowało tym, że za zrealizowane wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów powinna ona wystawić faktury, pomniejszone o wartość otrzymanych zaliczek, zgodnie bowiem z §14 ust. 4 w/w rozporządzenia, jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1 i 2 (czyli tzw. zaliczkowe), nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę na zasadach określonych w § 9 i 11-13, z tym że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności; taka faktura powinna zawierać również numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi. W tym zakresie (w tej części) obowiązek podatkowy powstanie wg zasad określonych dla poszczególnych dostaw ( tj.WDT) - art. 20 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie tut. Organ zauważa, iż na powstanie obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, ani też na obowiązek wystawienia faktury dokumentującej to zdarzenie, nie ma wpływu rozmiar transakcji.Biorąc powyższe przepisy pod uwagę należy stwierdzić, iż w przypadku otrzymania przez podatnika przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów części należności (przedpłaty, zaliczki etc.) jest on zobowiązany do wystawienia faktury potwierdzającej jej otrzymanie nie później niż siódmego dnia od dnia otrzymania zaliczki. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia, a obrót z tego tytułu winien zostać wykazany w ewidencji prowadzonej stosownie do art. 109 ust. 3 ustawy oraz w deklaracji podatkowej za ten okres rozliczeniowy.

Odnosząc powyższe przepisy do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Podatniczki, należy stwierdzić, iż postąpiła ona nieprawidłowo. Właściwym działaniem powinno być bowiem udokumentowanie otrzymanej zaliczki fakturą VATw terminie 7 dni od dnia otrzymania tej zaliczki, a następnie - już po wydaniu towaru - wystawienie faktury na zasadach określonych w § 9 i 11-13 rozporządzenia.Biorąc pod uwagę powyższe postanawiam uznać przedstawione we wniosku stanowisko Podatniczki za nieprawidłowe.

P O U C Z E N I E

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art.236 §1 oraz art. 239 Ordynacji podatkowej - na niniejsze postanowienie służy Podatnikowi zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.
Słowa kluczowe: dostawa wewnątrzwspólnotowa, faktura VAT, moment powstania obowiązku podatkowego, opodatkowanie zaliczek, powstanie obowiązku podatkowego, stawki podatku, zaliczka na poczet ceny
Data aktualizacji: 15/01/2013 18:00:01

NIP Spółki macierzystej na fakturach dokumentujących zakup

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Możliwość dokumentowania świadczonych usług turystyki fakturami VAT marża

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących zakup usług akwizycyjnych podleg...

Na podstawie art. 14 a 4 w zw. z 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego...

Jak udokumentować sprzedaż dzieła sztuki współczesnej w przypadku, gdy nabywca towaru nie...

Na podstawie art. 14a 1, 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) 8 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005t. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom...

Urząd Skarbowy Poznań-Wilda Poznań 61-558 ul. Wierzbięcice 45

Zasięg terytorialny miasta część miasta na prawach powiatu Poznań pod nazwą Wilda, część Starego Miasta gminy Luboń, Puszczykowo powiaty województwo wielkopolskie Konta bankowe CIT 21101014690032162221000000 VAT 68101014690032162222000000 PIT...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktury wystawionej przez firmę leasingową?Urząd Skarbowy Międzyrzecz 66-300 ul. Rynek 3Odliczanie podatku naliczonego z faktur otrzymanych drogą elektroniczną w formacie pdfWartość początkowa - samochodu wcześniej używanego w celach prywatnych - należy ustalić w wysokości faktury potwierdzającej zakup samochoduCzy Wnioskodawca może dokonać korekty podatku VAT zapłaconego do Urzędu Skarbowego?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.