Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy naliczenie podatku od towarów i usług, a tym samym rozliczanie premii pieniężnej fakturą VAT za świadczenie usług jest właściwe?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 26 sierpnia 2008 r. (data wpływu 4 września 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 października 2008 r.(data wpływu 27 października 2008 r.) i 5 listopada 2008 r. (data wpływu 12 listopada 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania wykonania czynności, za którą należna jest premia pieniężna - jest prawidłowe.



UZASADNIENIE



W dniu 4 września 2008 roku został złożony wniosek uzupełniony pismem z dnia 22 października 2008 r. i 5 listopada 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania wykonania czynności, za którą należna jest premia pieniężna.



W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.



Wnioskodawca zawarł ze swoim kontrahentem umowę, z której wynika, iż dokonując zakupu odpowiedniej ilości towarów i osiągając w ten sposób odpowiedni poziom obrotów, otrzyma premię pieniężną (bonus) w określonej wysokości.

Wysokość bonusu uzależniona jest od ilości zakupionych u kontrahenta towarów, a jego otrzymanie uwarunkowane jest realizacją celu zakupowego przedstawionego przez dostawcę. Podstawą rozliczenia jest wartość zakupów dokonanych u dostawcy, a procentowa wartość premii jest uzależniona od zakupów dokonanych w określonym czasie. Kwartał podzielony jest na dwa periody. Osiągnięcie celu zakupowego w kwartale i periodzie jest wyżej premiowane niż osiągnięcie celu w samym tylko kwartale. Umowa, poza realizacją kwartalnego celu zakupowego, nie nakłada na Wnioskodawcę żadnych innych zadań uzależniających wypłatę premii.

W piśmie z dnia 22 października 2008 r. Wnioskodawca wskazał, że otrzymana premia pieniężna nie jest przypisana do żadnej konkretnej dostawy i jest rozliczana w okresach czasowych. Wnioskodawca wskazał ponadto, że premia pieniężna opisana we wniosku powinna być dokumentowana fakturą VAT.



W związku z powyższym zadano następujące pytanie.



Czy naliczenie podatku od towarów i usług, a tym samym rozliczanie premii pieniężnej fakturą VAT za świadczenie usług jest właściwe.



Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 31 stycznia 2008 r. nr IP-PP-443-581/07-2/PS, wypłacone przez podatnika premie pieniężne mają bezpośredni wpływ na wzrost sprzedaży towarów, a co się z tym wiąże stanowią czynność podlegającą opodatkowaniu. Uwarunkowanie wypłaty premii pieniężnej wykonaniem określonego pułapu obrotów ma ewidentnie na celu wzrost sprzedaży towarów. Ponadto sam fakt, że w umowie nakazano podporządkowanie się określonym zasadom, ma wpływ na określenie tego zjawiska mianem usługi. Wnioskodawca wskazuje, że przedstawiona sytuacja motywuje Jego do dokonywania większych zakupów, a co za tym idzie zwiększania sprzedaży. Gdyby nie istniała możliwość otrzymania premii Wnioskodawca dokonywałby zakupów na poziome aktualnego zapotrzebowania. Zdaniem Wnioskodawcy opisywana premia stanowi należność za usługę, gdyż wypłacana jest pod warunkiem zrealizowania określonego pułapu obrotów, czyli między stronami umowy powstaje relacja zobowiązaniowa, która jest świadczeniem usług.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.



Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.



W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki nie posiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Mając na uwadze powyższe przepisy należy stwierdzić, że gdy premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę nabyć określonej wartości, czy ilości towarów w określonym czasie, czy też osiągnięcia określonych obrotów i premie te nie są związane z żadną konkretną dostawą, należy uznać, że wypłacone premie związane są z określonymi zachowaniami nabywcy, a więc świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego takie premie, które to usługi podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że na podstawie zawartej umowy z kontrahentem otrzymuje premie. Warunkiem ich otrzymania jest zrealizowanie określonego poziomu zakupów w określonym czasie.

W tym przypadku działania Wnioskodawcy, polegające na realizacji określonego poziomu zakupów towarów od kontrahenta, mają bezpośredni wpływ na otrzymanie premii. Należy uznać, że w przypadku opisanym przez Wnioskodawcę dochodzi do świadczenia usług skoro występuje świadczenie wzajemne: osiągnięcie określonego poziomu zakupów towarów i otrzymanie odpowiedniego wynagrodzenia przez Wnioskodawcę. Wobec powyższego otrzymana gratyfikacja jest wynagrodzeniem za świadczenie usług stanowiących czynność podlegającą opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Wykonanie usługi, za którą otrzymywana jest premia, powinno być udokumentowane fakturą VAT. Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Wystawiona faktura powinna zawierać elementy określone w § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.).

Reasumując należy uznać, że zachowanie Wnioskodawcy jest, w myśl obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, świadczeniem usług i skutkuje obowiązkiem udokumentowania tej czynności fakturą VAT.



Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-216 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Słowa kluczowe: faktura VAT, premia pieniężna, świadczenie usług
Data aktualizacji: 16/01/2013 18:00:01

Czy kursy walut przez Spółkę przyjęte do wyceny wpłaconych należności i zapłaconych zobowi...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Możliwość odzyskania podatku naliczonego wynikającego z faktur związanych z inwestycją dot...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Jaki kurs waluty powinien być zastosowany w ustaleniu przychodu z tytułu WDT dla celów pod...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Stawka podatku dla świadczonych przez Wnioskodawcę usług w zakresie księgowości

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Wystawianie faktur elektronicznych a podatek VAT

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Urząd Skarbowy Sierpc 09-200 ul. Piastowska 48Kiedy powstaje prawo do odliczenie podatku z faktur dokumentujących usługi budowlano-montażowe?Możliwość odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wypłacane premie pieniężneMały podatnik VATCzy można wystawić fakturę za naprawę i holowanie samochodu, na której, jako sprzedawca i nabywca, będzie ta sama osoba, czyli Wnioskodawca
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.