Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Czy nieodpłatne przekazanie pieniędzy z kasy spółki na osobisty rachunek bankowy jednego ze wspólników będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT?

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 26.04.2006 r. (data wpływu do US Łuków 27.04.2006 r.), Spółki jawnej X, Strona zamierza przekazać nieodpłatnie pieniądze z kasy spółki na osobisty rachunek bankowy jednego ze wspólników.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Strona sformowała zapytanie, czy nieodpłatne przekazanie pieniędzy z kasy spółki na osobisty rachunek bankowy jednego ze wspólników będzie podlegało opodatkowaniu jakimkolwiek z podatków.

Zajmując swe stanowisko Strona poinformowała, iż nieodpłatne przekazanie pieniędzy z kasy spółki na osobisty rachunek bankowy jednego ze wspólników nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 roku, Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają: 1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; 2) eksport towarów; 3) import towarów; 4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; 5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt. 6 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Pieniądz jako środek płatniczy nie jest towarem w znaczeniu ww. definicji ustawy o podatku od towarów i usług, tym samym przekazanie go od przedsiębiorcy na osobisty rachunek bankowy wspólnika spółki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższe oznacza, iż uznaję za prawidłowe stanowisko Strony zawarte we wniosku, iż nieodpłatne przekazanie pieniędzy z kasy spółki na osobisty rachunek bankowy jednego ze wspólników nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższe postanowienie wydano na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Ewentualna zmiana stanu prawnego skutkuje utratą aktualności interpretacji. Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Słowa kluczowe: opodatkowanie, pieniądze, przekazanie nieodpłatne, rachunek bankowy, spółki
Data aktualizacji: 03/01/2013 06:00:02

Możliwości wystawiania faktur w okresach dwutygodniowych, w sytuacji, gdy tankowanie samol...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

CIT - w zakresie momentu zaliczenia zapłaconych odsetek od pożyczek i kredytów oraz zreali...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów...

Jak rozliczać przychody uzyskiwane z tytułu umieszczania reklam internetowych innych podmi...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dotyczy opodatkowania sprzedaży usług dzierżawy gruntów rolnych oraz budowli znajdujących...

Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie, na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej...

Czy przysługuje prawo do obniżania podatku należnego o podatek naliczony zawarty w faktura...

Na podstawie art. 14b 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach po rozpatrzeniu zażalenia Spółki Akcyjnej z dnia 7 marca 2005 r.( uzupełnionego...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Dostawa towarów i obowiązek podatkowy z tytułu tej dostawyUrząd Skarbowy Gostyń 63-800 ul. Lipowa 2Dot. podpisywania faktur przez osoby wystawiające i przyjmujące faktury w odniesieniu do dokumentów stanowiących sprzedaż oraz zakup aktywów firmyTermin ujmowania faktur korygujących podwyższających i obniżających podatek należnyOpodatkowanie usług marketingowych oraz prawa do odliczenia z faktury dokumentującej takie usługi
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.