Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Czy odlicza się od podatku należnego podatek naliczony VAT zawarty fakturach zakupu?

P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 927 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29 kwietnia 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego dotyczącego świadczenia usług poza terytorium kraju

stwierdzam, że:

stanowisko podatnika przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

W złożonym w tut. organie podatkowym piśmie z dnia 29 kwietnia 2005r. Podatnik przedstawił stan faktyczny z którego wynika, iż firma prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski w formie Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jest podatnikiem VAT i wykonuje usługi w Niemczech. Prowadzona tam działalność jest wykonywana przez oddelegowanych pracowników zatrudnionych w Spółce i podlega opodatkowaniu według przepisów niemieckich:Podatek od osób fizycznych,Podatek od osób prawnych,Podatek od prowadzonej działalności gospodarczej.Za wykonywane przez Spółkę usługi na terytorium Niemiec odprowadzany jest podatek VAT zgodnie z § 13 (1) nr 1 w powiązaniu (2) niemieckiej ustawy o podatku obrotowym przez przedsiębiorstwo na rzecz, którego wykonywane są usługi.

W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, zgodnie z podpisaną umową między Rzeczypospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w dniu 14.05.2003r. jest sporządzany oddzielny bilans dotyczący prowadzonej tam działalności, który następnie zostaje połączony z bilansem Spółki (zgodnie z art. 20 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Z tytułu prowadzonej działalności na terytorium Niemiec powstają koszty ponoszone przez Spółkę na terenie Polski, którymi następnie Spółka obciąża firmę prowadzącą działalność na terenie Niemiec, które z kolei są ujęte w bilansie niemieckim. Wydatki te związane są z zakupem między innymi:odzieży roboczej,wyposażenia w narzędzia,opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS.Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy podlega odliczeniu od podatku należnego podatek naliczony VAT zawarty w tych fakturach zakupu przez Spółkę.

Zdaniem wnioskodawcy, Spółka jest uprawniona do odliczenia naliczonego podatku VAT z tytułu ponoszonych wydatków w kraju na rzecz działalności za granicą naszego kraju.

W uzasadnieniu swojego stanowiska Podatnik powołuje się na art. 86 ust.6 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. który stanowi, że Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jeżeli usługi te dotyczą: dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju.

Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, oraz przedstawiony przez podatnika stan faktyczny tutejszy organ podatkowy stwierdza, co następuje:

W art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz. 535 ze zm.) postanowiono, że "w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust.17 i 19 oraz art. 124"

Zgodnie z art. 86 ust.2 wyżej cytowanej ustawy - "kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust.3 -7:suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:a) z tytułu nabycia towarów i usług,b) potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,c) od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust.4;w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust.6;kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów"Zgodnie z art. 86 ust.8 ustawy o podatku od towarów i usług - "Podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust.2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą:dostawy towarów i świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.Czynności, o których mowa w art. 7 ust.3 - 7". Mając powyższe na uwadze tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż w przedstawionym stanie faktycznym podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów zrealizowanych w kraju ( w tym zaimportowanych), które zostały wykorzystane do wykonania danej usługi za granicą, z zastrzeżeniem spełnienia niżej wymienionych warunków:podatnikowi przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku w Polsce, gdyby usługa ta była wykonana w Polsce,podatnik dysponuje dokumentami, z których wynika związek odliczonego podatku z usługami świadczonymi poza terytorium Polski.Zatem tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Podatnika we wniosku z dnia 29 kwietnia 2005r. jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego i postanawia jak w sentencji.
Słowa kluczowe: czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, miejsce świadczenia usług, odliczenie podatku od towarów i usług
Data aktualizacji: 27/02/2011 06:34:22

Obowiązek wystawienia faktury korygującej w związku z wypłaceniem kontrahentom premii pien...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego Podatnik ma obowiązek wystawić fakturę wewnętrzną

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Siemianowice Śląskie 41-100 ul. Świerczewskiego 84

Zasięg terytorialny miasta miasto na prawach powiatu - Siemianowice Śląskie gminy powiaty województwo śląskie Konta bankowe CIT 75101012123116272221000000 VAT 25101012123116272222000000 PIT 72101012123116272223000000 budżetowe pozostałe...

Czy z dniem 1 stycznia 2009r. ma obowiązek prowadzić pełną księgowość (jeśli tak to na jak...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Podatniczka pyta czy może wpisać w koszty uzyskania przychodu zakup odzieży cywilnej, na p...

Działając na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
W jaki sposób należy wystawić fakturę stwierdzającą pobranie całości należności przed wydaniem towaru oraz fakturę stwierdzającą dokonanie sprzedażyUrząd Skarbowy Nowa Ruda 57-400 ul. Kolejowa 23Jaki dzień należy przyjąć za datę uzyskania przychodu należnego w przypadku refakturowania kosztów usług najemcom lokali ?Podstawy wystawiania faktur VAT korygujących i zmniejszenia przychodówCzy Wnioskodawca może uznać za koszt podatkowy fakturę za studia prawnicze, na które uczęszcza?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.