Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy odsetki będą stanowiły obrót z tytułu pośrednictwa finansowego udokumentowane fakturą VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółka, przedstawione we wniosku z dnia 13.12.2007r. (data wpływu 17.12.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania oraz wystawiania faktur VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.12.2007r. (data stempla pocztowego) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania oraz wystawiania faktur VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 19 lipca 2007 r. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zaciągnęła pożyczkę od podmiotu zarejestrowanego podatnika od towarów i usług, w wysokości 1mln EUR z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej. Finansowanie działalności poprzez pożyczkę od udziałowca lub spółki kapitałowo powiązanej nie będzie incydentalną czynnością dla Wnioskodawcy.

Główną działalnością Pożyczkobiorcy - Wnioskodawcy jest inwestycja w budowę budynku mieszkalno — biurowo - usługowego. Ĺąródłem finansowania są: kapitał udziałowy, pożyczki od udziałowców oraz pożyczka od spółki kapitałowo powiązanej. Wnioskująca wystąpiła do banku o dodatkowe finansowanie przedmiotowej inwestycji i bank zażądał udokumentowania opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnej od otrzymanej pożyczki. Spółka udzielająca pożyczki oraz spółka otrzymująca pożyczkę mają w swoim zakresie działalności gospodarczej ujawniony przedmiot tej działalności w rejestrze KRS pod pozycją 65.2 Pośrednictwo finansowe pozostałe" oraz 65.23 Pośrednictwo finansowe pozostałe gdzie indziej niesklasyfikowane. Spółka udzielająca pożyczki, udzielała pożyczki w roku obrotowym innej spółce kapitałowo powiązanej oraz nie wyklucza zamiaru udzielania dalszych pożyczek.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy odsetki będą stanowiły obrót z tytułu pośrednictwa finansowego udokumentowane fakturą VAT.

Zdaniem wnioskodawcy:

Spółka przedmiotową pożyczkę traktuje jako transakcję pośrednictwa finansowego świadczonego poza systemem bankowym sklasyfikowaną w PKWiU pod nr 65.22.10-00.00. - jako usługę zwolnioną od podatku (na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z pozycją 3 załącznika nr 4 do u p. t. u.). Spółka udzielająca pożyczki, udzielała pożyczki w roku obrotowym innej spółce kapitałowo powiązanej, oraz nie wyklucza zamiaru udzielania dalszych pożyczek. W świetle przepisu art. 8 ust. 1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z póz. zm.), udzielenie pożyczki jest świadczeniem usług o którym mowa w art. 5 ust 1 pkt 1.

Spółka uważa, iż udzielenie pożyczki przez podmiot będący podatnikiem VAT będzie podlegało podatkowi od towarów i usług, a uzyskiwane odsetki będą stanowiły obrót z tytułu wykonywania usług pośrednictwa finansowego. W konsekwencji otrzymanie odsetek będzie udokumentowane fakturą VAT, jako usługa zwolniona z VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn zm. ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (art. 8 ust. 1 w/w ustawy). Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publiczne są, zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyłączeniem usług elektronicznych.

Uwzględniając powyższe czynność polegająca na udzielaniu pożyczki przez podatnika podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 przedmiotowej ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług.

W w/w załączniku w pozycji nr 3 zostały wymienione jako zwolnione od podatku od towarów i usług usługi pośrednictwa finansowego Sekcja J ex (65-67) z wyłączeniem:działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki, usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej, usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10 - 00.20), usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10- 00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń, usług ściągania długów oraz faktoringu, usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy, usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy, transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności, transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.Spółka, zaklasyfikowała w/w usługę pod symbolem PKWiU 65.22.10-00.00 - pośrednictwo finansowe świadczone poza systemem bankowym. Zgodnie z przytoczonym powyżej art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z pozycją nr 3 załącznika nr 4 do ww. ustawy, uznać należy przedmiotową usługę za zwolnioną z podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót (zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5). Obrót to kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W przypadku udzielenia pożyczki podstawą opodatkowania VAT czyli obrotem, są otrzymane odsetki od udzielonej pożyczki oraz odsetki niezapłacone, których termin uiszczenia minął.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży (.).

Uwzględniając powyższe usługa polegająca na udzielaniu pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Usługa ta zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy korzysta ze zwolnienia od tego podatku. Odsetki od udzielonej pożyczki stanowią obrót ( art. 29 ust. 1 przedmiotowej ustawy). W związku z tym udokumentowane fakturą VAT zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, powinny być odsetki, bez naliczania podatku (sprzedaż przedmiotowo zwolniona z opodatkowania).

Z uwagi na fakt, że występującym o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego jest pożyczkobiorca, a zapytanie dotyczy pożyczkodawcy przedmiotowa interpretacja nie wywoła skutków określonych w art. 14k-14n ustawy Ordynacja podatkowa.

Obowiązek prawidłowego zakwalifikowania danej czynności do właściwego grupowania PKWiU ciąży na podmiocie wykonującym te czynności. Tutejszy organ nie jest właściwym do dokonania oceny prawidłowości przedstawionej klasyfikacji statystycznej wykonywanych usług. W przypadku wątpliwości co do poprawności sporządzonej klasyfikacji - Strona może się zwrócić do właściwego w tym zakresie organu, tj. Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Z uwagi na fakt, że przedmiotowy wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej zawierał także pytanie dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych, odpowiedź na to pytanie zostanie udzielona w odrębnym piśmie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: faktura VAT, obrót, odsetki, odsetki od pożyczki, podstawa opodatkowania, pośrednictwo finansowe, pożyczka
Data aktualizacji: 28/12/2012 12:00:01

Jak prawidłowo powinna być udokumentowana sprzedaż kart drogowych?

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka...

Dokumentacja dla zastosowania stawki 0% w międzynarodowym transporcie towarów

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto Wrocław 53-654 ul. Inowrocławska 4

Zasięg terytorialny miasta część miasta na prawach powiatu Wrocław pod nazwą Stare Miasto gminy powiaty województwo dolnośląskie Konta bankowe CIT 61101016740006062221000000 VAT 11101016740006062222000000 PIT 58101016740006062223000000 budżetowe...

Jak dokonać korekty sprzedaży?

W związku z art. 106 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm. oraz 16 i 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu...

Rejestracja za pośrednictwem kasy fiskalnej wpłat dokonywanych na rachunek bankowy spółki

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT w przypadku usług najmu?Czy zakup wierzytelności przez X jest usługą podlegającą VAT i czy korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT?Wystawienie faktury VAT przez komornikaPremie pieniężne uzależnione od wielkości obrotówFaktury za Google AdSense, a VAT UE?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.