Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy opisane we wniosku o interpretacje usługi należy traktować jako import usług?

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 4 listopada 2005 r. (data wpływu: 7 listopada 2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 23 stycznia 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie uznania opisanych we wniosku transakcji za import usług

Stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Stan faktyczny: Wnioskodawca (podatnik podatku Vat, działający w formie spółki jawnej) podpisał umowę z podmiotem zagranicznym posiadającym siedzibę w USA na wykonywanie usług agencyjnych polegających na konsultacjach technicznych dotyczących dostaw wyposażenia okrętowego do budowy statków w stoczniach Federacji Rosyjskiej. Pod pojęciem konsultacji technicznych dostaw wyposażenia okrętowego zgodnie z zapisem zawartej umowy należy rozumieć niezbędne działania podjęte w celu ustanowienia polskich producentów wyposażenia okrętowego reprezentowanych przez wnioskodawcę dostawcami towarów na przedmiotowe projekty. Z załączonej do wniosku przedmiotowej umowy wynika, iż wnioskodawca jest sprzedawcą towarów handlowych do budowy statków w stoczniach w Sankt Petersburgu

Zdaniem wnioskodawcy opisane usługi należy traktować jako import usług, a celem udokumentowania tych usług należy wystawić fakturę wewnętrzną, oraz wyliczony i odprowadzony podatek od towarów i usług zgodnie z regulacją zawartą w § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z zapisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; eksport towarów; import towarów; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 27 ust. 1 ustawy w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia usług jest miejsce gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Od tej ogólnej zasady, która reguluje miejsce powstania obowiązku podatkowego przewidziano w ustawie o podatku od towarów i usług wyjątki w zależności od rodzaju wykonywanej usługi. Szczególne zasady regulujące ustalenie miejsca świadczenia dotyczą między innymi usług niematerialnych określonych w art. 27 ust. 4 ustawy.

Zgodnie z zapisem art. 27 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4 są świadczone na rzecz: osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - to miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zgodnie z art. 2 pkt 9 przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonywania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Stosownie do zapisu art. 17 ust. 1 pkt 4 cyt. ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Przepisu tego (art. 17 ust. 1 pkt 4) nie stosuje się jednak w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju (Polski), z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 lub art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 oraz dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów (art. 17 ust. 2). W przypadkach wymienionych w art. 27 ust. 3 przepis ust. 1 pkt 4 stosuje sie, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju (art. 17 ust. 3).

Podatek od towarów i usług jest podatkiem terytorialnym. Opodatkowaniu w danym państwie podlegają tylko te czynności, które zostały wykonane w danym państwie a ściślej te czynności które zostały uznane za wykonane w danym miejscu. Miejsce świadczenia określa miejsce opodatkowania. Miejsce świadczenia w przypadku usług, których świadczenie odbywa się pomiędzy podmiotami z różnych państw - wskazuje jednocześnie państwo w którym dana czynność winna zostać opodatkowana.

Jak wynika z powyższego przez import usług rozumie się usługi spełniające łącznie następujące warunki:usługodawcą musi być podatnik mający siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium Polski, niezależnie od tego czy na terenie wspólnoty, czy też poza jej terytorium, usługobiorcą jest osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna mająca siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium Polski, zobowiązana do rozliczania z polskim fiskusem, usługodawca nie rozliczył w Polsce podatku należnego z tytułu wykonanej usługi na rzecz usługobiorcy (z Polski), przy czymzawsze zobowiązanym do rozliczenia podatku z tytułu usługi ww. usługodawcy jest usługobiorca w przypadkach określonych:w art. 27 ust. 3 ustawy, czyli świadczenia usług niematerialnych wymienionych w art. 27 ust. 4 na rzecz usługobiorcy podatnika, o którym mowa w art. 15, posiadającego siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium Polski orazw przypadkach określonych w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, przy których usługobiorcą jest podmiot zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art. 97, czyli w Polsce, który podał świadczącemu usługę swój numer identyfikacyjny VAT UE polski.Z przedstawionego we wniosku o interpretacje stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem omawianej umowy są tzw. konsultacje techniczne dotyczące dostaw wyposażenia okrętowego do budowy statków w stoczniach w Sankt Petersburgu polegające na niezbędnych działaniach podjętych w celu ustanowienia polskich producentów wyposażenia okrętowego dostawcami towarów. Do prawidłowego zaklasyfikowania świadczonych usług obowiązany jest podatnik. Urząd Skarbowy nie jest organem właściwym do dokonania i potwierdzenia takiej klasyfikacji. Tym niemniej w ocenie tutejszego organu podatkowego jeżeli przedmiotowe usługi można zaliczyć do kategorii usług niematerialnych, o których mowa w przepisach art. 27 ust. 3 i ust. 4 ustawy to przy uwzględnieniu zasady określenia miejsca świadczenia wyrażonej w art. 27 ust. 3 i ust. 4 pkt 11 ustawy można stwierdzić, że podatnik prawidłowo klasyfikuje je jako import usług. W takiej sytuacji do naliczenia podatku od towarów i usług i jego rozliczenia na zasadzie importu usług zobowiązany jest wnioskodawca.

Zgodnie z zapisem art. 106 ust. 7 w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie . Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

W związku z powyższym wnioskodawca z tytułu importu usług obowiązany jest czynność tą udokumentować fakturą wewnętrzną, z wykazanym na niej podatkiem należnym z tego tytułu.

Przywołany we wniosku o interpretacje przepis § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 97, poz. 970 z późn. zm.) zgodnie z którym w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2 - nie znajduje w opisanej syt. zastosowana.

Ponadto tutejszy organ podatkowy informuje, iż przepis ten został uchylony z dniem 1 czerwca 2005 r.
Słowa kluczowe: faktura wewnętrzna, import usług, usługi o charakterze niematerialnym
Data aktualizacji: 27/12/2012 00:00:02

Wystawianie faktur uproszczonych online

Od początku 2013 roku w Polsce nowym dokumentem jest faktura uproszczona, która nie musi zawierać wszystkich danych w przeciwieństwie do standardowej faktury. Jak zatem poprawnie i szybko wystawić taką fakturę? Faktura uproszczona - nowy rodzaj...

Czy otrzymanie zaliczki, przedpłaty powoduje obowiązek wystawienia faktury

Działając na podstawie art. 14 a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa na zapytanie...

Prawo do odliczenia VAT z faktur otrzymanych przed dniem rejestracji

Na podstawie art. 14a, 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na następujące pytanie dotyczące interpretacji przepisów prawa podatkowego zawarte w piśmie z dnia 20.12.2004 r. Czy...

PIT - w zakresie przychodów i kosztów uzyskania przychodów

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Możliwość zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Jaki kurs należy zastosować do przeliczenia faktur zaliczkowych oraz faktury ostatecznej na sprzedaż wyrobu?Czy można zaliczyć w koszty faktury wystawione przed rozpoczęciem działalności firmy?Możliwość zastosowania podmiotowego zwolnienia od podatku od towarów i usług odnośnie prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczejOpodatkowania nadwyżki kwoty pieniężnej stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą otrzymaną od kontrahenta, a wartością należności wykazanych w fakturzeOdliczenie podatku naliczonego z faktur dokumentujących wypłacone premie pieniężne
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.