Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy opłata pobierana za specyfikację istotnych warunków zamówienia publicznego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2010r. (data wpływu 21 czerwca 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności odpłatnego przekazania specyfikacji istotnych warunków zamówienia publicznego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 czerwca 2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności odpłatnego przekazania specyfikacji istotnych warunków zamówienia publicznego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Zorganizowanie przetargu łączy się z obowiązkiem przedstawienia specyfikacji istotnych warunków zamówienia publicznego. Formularz zawierający specyfikację istotnych warunków zamówienia wchodzi w skład wielu dokumentów związanych z procedurą przetargową. Nie stanowi dobra samoistnego a zatem nie może być uznany za przedmiot obrotu podlegającego opodatkowaniu VAT. Opłata, jaką Wnioskodawca może żądać za tę specyfikację, może pokrywać jedynie koszty jej druku oraz przekazania. Brak jest możliwości zawarcia w tej cenie zysku. Zamawiający może natomiast ustalić cenę za specyfikację na poziomie niższym niż wynika to ze sporządzonej kalkulacji kosztów lub w ogóle nie pobierać opłaty. Możliwość pobierania opłat za specyfikację istotnych warunków zamówienia publicznego wynika z ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177), gdzie wymieniony art. 42 ust. 2 ustawy stanowi, iż cena jakiej wolno żądać za specyfikację może pokrywać jedynie koszty jej druku oraz przekazania. Ustawowo określony zwrot kosztów nie jest obrotem uzyskanym ze sprzedaży towaru, bowiem zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Udostępnienie formularza zawierającego specyfikację istotnych warunków zamówienia, zdaniem Wnioskodawcy, następuje na warunkach ściśle określonych ustawą z dnia 29 stycznia 2004r. - Prawo zamówień publicznych, a zgodnie z art. 5 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów. Przez towar w/w ustawy rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast zgodnie z art. 45 Kodeksu cywilnego z dnia 23 kwietnia 1964r (Dz. U. Nr 16, poz. 93) rzeczami są tylko przedmioty materialne. Rzecz w rozumieniu w/w artykułu, jako przedmiot stosunków cywilnoprawnych, musi charakteryzować się następującymi cechami: jest przedmiotem materialnym, stanowi przedmiot wyodrębniony, może występować w obrocie.

Mając na uwadze określenia i definicje zawarte w ustawie o podatku od towarów i usług oraz Kodeksie cywilnym nie ma podstaw, aby formularz zawierający specyfikację istotnych warunków zamówienia stanowiący pewien element, jeden z wielu dokumentów związanych z procedurami zamówień publicznych traktować jako dobro samoistne mogące być przedmiotem obrotu, a tym samym jako towar w rozumieniu przepisów podatkowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy opłata pobierana za specyfikację istotnych warunków zamówienia publicznego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy pobranie opłaty za specyfikację istotnych warunków zamówienia publicznego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Jest to bowiem opłata za czynność związaną z wykonaniem zadania publicznego (zorganizowania i przeprowadzenia postępowania przetargowego). Ma ona charakter daniny publicznej i jako taka nie może podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej również ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl unormowania zawartego w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej, zobowiązanie się do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji, świadczenie usługi zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W świetle art. 106 ust. 1 ww. ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż zorganizowanie przetargu łączy się z obowiązkiem przedstawienia specyfikacji istotnych warunków zamówienia publicznego. Formularz zawierający specyfikację istotnych warunków zamówienia wchodzi w skład wielu dokumentów związanych z procedurą przetargową. Nie stanowi dobra samoistnego a zatem nie może być uznany za przedmiot obrotu podlegającego opodatkowaniu VAT. Opłata, jaką Wnioskodawca może żądać za tę specyfikację, może pokrywać jedynie koszty jej druku oraz przekazania. Brak jest możliwości zawarcia w tej cenie zysku. Zamawiający może natomiast ustalić cenę za specyfikację na poziomie niższym niż wynika to ze sporządzonej kalkulacji kosztów lub wogóle nie pobierać opłaty. Możliwość pobierania opłat za specyfikację istotnych warunków zamówienia publicznego wynika z ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177), gdzie wymieniony art. 42 ust. 2 ustawy stanowi, iż cena jakiej wolno żądać za specyfikację może pokrywać jedynie koszty jej druku oraz przekazania. Ustawowo określony zwrot kosztów nie jest obrotem uzyskanym ze sprzedaży towaru, bowiem zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Udostępnienie formularza zawierającego specyfikację istotnych warunków zamówienia zdaniem Wnioskodawcy następuje na warunkach ściśle określonych ustawą z dnia 29 stycznia 2004r. - Prawo zamówień publicznych, a zgodnie z art. 5 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów. Przez towar w/w ustawy rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast zgodnie z art. 45 Kodeksu cywilnego z dnia 23 kwietnia 1964r. (Dz. U. Nr 16, poz. 93) rzeczami są tylko przedmioty materialne. Rzecz w rozumieniu w/w artykułu, jako przedmiot stosunków cywilnoprawnych, musi charakteryzować się następującymi cechami: jest przedmiotem materialnym, stanowi przedmiot wyodrębniony, może występować w obrocie.

Mając na uwadze określenia i definicje zawarte w ustawie o podatku od towarów i usług oraz Kodeksie cywilnym nie ma podstaw, aby formularz zawierający specyfikację istotnych warunków zamówienia stanowiący pewien element, jeden z wielu dokumentów związanych z procedurami zamówień publicznych traktować jako dobro samoistne mogące być przedmiotem obrotu, a tym samym jako towar w rozumieniu przepisów podatkowych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 113, poz. 759), przepisy ustawy stosuje się do udzielania zamówień publicznych m.in. przez:jednostki sektora finansów publicznych w rozumieniu przepisów o finansach publicznych;inne, niż określone w pkt 1, państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej;inne, niż określone w pkt 1, osoby prawne, utworzone w szczególnym celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym niemających charakteru przemysłowego ani handlowego, jeżeli podmioty, o których mowa w tym przepisie oraz w pkt 1 i 2, pojedynczo lub wspólnie, bezpośrednio lub pośrednio przez inny podmiot:finansują je w ponad 50% lubposiadają ponad połowę udziałów albo akcji, lubsprawują nadzór nad organem zarządzającym, lubmają prawo do powoływania ponad połowy składu organu nadzorczego lub zarządzającego.W myśl art. 37 ust. 1 ww. ustawy - Prawo zamówień publicznych, specyfikację istotnych warunków zamówienia przekazuje się nieodpłatnie, z zastrzeżeniem art. 42 ust. 2 tej ustawy.

Zgodnie z tym ostatnim przepisem na wniosek wykonawcy zamawiający przekazuje w terminie 5 dni specyfikację istotnych warunków zamówienia. Opłata, jakiej można żądać za specyfikację istotnych warunków zamówienia, może pokrywać jedynie koszty jej druku oraz przekazania.

Udzielenie zamówienia publicznego, następuje generalnie w trybie postępowania przetargowego. Jednym z elementów takiego postępowania - zgodnie z art. 42 ust. 2 cyt. ustawy - jest przekazanie zainteresowanemu złożeniem oferty tzw. specyfikacji istotnych warunków zamówienia, za którą zamawiający może żądać opłaty pokrywającej wyłącznie koszty jej druku oraz przekazania. Treść powołanego przepisu zawiera, jedynie wskazówki, co do ustalenia ceny za dostarczone materiały, przesądzając o braku możliwości zawarcia w tej kwocie zysku. Możliwe jest natomiast ustalenie ceny na poziomie niższym, niż wynika to ze sporządzonej kalkulacji kosztów bądź też nie pobieranie opłaty w ogóle. Zatem wskazany przepis reguluje tylko górną granicę ustalania tej opłaty.

Z uwagi na powyższe uznać należy, iż wskazana we wniosku czynność mieści się w sferze cywilnoprawnych stosunków łączących oferenta z potencjalnymi wykonawcami. Wnioskodawca przekazując oferentom specyfikacje przetargowe za wynagrodzeniem, spełnia tym samym przesłanki wynikające z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, pozwalające na zaliczenie czynności odpłatnego wydania specyfikacji istotnych warunków zamówienia publicznego do kategorii usług, podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stawka podatku VAT dla czynności odpłatnego wydania specyfikacji istotnych warunków zamówienia publicznego, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22%.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: faktura, istotne warunki zamówienia, opodatkowanie, przekazanie, specyfikacja, stawka, świadczenie usług, warunek
Data aktualizacji: 23/01/2013 06:00:01

Prawidłowość wystawienia faktur korygujących do faktur wewnętrznych, które zostały już obj...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Jarocin 63-200 ul. Kościuszki 21

Zasięg terytorialny miasta gminy Jaraczewo, Jarocin, Kotlin, Żerków powiaty jarociński województwo wielkopolskie Konta bankowe CIT 33101014690000682221000000 VAT 80101014690000682222000000 PIT 30101014690000682223000000 budżetowe pozostałe...

Dotyczy wystawiania faktur, w związku z wykonaniem usług transportowych i spedycyjnych

P O S TA NO W I E N I E Na podstawie art. 216, art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.03.2006r. (data wpływu do Urzędu 15.03.2006r.) w sprawie wydania...

Badanie sprawozdań finansowych Inowrocław i obowiązkowe ubezpieczenie OC

W Polsce nie tylko posiadacze pojazdów mechanicznych zobowiązani są do posiadania ubezpieczenia OC. Przedstawiciele niektórych zawodów, by nie łamać prawa, muszą kupować polisy OC. Do tej grupy należą m.in. adwokaci, notariusze czy rolnicy. Do jej...

Poprawność wystawiania faktur i zastosowanie skrótu nazwy Wnioskodawcy

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy w miesiącu styczniu można dostarczyć dla klienta fakturę z datą wystawienia 01 luty 2005 r.?Czy faktura wystawiona przez firmę wspomnianego pracownika dla Spółki może być kosztem uzyskania w Spółce?Odliczenie podatku VAT od faktury dotyczącej naprawy samochodu osobowego w całości, tj. od usługi naprawy i części do niej użytychPrawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących poniesione wydatkiFaktury za Google AdSense, a VAT UE?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.