Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy opłaty wnoszone przez użytkowników lokali mieszkalnych za internet stanowią przychód podlegający opodatkowaniu?

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.03.2007r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 15.03.2007r), uzupełnionego w dniu 29.03.2007r. i 24.04.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania przychodów spółdzielni mieszkaniowej z tytułu opłat za internet,

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie stwierdza, że stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

W dniu 15.03.2007r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek, w którym podatnik zwrócił się z zapytaniem od jakich przychodów, w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych spółdzielnia mieszkaniowa, począwszy od dnia 01.01.2007r., winna płacić podatek. Ponieważ wniosek podatnika nie spełniał wymogów przewidzianych przepisami prawa, pismem z dnia 23.03.2007r. i 10.04.2007r. zobowiązano podatnika do uzupełnienia braków podania.

W dniu 29.03.2007r. a następnie 24.04.2007r. wpłynęły do urzędu pisma uzupełniające. Z ich treści wynika, iż wątpliwość Wnioskodawcy sprowadza się do ustalenia, czy w związku ze zmianą przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, poczynając od 01.01.2007r. spółdzielnia mieszkaniowa winna opodatkować przychody z opłat za udostępnienia członkom spółdzielni internetu.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia Mieszkaniowa przewiduje możliwość zawarcia umowy na przyłącze internetowe. Operator sieci, po zakończeniu okresu rozliczeniowego (miesiąca lub roku) obciąży Spółdzielnię kosztami przesyłu internetu, wystawiając każdorazowo fakturę na Spółdzielnię. Na podstawie otrzymanej faktury Spółdzielnia będzie obciążać członków spółdzielni kosztami usługi internetu, proporcjonalnie do liczby użytkowników i na tej podstawie przyjmować będzie opłaty od korzystających z internetu. Na takich samych zasadach rozliczane są koszty energii elektrycznej, wody, c.o. itp. Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ kwota wpłacana przez członków spółdzielni odpowiada należności wynikającej z faktury wystawionej przez operatora sieci internet- przychody z tytułu opłat wnoszonych do spółdzielni przez korzystających z internetu, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art.7 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654), zwanej dalej ustawą, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

W myśl art.21 ustawy, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów:

1) z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how), 2) z opłat za świadczone usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej, wykonywanej przez osoby prawne mające siedzibę za granicą, organizowanej za pośrednictwem osób fizycznych lub osób prawnych prowadzących działalność w zakresie imprez artystycznych, rozrywkowych lub sportowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, 2a) z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze - ustala się w wysokości 20% przychodów, 3) z tytułu należnych opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w portach polskich przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej, z wyjątkiem ładunków i pasażerów tranzytowych, 4) uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznejustala się w wysokości 10% tych przychodów.Zgodnie z art.22 ust.1 ustawy, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19 % uzyskanego przychodu.

Zgodnie z art.12 ust.1 pkt 1 ustawy, przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, w tym również różnice kursowe. W świetle art.15 ust.1 ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z art.11 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz.U. Nr.188, poz.1848), z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego spółdzielnia nabywa osobowość prawną, co oznacza w świetle art.1 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, że jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Jak wskazano na wstępie (art.7 ust.1 ustawy) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Zgodnie z art.7 ust.3 pkt 1 ustawy, przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się:przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku, przychodów wymienionych w art. 21 i 22, przy czym w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, prowadzących działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład uwzględnia się przychody wymienione w art. 21, jeżeli związane są z działalnością zakładu, kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w pkt 1 i 2, przy czym w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, prowadzących działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład uwzględnia się koszty uzyskania przychodów wymienionych w art. 21, jeżeli przychody te zostały uwzględnione przez podatnika przy ustalaniu dochodu przypadającego na zagraniczny zakład, strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych - w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową, strat przedsiębiorstw państwowych przejmowanych lub nabywanych na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji.W świetle przywołanych przepisów prawa, opłaty użytkowników lokali z tytułu dostępu do internetu wnoszone do Spółdzielni, stanowią źródło przychodu w rozumieniu przepisów prawa i przychód z tego tytułu winien być uwzględniony przy ustalaniu dochodu, stanowiącego podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Bez znaczenia dla sprawy pozostaje fakt, że Spółdzielnia pobiera od użytkowników lokali taką samą kwotę za dostawę usługi, jaką sama płaci dostawcy, oraz to, iż taki sposób rozliczeń nie powoduje powstania dochodu. Nie zmienia to bowiem faktu, że pobierane od użytkowników lokali opłaty za internet stanowią przychody podatkowe.

Jeżeli wysokość przychodu jest równoważona kwotą kosztów poniesionych, wówczas nie powstaje dochód do opodatkowania. Nie oznacza to jednak, że kwota przychodu nie jest objęta ewidencją księgową i nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu przepisów prawa podatkowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, kwoty wpłacane przez członków spółdzielni odpowiadają należnościom z faktury wystawionej przez operatora, w związku z powyższym nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż kwota przychodu z tego tytułu zrównoważona zostanie kosztami uzyskania, nie spowoduje powstania dochodu i pozostaje neutralna na wysokość podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, iż przychód z tytułu opłat wnoszonych przez użytkowników lokali za korzystanie z internetu nie stanowi źródła przychodów i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, a zatem stanowisko podatnika należy uznać za nieprawidłowe.

W tym stanie stanie faktycznym i prawnym postanowiono jak na wstępie.
Słowa kluczowe: internet, przychód podlegający opodatkowaniu, spółdzielnie mieszkaniowe
Data aktualizacji: 09/01/2013 03:00:01

Wniesienie aportu do spółki komunalnej daje Gminie prawo do odliczenia podatku naliczonego...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Wystawianie faktur dotyczących wykonywania czynności biegłego sądowego

POSTANOWIENIE Na podstawie art. 216 1, art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 - j.t. z późn. zm.) w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 05.2005 r. (uzupełnione pismem z dn. 06.2005 r.) dotyczące...

Urząd Skarbowy Kolno 18-500 ul. Wojska Polskiego 20

Zasięg terytorialny miasta Kolno gminy Grabowo, Kolno, Mały Płock, Stawiski, Turośl powiaty kolneński województwo podlaskie Konta bankowe CIT 82101010490016902221000000 VAT 32101010490016902222000000 PIT 79101010490016902223000000 budżetowe...

Czy prowadzona sprzedaż poprzez sklep internetowy podlega zwolnieniu z obowiązku ewidencjo...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie działając na podstawie art. 14a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz 2 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2004 r. w sprawie kas...

Kiedy trzeba wystawiać faktury za sprzedaną imprezę dla biura partnerskiego?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Przesyłanie faktur i faktur korygujących w formacie PDFUrząd Skarbowy Stargard Szczeciński 73-110 ul. Towarowa 15Czy błędnie wykazany na fakturze numer rejestracyjny samochodu może zostać skorygowany poprzez wystawienie noty korygującej?Prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących udzielone przez Wnioskodawcę premie pieniężneCzy sposób opodatkowania premii (bonusu) zastosowany przez Spółkę jest prawidłowy?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.