Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Czy opłaty za prowadzenie rachunku w biurze maklerskim stanowią koszt uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika iż Podatnik w 2005 r. poniósł wydatki z tytułu stałych opłat za prowadzenie rachunku w biurze maklerskim, z których w 2005 zbywał akcje.

Zdaniem Podatnika, opłaty za prowadzenie rachunku w biurze maklerskim należy zaliczyć w całości do kosztów uzyskania przychodów osiągniętych ze sprzedaży akcji.

Organ podatkowy zgadza się ze stanowiskiem Podatnika.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j. t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm./ kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W świetle powyższego o zakwalifikowaniu wydatków do kosztów uzyskania przychodów decydują dwie przesłanki :

-istnienie związku przyczynowego między przychodem a kosztami

-brak wyraźnego wyłączenia w art. 23 ustaw z kosztów uzyskania przychodów

Łączne spełnienie w/w warunków pozwala na uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów.Zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 38 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków poniesionych na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów /akcji/ w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji. Do nich zlicza się wszystkie wydatki poniesione przez podatnika w celu uzyskania przychodów tj. m.in. koszt zakupu akcji, prowizję biura maklerskiego, opłatę za prowadzenie rachunku w biurze maklerskim.Opłata za prowadzenie rachunku w biurze maklerskim nie została wymieniona w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów.

W opisanym przez podatnika stanie faktycznym w momencie uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji opłata za prowadzenie rachunku w biurze maklerskim stanowi w całości koszt uzyskania przychodów, zatem stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Grunwald informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Słowa kluczowe: koszty uzyskania przychodów, rachunek papierów wartościowych
Data aktualizacji: 16/10/2013 15:00:01

Czy można dokonać obniżenia podatku należnego o naliczony zawarty w fakturze wystawionej p...

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście działając stosownie do treści art. 14 a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ) zwanej w treści ustawą w odpowiedzi na pismo z dnia 24.06.2004 r...

Premia pieniężna wypłacana na podstawie umowy, w związku z zakupem towarów z oferty dostaw...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Możliwość obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentując...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Ujęcie kosztu wierzytelności w księgach rachunkowych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy powstaje obowiązek z tytułu podatku od towarów i usług przy przelewie (cesji) wierzyte...

Działając na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) -...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy właściwym dokumentem jest nota księgowa czy faktura VAT i jaka powinna być stawka podatku VAT, tj. czy zwolniona czy 22% od warności bruttoCzy skorygowanie błędu nazwy i adresu nabywcy towaru, na fakturze VAT, winno być dokonane za pomocą noty korygującej czy faktury korygującej?Możliwość uznania refaktury za dokument księgowy stanowiący podstawę zapisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodówOpłaty pobierane przez Prezydenta Miasta (na prawach powiatu) za czynności geodezyjne i kartograficzneCzy płatnik powinien skorygować informację PIT-8B dla adwokata za 2004r. jeżeli podatnik złoży obecnie faktury VAT za 2004 r.?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.