Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy otrzymane odsetki od należności przeterminowanych są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

W dniu 12.08.2005r. wystąpił Pan z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym odsetek od należności przeterminowanych.

Według zapisu art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20.11.1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U .Nr 144, poz. 930 ze zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26.07.1991r. (Dz. U. Nr. 14 poz. 176 ze zm.) Zgodnie z art.14 ust.3 pkt.2 wyżej powołanej ustawy otrzymane odsetki stanowią przychód z działalności gospodarczej, a ponieważ nie mają charakteru odszkodowawczego nie są objęte zwolnieniem z podatku dochodowego, którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 updf.

Zatem w przypadku opodatkowania działalności w formie zryczałtowanego podatku dochodowego w stosunku do otrzymanych odsetek stosuje się stawki w zależności od rodzaju przychodu, którego te odsetki dotyczą (jeżeli odsetki od zapłaconej po terminie należności dotyczyły faktury wystawionej przez Pana za sprzedaż towarów handlowych zastosowanie ma stawka 3% tak jak z działalności handlowej itp.)

Zatem postanowiono, jak w sentencji.
Słowa kluczowe: faktura, forma opodatkowania, należność, nieterminowość, odsetki za zwłokę, opodatkowanie, przychody ewidencjonowane, przychody z innych źródeł, ryczałt ewidencjonowany, stawki podatku
Data aktualizacji: 04/01/2013 03:00:01

Opodatkowanie czynności wykonywanych przez biegłego sądowego

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy słusznym będzie opodatkowanie sprzedaży przedmiotowego samochodu w tzw. systemie marży...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Faktura z grudnia od kontrahenta z Niemiec, towar przed 01 stycznia 2007r. z Rumunii. Czy...

Działając na podstawie art. 14a 4 i art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z...

Czy zasadne jest wystawienie faktury korygującej zmieniającej stawkę podatku VAT z 22% na...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach, działając na podstawie art. 14a 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.02.2006 r...

Czy różnice kursowe, które powstają w momencie spłaty pożyczki z rachunku walutowego EUR m...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Jaką stawkę VAT zastosować?Zapytanie podatnika dotyczy wyceny faktur dokumentujących import towarówPrawo do odliczenia podatku naliczonego VAT z faktur zaliczkowych zawierających uchybieniaKiedy należy opodatkować przychody z tytułu kursów językowych?Podatek od towarów i usług w zakresie uznania usług świadczonych przez Wnioskodawcę za usługi ciągłe oraz ich dokumentowania
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.