Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy podane sposoby potwierdzenia odbioru faktury korygującej są poprawne?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2009 r. (data wpływu 27 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu potwierdzania odbioru faktury korygującej jest:prawidłowe - na podstawie: pocztowego potwierdzenia odbioru, elektronicznego dowodu otrzymania faktury korekty przesłanego pocztą elektroniczną (e-mail) lub faksem oraz potwierdzenia podpisanego przez pracownika kontrahenta na kopii faktury korygującej, nieprawidłowe - na podstawie notatki służbowej pracownika Spółki z przeprowadzonej rozmowy telefonicznej. UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu potwierdzania odbioru faktury korygującej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (dalej Spółka) zajmuje się hurtową sprzedażą artykułów instalacyjnych. Głównymi kontrahentami Spółki są instalatorzy. Zdarzają się sytuacje, w których po dokonaniu sprzedaży opodatkowanej (jest to głównie wydanie towaru handlowego, bądź przyjęcie zaliczki czy przedpłaty) i po wystawieniu faktury sprzedażowej VAT, Spółka musi dokonać korekty sprzedaży. Są to różnie sytuacje m.in.: zwroty towarów, częściowe zwroty, pomyłki na fakturze, obniżenia ceny itp. Jeśli wystawienie faktury wiąże się z obniżeniem podstawy opodatkowania VAT wówczas, jak to wynika z polskich przepisów dotyczących VAT wydaje się, że Spółka jest obowiązana do uzyskania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę.

W przeważającej ilości przypadków, po wystawieniu faktur korygujących, w sytuacjach powodujących konieczność dokonania korekt sprzedaży, Spółka otrzymuje potwierdzenia ich odbioru poprzez umieszczenie podpisu lub parafki na fakturze korygującej przez instalatora.

Czasem jednak trudno jest uzyskać w opisany sposób potwierdzenie odbioru faktur korekt. W takich sytuacjach Spółka wysyła faktury korekty pocztą poleconą za potwierdzeniem odbioru. Na żółtej karcie, która trafia do instalatora, opisuje co zawiera przesyłka i zazwyczaj podaje numer faktury korygującej i datę jej nadania (np. faktura korygująca nr X z dnia 10.09.2009).

W przyszłości Spółka pragnie otrzymywać potwierdzenie odbioru faktury korekty również w inny sposób, np. za pomocą listu otrzymanego pocztą elektroniczną (e-mailem). Jeśli inne metody potwierdzania odbioru faktur zawiodą, Spółka zamierza też otrzymywać potwierdzenia odbioru faktur w ten sposób, że jej pracownik będzie dzwonił do instalatora i pytał się czy ten otrzymał fakturę korygującą. Po takiej rozmowie telefonicznej sporządzana będzie notatka służbowa z podaniem daty i godziny rozmowy, danych rozmówcy oraz jej treści. Spółka po zdobyciu potwierdzenia odbioru faktury korygującej, w jeden ze sposobów opisanych powyżej, będzie obniżać podstawę opodatkowania i podatek w miesiącu uzyskania takiego potwierdzenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy podane sposoby potwierdzenia odbioru faktury korygującej są poprawne, tj.:potwierdzenie podpisem przez pracownika kontrahenta na kopii faktury korygującej,potwierdzenie na pocztowym potwierdzeniu odbioru (żółtej zwrotce) faktu otrzymania faktury korygującej,elektroniczny dowód otrzymania faktury korekty przesłany drogą elektroniczną (zwykły e-mail od osoby, która odebrała dokument lub np. innej osoby z działu finansowego) lub przesłanie potwierdzenia faksem,notatka służbowa wykonana po rozmowie telefonicznej, w której pracownik kontrahenta potwierdził odbiór faktury korygującej - i upoważniają Spółkę do obniżenia podstawy opodatkowania i podatku w nich wykazanego w miesiącu otrzymania potwierdzenia w sposób opisany przez Wnioskodawcę...

Jeśli którykolwiek z przedstawionych sposobów potwierdzania otrzymania korekt jest niepoprawny, Spółka prosimy o wskazanie, który i z jakich przyczyn...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisem art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, warunkiem obniżenia podstawy opodatkowania jest posiadanie przez sprzedawcę potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę przed upływem terminu złożenia deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktur.

Za dany miesiąc rozliczeniowy, Spółka ma prawo obniżyć swój obrót o ile nabywca towarów potwierdził, że odebrał fakturę korektę w dacie mieszczącej się w danym miesiącu rozliczeniowym. Nawet gdyby to potwierdzenie doszło do Spółki z opóźnieniem, np. na początku następnego miesiąca ale potwierdzało, że faktura przez kontrahenta została otrzymana w poprzednim miesiącu, to Zainteresowany dalej ma prawo do obniżenia obrotu. Jeśli do 25 dnia po danym miesiącu Spółka nie otrzyma jakiegokolwiek potwierdzenia odbioru korekt to zgodnie z przepisami nie powinna dokonywać korekty obrotu.

Przepisy ustawy o VAT nie określają, w jaki sposób należy potwierdzać odbiór faktury korygującej. Zdaniem Spółki, skoro przepisy o VAT nie określają formy, w jakiej powinien zostać potwierdzony odbiór faktury korygującej, to aby można było obniżyć obrót wynikający z takiej faktury VAT, wystarczy dowolny dokument stwierdzający fakt potwierdzenia odbioru faktury korygującej.

Można sobie wyobrazić następujące formy potwierdzania faktur korygujących przez kontrahenta:potwierdzenie podpisem przez pracownika kontrahenta na kopii faktury korygującej,potwierdzenie na pocztowym potwierdzeniu odbioru (żółtej zwrotce) faktu otrzymania faktury korygującej,elektroniczny dowód otrzymania faktury korekty przesłany drogą elektroniczną (zwykły e-mail od osoby, która odebrała dokument lub np. innej osoby z działu finansowego) lub przesłanie potwierdzenia faksem,notatka służbowa wykonana po rozmowie telefonicznej, w której pracownik kontrahenta potwierdził odbiór faktury korygującej.Wobec powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, wymienione przez niego sposoby potwierdzania otrzymania faktury korygującej przez nabywcę upoważniają Spółkę do obniżenia podstawy opodatkowania VAT.

Podobne stanowisko do zaprezentowanego przez Spółkę zajmują niektóre urzędy skarbowe. W wiążącej interpretacji prawa podatkowego naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach był liberalny w swoim stanowisku dotyczącym potwierdzania odbioru faktur korekt (sygn. US III -VAT/443/1/7/2007/RR). Naczelnik pabianickiego Urzędu Skarbowego wskazał, że podmiotem uprawnionym do odbioru faktury korygującej jest nabywca towarów i usług, gdyż to do niego jest ona adresowana. On też musi zawiadomić o tym fakcie sprzedawcę. Nie ma jednak znaczenia, jak to zrobi. Przepisy nie przewidują tutaj żadnej szczególnej formy. Również Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie (3 marca 2006 r., sygn. 1471/NTR1/443-634/05/AM) uznał, że potwierdzenie takie może więc być dokonane w każdej formie, która pozwala na jednoznaczne stwierdzenie, iż odbiorca otrzymał tę fakturę. Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu (6 lutego 2006 r., sygn. 1473/WV/443/401/269/2005/MK, 12 stycznia 2006 r., sygn. 1473/WV/443/380/255/2005/JZ) wskazał, że najlepszym sposobem potwierdzenia jest uzyskanie adnotacji na kopii faktury korygującej. Możliwe jest też otrzymanie pisemnego odrębnego potwierdzenia faktu otrzymania faktury korygującej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 742/09) orzekł w dniu 30 września 2009 r., że przepis uzależniający uwzględnienie faktury korygującej od potwierdzenia jej odbioru przez kontrahenta jest niezgodny z prawem UE. Sąd uznał, że sporny przepis art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, z którego wynika, że gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu, to wystawca faktury korygującej nie może jej rozliczyć dopóki kontrahent nie potwierdzi jej odbioru, jest sprzeczny z zasadą proporcjonalności i neutralności. Przepis ten jest niezgodny z unijną dyrektywą o VAT. Z art. 273 dyrektywy wyraźnie wynika, że państwa członkowskie nie mogą wprowadzać dodatkowych obowiązków związanych z fakturowaniem. Dlatego zdaniem sądu, polski ustawodawca nie mógł nakazać potwierdzania odbioru faktur korygujących. Spółka w pełni zgadza się z tezami przedstawionymi przez sąd.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie:potwierdzania odbioru faktur korygujących na podstawie: pocztowego potwierdzenia odbioru, elektronicznego dowodu otrzymania faktury korekty przesłanego pocztą elektroniczną (e-mail) lub faksem oraz potwierdzenia podpisanego przez pracownika kontrahenta na kopii faktury korygującej - uznaje się za prawidłowe,potwierdzania odbioru faktur korygujących na podstawie notatki służbowej pracownika Spółki z przeprowadzonej rozmowy telefonicznej - uznaje się za nieprawidłowe.Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do art. 29 ust. 4 ustawy, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Na podstawie art. 29 ust. 4a ustawy, w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Na mocy art. 29 ust. 4b ustawy, warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi nie stosuje się:w przypadku eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju;wobec nabywców, na których rzecz jest dokonywana sprzedaż: energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy.Przepis ust. 4a stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna (art. 29 ust. 4c ustawy).

Powołane wyżej regulacje art. 29 ust. 4a i 4c ustawy zatem jasno stanowią, iż kwoty, o które zmniejsza się podstawę opodatkowania oraz podatku należnego, muszą zostać udokumentowane fakturą korygującą. Faktura korygująca, bez potwierdzenia jej odbioru nie stanowi wystarczającej podstawy do obniżenia podatku należnego - dopiero potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę powoduje akceptację zmiany wartości zawartych na fakturze i daje prawo do takiego obniżenia.

Z danych przedstawionych we wniosku wynika, iż Wnioskodawca po dokonaniu sprzedaży opodatkowanej i po wystawieniu faktury VAT musi czasem dokonać korekty sprzedaży. Wynika to z różnych sytuacji m.in.: zwrotu towarów, częściowego zwrotu towarów, pomyłki na fakturze, obniżenia ceny itp. W przeważającej ilości przypadków, w sytuacjach powodujących konieczność dokonania korekt sprzedaży, Spółka po wystawieniu faktur korygujących otrzymuje potwierdzenie ich odbioru poprzez umieszczenie podpisu lub parafki na tej fakturze przez kontrahenta. Zainteresowany wysyła również faktury korekty pocztą poleconą za potwierdzeniem odbioru, na którym znajduje się informacja co zawiera przesyła oraz nr faktury korygującej i datę jej nadania. Wnioskodawca zamierza otrzymywać również potwierdzenie odbioru faktur korygujących na podstawie:listu otrzymanego pocztą elektroniczną (e-mailem),notatki służbowej sporządzonej przez pracownika Spółki z przeprowadzonych rozmów telefonicznych, w trakcie których kontrahent potwierdzi odbiór danej faktury korygującej. Po otrzymaniu potwierdzenia odbioru faktury korygującej, w jeden ze wskazanych sposobów, Zainteresowany będzie obniżać podstawę opodatkowania i podatek w miesiącu uzyskania takiego potwierdzenia.

Art. 106 ust. 1 ustawy określa, iż podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...).

W myśl art. 106 ust. 8 ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia: określi szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania;może określić wzory faktur dla wszystkich lub niektórych rodzajów czynności;może określić przypadki, w których faktury mogą być wystawiane przez inne przedmioty niż wymienione w ust. 1 i 2, oraz szczegółowe zasady i warunki wystawiania faktur w takich przypadkach.Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w powołanym artykule, Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.). W rozporządzeniu tym, przepisy dotyczące zasad wystawiania faktur korygujących zostały zawarte w przepisach § 13 i § 14.

Dokonana wyżej analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jednoznacznie wskazuje, że potwierdzenie odbioru faktury korygującej pełni istotną rolę w systemie podatku od towarów i usług opartym na metodzie fakturowej, gdyż zapobiega nieuzasadnionym obniżkom podstawy opodatkowania u dostawcy.

Ponadto, co należy szczególnie podkreślić, faktury korygujące są specyficznym rodzajem faktur. Celem ich wystawienia jest doprowadzenie faktury pierwotnej do stanu odpowiadającego rzeczywistości. Uregulowanie zawarte w art. 29 ust. 4a ustawy, ma na celu uniknięcie sytuacji, w której zmniejszenie podstawy opodatkowania i tym samym kwoty podatku należnego u sprzedawcy nie znajduje odzwierciedlenia w zmniejszeniu kwoty podatku naliczonego u nabywcy towarów i usług. Podatek należny u sprzedawcy jest bowiem podatkiem naliczonym u nabywcy towarów i usług.

Z powyższego wynika, że skoro będący podstawą opodatkowania obrót zmniejsza się z tytułu przypadków wymienionych w art. 29 ust. 4 ustawy, to czynność taka dokonywana przez sprzedawcę towarów i usług powoduje konieczność zmniejszenia kwoty podatku naliczonego u nabywcy. W przeciwnym razie dochodziłoby do obniżenia kwoty podatku należnego lub zwrotu podatku, który w rzeczywistości nie został zapłacony.

Oznacza to, że faktura korygująca musi dotrzeć do nabywcy, nabywca musi potwierdzić ten fakt, by wystawca miał możliwość obniżenia podatku należnego w związku z wystawieniem tej faktury.

W związku z faktem, iż przepisy nie narzucają formy w jakiej potwierdzenie odbioru faktur korygujących ma być dokonane, zatem strony mają swobodę wyboru metody tego potwierdzenia. Wobec powyższego, potwierdzenie takie może mieć dowolną formę, która jednakże pozwoli na jednoznaczne stwierdzenie, iż konkretny odbiorca otrzymał korektę faktury. Przedmiotowe potwierdzenie może zostać dokonane np.: poprzez zwrotne potwierdzenie odbioru wysłanej pocztą (w formie listu poleconego) przesyłki zawierającej fakturę korygującą, drogą elektroniczną (internetem lub pocztą e-mail), za pomocą faksu, odrębne pisemne potwierdzenie faktu otrzymania faktury korygującej, jak również za pomocą przesyłki kurierskiej itp. Zatem, żaden przepis nie określa specjalnej formy, w jakiej potwierdzenie odbioru faktury korygującej byłoby wymagane. Istotne jest, aby sprzedawca towarów lub usług dla celów rozliczenia podatku należnego od sprzedaży winien posiadać informację, z której jednoznacznie wynika, iż nabywca otrzymał fakturę korygującą sprzedaż.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że przedstawione przez Wnioskodawcę sposoby dokumentowania odbioru przez kontrahentów faktur korygujących w formie: potwierdzenia podpisem przez pracownika kontrahenta na kopii faktury korygującej, potwierdzenia na pocztowym potwierdzeniu odbioru (żółtej zwrotce),potwierdzenia odbioru przesyłanego pocztą elektroniczną (e-mail) lub faksem, spełniają warunek wynikający z art. 29 ust. 4a ustawy, pozwalają bowiem jednoznacznie stwierdzić, że kontrahent fakturę korygującą otrzymał. Powyższe wynika z faktu, iż w ww. przypadkach odbiór faktury korygującej został potwierdzony w informacji (dokumencie) pochodzącej od kontrahenta (odbiorcy faktury).

Wymogu określonego w art. 29 ust. 4a ustawy nie spełnia jedynie planowana przez Wnioskodawcę forma potwierdzania odbioru faktury korygującej za pomocą notatki służbowej sporządzonej przez pracownika Spółki z rozmowy telefonicznej przeprowadzonej z kontrahentem. W tym przypadku bowiem dowód (dokument), który będzie potwierdzał odbiór faktury korygującej nie zostanie sygnowany przez kontrahenta, tzn. w żadnym momencie nie będzie w posiadaniu strony, do której skierowana była faktura korygująca, czyli nie jest jednoznaczny co do treści i terminu, z uwagi na brak jego akceptacji przez nabywcę towaru.

Dodatkowo tut. Organ informuje, że powołany przez Zainteresowanego wyrok sądu administracyjnego oraz rozstrzygnięcia dokonane prze urzędy skarbowe są rozstrzygnięciami w indywidualnych sprawach, osadzonych w określonych stanach faktycznych i tylko do nich się zawężają, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Tutejszy Organ wskazuje ponadto, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa - w niniejszej interpretacji rozpatrzone.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: faktura korygująca, korekta podatku, podstawa opodatkowania, potwierdzenie, potwierdzenie odbioru
Data aktualizacji: 10/01/2011 16:47:44

Czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT nie powinny być uwzględniane w propor...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy firma budowlana jako nabywca ma prawo do odliczenia podatku VAT w wysokości 22% zawart...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy korygować błędy w danych podatnika i nabywcy umieszczone na fakturach?

POSTANOWIENIE Działając na podstawie art. 14a 4 i art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Podatnika w sprawie...

Opodatkowanie i dokumentowanie wypłacanych premii pieniężnych oraz odliczenie podatku nali...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy słuszne zastosowano 22% stawkę VAT, refakturując koszt zawarcia polisy?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z organizacją konferencji na rzecz kontrahentówMożliwość uznania refaktury za dokument księgowy stanowiący podstawę zapisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodówMiejsce świadczenia usług magazynowania oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie tych usługUrząd Skarbowy Staszów 28-200 ul. Oględowska 12Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dotycz acych wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.