Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy podatek VAT naliczony w fakturze wystawionej podatnikowi za usługi zarządzania instrumentami finansowymi podlega odliczeniu od podatku należnego?

Na podstawie art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 43 ust. 1 pkt 1, art. 86 ust. 1, art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a, art. 88 ust. 1 pkt 2, art. 88 ust. 3a pkt 2, art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze wystawionej z tytułu usług zarządzania instrumentami finansowymi

Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu

stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest prawidłowe

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, objętej wpisem do Krajowego rejestru Sądowego - Rejestru Przedsiębiorców zajmuje się m.in. pośrednictwo finansowe pozostałe-PKD 65.2.Działalność ta zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20.01.2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (Dz. U. Nr 33, poz. 289) obejmuje m.in. lokowanie w papiery wartościowe np. akcje, obligacje, weksle, poręczenia.

Wnioskująca Spółka dokonuje takich transakcji, korzystając w tym zakresie w dużej mierze z usług wyspecjalizowanych podmiotów świadczących działalność w zakresie obrotu instrumentami finansowymi.

Przychody Spółki z tytułu wycofania środków finansowych z rachunku inwestycyjnego podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Dla ustalenia kosztów uzyskania przychodów Spółka stosuje art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy, który wyłącza z kosztów uzyskania przychodów (na dzień nabycia) wydatki na nabycie udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatki na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Jednakże wydatki takie stanowią koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia (w momencie ich sprzedaży) tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych. Oznacza to, iż kosztami uzyskania przychodów są faktycznie poniesione wydatki z tytułu zakupów papierów wartościowych (w przypadku ich sprzedaży), a nie aktualna wartość instrumentów finansowych prezentowana przez biuro maklerskie.

Do kosztów uzyskania przychodów, w ocenie Podatnika należy zaliczyć również kwotę netto z faktury VAT za usługi zarządzania portfelem papierów wartościowych, wydatek taki nie został bowiem wymieniony w art. 16 ust. 1 w/w ustawy, co więcej przychód zostaje uzyskany w związku z zarządzaniem portfelem przez biuro maklerskie.

Skoro więc działalność w zakresie lokowania w papiery wartościowe stanowi przedmiot działalności Spółki, przychody z tytułu tej działalności podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, a koszty za zarządzanie instrumentami finansowymi podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, to zdaniem Wnioskodawcy nie ma przeciwwskazań do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony i ujęty w fakturach VAT wystawionych przez biuro maklerskie za usługi zarządzania portfelem finansowym Spółki.

Zdaniem Spółki wymienione czynności stanowić będą usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z w/w przepisem przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

W konsekwencji powyższego podatek VAT zawarty w fakturze za usługi zarządzania portfelem papierów wartościowych podlega zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług odliczeniu od podatku należnego.

W związku z powyższym Spółka z o.o. COM. 40 stawia następujące pytanie:

Czy podatek VAT naliczony w fakturze wystawionej podatnikowi za usługi zarządzania instrumentami finansowymi podlega zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późń. zm.) odliczeniu od podatku należnego?

Analiza przepisów prawa podatkowego wskazuje co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in., w myśl ust. 2 pkt 1 lit. a tego artykułu, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jednocześnie w art. 88 ustawy wymieniono przypadki, w których nie stosuje się prawa do obniżenia kwoty podatku należnego. Zgodnie z ust. 1 pkt 2 tego artykułu, prawo to nie ma zastosowania w przypadku nabycia towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Prawo określone w art. 86 ust. 1 ustawy zostało wyłączone m.in. również w sytuacji, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu, jest zwolniona od podatku - a kwota wykazana w fakturze nie została uregulowana (art. 88 ust. 3a pkt 2) oraz w sytuacji, gdy sprzedaż została udokumentowana fakturami wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur (art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a).

W świetle powyższego Podatnikowi co do zasady przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach wystawionych tytułem usług zarządzania instrumentami finansowymi. Oczywiście pod warunkiem, że przedmiotowa usługa jest wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych (odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego) oraz nie występują wskazane powyżej przesłanki wyłączenia.

Dodatkowo nadmienić należy, iż na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług zwolnione są od podatku usługi pośrednictwa finansowego (PKWiU ex 65-67), ze wskazanymi enumeratywnie w tym załączniku ośmioma wyłączeniami, które podlegają opodatkowaniu.

Nabycie zatem usług, które są wykorzystywane do wykonywania tychże czynności pośrednictwa finansowego, które są zwolnione od podatku, nie daje - co do zasady wyrażonej w art. 86 ust. 1 - podatnikowi świadczącemu te usługi, prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych usług.

Jeżeli zatem świadczone przez Spółkę usługi pośrednictwo finansowe pozostałe - 65.2 - są objęte przywołanymi powyżej ośmioma wyłączeniami (czyli podlegają opodatkowaniu), to wówczas Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach wystawionych tytułem usług zarządzania instrumentami finansowymi. Jeżeli natomiast świadczone usługi nie są objęte tymi wyłączeniami (są zwolnione od podatku) prawo takie Spółce nie przysługuje.

W konsekwencji stwierdzić należy, iż przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe przy spełnieniu oczywiście powyższych zastrzeżeń.

W związku z powyższym należało stwierdzić jak w sentencji postanowienia.

Podkreśla się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Słowa kluczowe: czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, instrumenty finansowe, koszty uzyskania przychodów, pośrednictwo finansowe
Data aktualizacji: 25/12/2012 12:00:01

Czy Stowarzyszenie jako podmiot korzystający ze zwolnienia od podatku od towarów i usług m...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Możliwość uzyskania zwrotu niektórych wydatków związanych z budową budynku

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Spółka zwróciła się z wątpliwościami dotyczącymi opodatkowania podatkiem VAT świadczonych...

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 01.07.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu w dniu 4.07.2005 roku) - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu...

Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki Wrocław 53-310 ul. Sztabowa 100

Zasięg terytorialny miasta część miasta na prawach powiatu Wrocław pod nazwą Krzyki gminy powiaty województwo dolnośląskie Konta bankowe CIT 77101016740014852221000000 VAT 27101016740014852222000000 PIT 74101016740014852223000000 budżetowe...

Wystawianie not wewnętrznych online

Nota wewnętrzna to dokument, który dawniej nosił nazwę faktury wewnętrznej. Faktury wewnętrzne zostały zniesione na początku 2013 roku. Służyły one potwierdzeniu zdarzeń gospodarczych w konkretnych przypadkach. Obecnie ustawodawca nie nakłada na...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
W jakim przypadku należy wystawić notę korygującą?Moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług transportowychCzy usługi foliowania sianokiszonek można opodatkować 3% podatkiem VAT łącznie z folią i siatką ?Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów Warszawa 02-676 ul. Postępu 16AW rozliczeniu za jaki miesiąc ująć należy fakturę korygującą, wystawioną w związku ze zmianą stawki podatku od towarów i usług?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.