Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Czy podatnik ma prawo odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupu towarów dokonanego przed rejestracją VAT?

Na podstawie art.14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U z 2005 roku Nr 8 poz.60 z późn. zm) w odpowiedzi na pismo z dnia 05.2007 (data wpływu do tut. Urzędu 06.2007) uzupełnionego pismem z dnia 06.2007r. roku o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupu towarów dokonanego przed rejestracją VAT - postanawiam podzielić Pani stanowisko w przedmiotowej sprawie. UZASADNIENIE Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że działalność gospodarczą zarejestrowała Pani 01.02.2005r . W dniu 22.03.2005roku złożyła Pani druk VAT-R i zarejestrowała się jako płatnik VAT. Przed dokonaniem zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R w okresie od 01.02.2005 do 22.03.2005r. dokonała pani zakupu towarów handlowych, a pierwsza sprzedaż wystąpiła w dniu 23.03.2005r. Podatek naliczony wynikający z w/w faktur nie został odliczony w deklaracji VAT-7 za marzec 2005r. W Pani ocenie istnieje możliwość złożenia korekty deklaracji VAT-7 za marzec 2005 roku i odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupów towarów w okresie od 01.02.2005r do 22.03.2005r. Obowiązujące bowiem przepisy podatkowe nie uzależniają prawa do odliczenia od faktu rejestracji podatnika VAT przed dokonaniem nabyć towarów bądź usług .

Zagadnienia dotyczące prawa obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług regulują postanowienia art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U Nr 54. poz.535 z późn. zm ) .W myśl ust. 1 tego przepisu podatnik o którym mowa w art. 15 ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych . Z art. 88 ust 4 cyt. ustawy nie wynika, by do nabycia uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego koniecznym było posiadanie statusu podatnika VAT czynnego w momencie otrzymania faktury dotyczącej zakupu towarów i usług. Mając na uwadze zasadę neutralności podatku VAT, a także posiadanie przez podmiot prowadzący działania przygotowawcze do uruchomienia działalności gospodarczej statusu podatnika w rozumieniu art.15 w/w ustawy ( status ten jest kategorią obiektywną niezależną od faktu zarejestrowania się w tym charakterze) uznać należny, że posiadanie statusu podatnika VAT czynnego ( zarejestrowanego) konieczne jest w momencie wykazania odliczenia. Nie musi natomiast istnieć na dzień, w którym miało miejsce nabycie towarów.

Stąd w świetle obowiązujących przepisów ustawy o VAT podatnik nabywa prawo do obniżenia podatku naliczonego wynikającego z transakcji dokonanych przed złożeniem VAT-R. W związku z powyższym przysługuje Pani prawo do odliczenia ( złożenia korekty deklaracji VAT-7) za marzec 2005r. podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup towarów dokonanych w okresie od 01.02.2005r. do 22.03.2005r. Biorąc pod uwagę powyższe postanawiam jak w sentencji.1. Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika ( art .14 b § 1ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia ( art .14 b § 2 )
Słowa kluczowe: odliczenie podatku od towarów i usług, rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
Data aktualizacji: 28/12/2012 21:00:01

Opodatkowanie usług bankowych realizowanych w ramach umowy factoringu

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Moment powstania obowiązku podatkowego dla importu usługi teleserwisingu

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Obowiązek wystawienia faktury VAT osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarcze...

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 11.02.2005r. (L. Dz. WGM.0717-0009 05 2005 02 00452), Urząd Miejski zawiera z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, umowy kupna sprzedaży, na których żądanie...

Wystawienie faktur VAT po utracie prawa do zwolnienia podmiotowego

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Spółka prawidłowo ujmuje na wystawianych fakturach opłatę drogową tzw. "myto"?

Działając na podstawie art. 14a 4 i art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy kwoty z zapłaconych pierwotnie faktur dot. czynszu stanowią koszty firmy?Opodatkowanie usług reklamy świadczonych przez polskiego podatnika na rzecz podmiotów mających siedzibę na terenie państw członkowskichCzy Spółka, aby dokonać obniżenia podstawy opodatkowania, musi posiadać potwierdzenie, iż nabywca towarów lub usług odebrał fakturę korygującą?Dotyczy ustalenia kursu waluty w związku z wystawieniem faktur korygujących (korekta przychodówKiedy należy rozliczyć podatek od towarów i usług z duplikatów faktur kosztowych za media?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.