Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy Podatnik mia prawo wystawić fakturę bez podatku VAT na kontrahenta niemieckiego, wskazując go jako podatnika podatku od wartości dodanej?

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 25.11.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 28.11.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 28.02.2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług usługi transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce na terytorium jednego państwa członkowskiego oraz usługi pomocniczej (załadunku), bezpośrednio związanych z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik świadczy usługi na ruchomym majątku rzeczowym na rzecz kontrahenta niemieckiego. Kontrahent zobowiązany jest dostarczyć Podatnikowi blachy, w celu realizacji kontraktu.

Po realizacji kontraktu pozostałe blachy Podatnik załadował i przetransportował na ponton, które wraz z wykonaną nadbudówką inny przewoźnik przewiózł do kontrahenta - stoczni w Niemczech.

Podatnik za załadunek i transport blach na ponton (usługa wykonana na terenie stoczni w kraju) wystawił rachunek bez podatku VAT dla kontrahenta niemieckiego.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, czy Podatnik miał prawo wystawić fakturę bez podatku VAT na kontrahenta niemieckiego, wskazując go jako podatnika podatku od wartości dodanej.

Zdaniem Wnioskodawcy miał on prawo, o którym mowa powyżej, zaś do przedstawionej transakcji prawidłowe będzie zastosowanie przepisów art. 28 ust. 2-4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) i potraktowanie w/w usługi jako wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ stwierdza, co następuje:

Na podstawie przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Dla wskazania miejsca opodatkowania transakcji w podatku od towarów i usług istotne jest określenie miejsca świadczenia. Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w przepisach art. 27 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Miejscem świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym jest, na podstawie przepisów art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy o VAT miejsce, gdzie usługi te są faktycznie świadczone (z zastrzeżeniem art. 28).

Jednakże Wnioskodawca wyraźnie rozróżnia świadczenie usług na ruchomym majątku rzeczowym świadczonych dla kontrahenta niemieckiego, od usługi polegającej na transporcie pozostałej po realizacji usługi na ruchomym majątku rzeczowym blachy oraz nadbudówki z miejsca prowadzenia działalności Podatnika do portu w Gdańsku.

Zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o VAT w przypadku świadczenia:

§ usług transportowych (pkt 2 powołanego przepisu) - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28;

§ usług pomocniczych do usług transportowych (pkt 3 lit. b powołanego przepisu), takich jak załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Zgodnie z przepisami art. 28 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej "wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów", miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3. Wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, o której mowa w ust. 1, jest również usługa transportu, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce na terytorium jednego państwa członkowskiego, jeżeli bezpośrednio jest związana z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów (art. 28 ust. 2 ustawy o VAT).

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż usługa transportu świadczona przez Podatnika ma miejsce rozpoczęcia i zakończenia na terytorium jednego państwa (Rzeczpospolita Polska). Nie można jednak tej usłudze odmówić charakteru bezpośredniego powiązania z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów (blach) z terytorium Polski (port w Gdańsku) na terytorium Niemiec - usługa świadczona przez Podatnika jest początkiem transportu towarów do miejsca wskazanego przez niemieckiego kontrahenta (stocznia w Niemczech), która wykonywana będzie przez innego przewoźnika.

Stosownie do zapisów art. 28 ust. 3 ustawy o VAT w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer (tj. terytorium Niemiec).

Przepis ust. 3 art. 28 ustawy o VAT stosuje się również odpowiednio do usług pomocniczych do usług transportowych, takich jak załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności, jeżeli usługi te są bezpośrednio związane z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów (art. 28 ust. 4 ustawy o VAT).

Jako, że czynności wykonywane przez Podatnika na powyższych warunkach stanowią świadczenie usług poza terytorium kraju (tj. na terytorium Niemiec), winny one zostać udokumentowane wystawieniem faktury VAT na podstawie przepisów art. 106 ust. 2 ustawy o VAT.

Sposób wystawienia tej faktury określają przepisy § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798).

W przypadku faktur stwierdzających dokonanie świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej, faktura taka, na podstawie przepisów § 27 ust. 2 w/w rozporządzenia, zawiera dane określone w § 9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Stosownie do zapisów § 27 ust. 4, w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy o VAT,   faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi.
Słowa kluczowe: dostarczanie towarów, miejsce świadczenia, podatek od towarów i usług, usługi transportowe
Data aktualizacji: 31/01/2013 09:00:01

W jakiej formie powinno nastąpić potwierdzenie przez nabywcę usługi odbioru faktury korygu...

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a 1 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U.z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z...

W którym momencie i w jakiej wysokości powstaje przychód w rozumieniu przepisów ustawy z d...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy kwota opłaty za zastępstwo procesowe powinna być powiększona o stawkę podatku VAT?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pucku działając na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r. późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 05 lipca 2006. (data...

Urząd Skarbowy Rawicz 63-900 ul. Staszica 4

Zasięg terytorialny miasta gminy Bojanowo, Jutrosin, Miejska Górka, Pakosław, Rawicz powiaty rawicki województwo wielkopolskie Konta bankowe CIT 39101014690022772221000000 VAT 86101014690022772222000000 PIT 36101014690022772223000000 budżetowe...

Czy udzielenie premii pieniężnej (bonusu) za wyniki w sprzedaży, terminowe płatności nie p...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Miejsce świadczenia i prawo do odliczenia podatku naliczonego od świadczonych usług w zakresie rachunkowościObowiązek ewidencjonowania świadczonych usług wynajmu mieszkania przy użyciu kasy fiskalnejUrząd Skarbowy Drawsko Pomorskie 78-500 ul. Piłsudskiego 35Odliczenie podatku naliczonego z faktur dokumentujących premie pieniężne wypłacone kwotowo lub procentowo za osiągnięcie określonego obrotuNumer identyfikacji podatkowej NIP
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.