Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy podatnik postąpił prawidłowo dokumentując przejęcie zaliczek od poprzedniego inwestora fakturą VAT i odprowadzając podatek VAT ?

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) art.4 ustawy z dnia 16 listopada 2006r o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1590) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.05.2006r wpłynął wniosek podatnika (uzupełniony pismem z dnia 21.06.2007r) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik podpisał z inną firmą dwie umowy dotyczące sprzedaży inwestycji pod nazwą Budowa budynku apartamentowego. Podatnik jest stroną kupującą. W ramach tych umów:1. Podatnik uzyskał zgodę strony sprzedającej na dysponowanie nieruchomościami na cele budowlane oraz na podjęcie działań zmierzających do rozpoczęcia wykonywania inwestycji w okresie przed zawarciem umowy przyrzeczonej, to jest do rozpoczęcia prac budowlanych celem wzniesienia budynku.2. Na podatnika zostały przeniesione prawa majątkowe autorskie do całości dokumentacji projektowej.3. Na podatnika została przeniesiona całość praw z decyzji w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę budynku.4. Podatnik wstąpił w prawa dotychczasowego inwestora jako strona umów rezerwacyjnych z potencjalnymi nabywcami lokali mieszkalnych w budynku.

Postawiono pytanie:1. Czy podatnik postąpił prawidłowo dokumentując przejęcie zaliczek od poprzedniego inwestora fakturą VAT i odprowadzając podatek VAT ?i zajęto następujące stanowisko:

Zgodnie z art.19 ust.11 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. W związku z powyższym podatnik jest zobowiązany w ciągu 7 dni od dnia otrzymania zaliczki do wystawienia faktury, a następnie do uwzględnienia podatku od towarów i usług w deklaracji podatkowej składanej zgodnie z art.99 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług i do odprowadzenia tego podatku.

Zgodnie z art.29 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług kwota otrzymanych zaliczek po pomniejszeniu o przypadającą od nich kwotę podatku od towarów i usług jest obrotem, który stanowi podstawę opodatkowania.

W opinii podatnika nie ma tutaj znaczenia fakt, że zaliczki na zakup lokali mieszkalnych zostały przekazane przez przyszłych nabywców do poprzedniego inwestora, a następnie w związku z umowami cywilno-prawnymi poprzedni inwestor przekazał zaliczki do podatnika, który realizuje inwestycję.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 lipca 2007r, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu (.) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Treść wniosku nie pozostawia żadnej wątpliwości, iż w istocie chodzi o ustalenie czy opodatkowaniu podlega czynność przejęcia zaliczek przez wnioskodawcę realizującego inwestycję od poprzedniego inwestora, który otrzymał zaliczki od przyszłych nabywców i w związku z umowami cywilno-prawnymi przekazał je wnioskodawcy.

Zakresem opodatkowania objęte są wyłącznie czynności wymienione w art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) tj:1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;2) eksport towarów;3) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów;

Zgodnie z art. 5 ust. 2 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, czynności określone w ust. 1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Zatem to nie otrzymanie zaliczek samo w sobie podlega opodatkowaniu, lecz świadczenie, za które otrzymano zaliczki.

Wobec powyższego należy ustalić istnienie bądź nieistnienie łączącego strony stosunku prawnego lub prawa, a także ustalić treść dokonanej czynności prawnej przy uwzględnieniu zgodnego zamiaru stron i osiągniętego celu. Do tego wszakże organ podatkowy, udzielając interpretacji w trybie art.14a ustawy - Ordynacja podatkowa uprawniony nie jest.

W świetle art.19 ust.11 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Zgodnie z § 14 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz.798), jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust.2.

Natomiast regulacja § 14 ust.2 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów wskazuje, że fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę).

Jeżeli zatem Spółka otrzymała zaliczki na poczet czynności wymienionych w art.5 ust.1 w/w ustawy o VAT, których nabywcą jest poprzedni inwestor to stanowisko Spółki dotyczące udokumentowania przejęcia zaliczek i odprowadzenia podatku VAT jest prawidłowe.

Pouczenie

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i § 2 pkt 1- Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Słowa kluczowe: lokal mieszkalny, obowiązek podatkowy, opodatkowanie zaliczek, sprzedaż
Data aktualizacji: 28/12/2012 18:00:01

Opodatkowanie odsprzedaży usługi ubezpieczeniowej przez finansującego na rzecz korzystając...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Mielec 39-300 ul. Żeromskiego 13

Zasięg terytorialny miasta Mielec gminy Borowa, Czermin, Gawłuszowice, Mielec, Padew Narodowa, Przecław, Radomyśl Wielki, Tuszów Narodowy, Wadowice Górne powiaty mielecki województwo podkarpackie Konta bankowe CIT 96101015282002952221000000 VAT...

Czy sprzedaż refakturowaną stawką 3% należy przyjmować do ustalania wskaźnika pozwalająceg...

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a 1 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U.z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z...

Opodatkowanie premii pieniężnej oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku nal...

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika l.dz. 7101 05 z dnia 24.10.2005 r...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy niezapłacona faktura za gaz w miesiącu październiku podlega odliczeniu w tym miesiącu?Rozliczenie otrzymanej zaliczkiPrawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymywanych fakturRozliczenie podatku akcyzowego z tytułu refakturowania energii elektrycznej (nabytej z podatkiem akcyzowymMoment odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących usługi reklamowe w sieci WWW
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.