Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy Podatnik właściwie wystawił dokumenty (tj. faktury) i zastosował 0% stawkę podatku VAT przy dostawie towarów z Niemiec na Słowację?

Spółka na zlecenie firmy austriackiej wyposaża hale produkcyjne usytuowane na Słowacji w konstrukcje stalowe, stanowiące linie montażowe do produkcji samochodów. Kontrakt na Słowacji obejmuje dostawę i montaż elementów tej konstrukcji w większości wykonanej w Polsce, pozostała część nabywana jest w oddziale niemieckim polskiej firmy i dostarczana bezpośrednio z Niemiec na Słowację. Spółka jak i firma austriacka, na rzecz której dokonywana jest dostawa zarejestrowane są na potrzeby VAT na Słowacji.

W związku z powyższym Spółka skierowała zapytanie, czy prawidłowym będzie w fakturze dla fiskalnego przedstawiciela Spółki na terytorium Słowacji zastosowanie stawki 0% VAT obejmującą dostawę wszystkich elementów składowych konstrukcji w sytuacji, gdy część elementów składowych transportowana jest bezpośrednio z Niemiec na Słowację bez wprowadzenia ich na teren kraju.Zajmując własne stanowisko w sprawie Spółka uważa takie udokumentowanie przedmiotowej dostawy za prawidłowe.

Stanowisko Spółki przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Stosownie do brzmienia art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, jak i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.I tak zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Z kolei w myśl art. 13 ust. 1 ww. ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Pod pojęciem terytorium kraju, o którym mowa w zdaniu poprzednim, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednocześnie przepis art. 13 ust. 1 stosuje się, zgodnie z ust. 1 i 2 tegoż artykułu, pod warunkiem, że nabywca towarów jest:podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.Zatem z wewnątrzwspólnowową dostawą towarów będziemy mieć do czynienia po spełnieniu dwóch warunków. Po pierwsze, powinien mieć miejsce wywóz towarów z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego UE. Po drugie, wywóz ten powinien być skutkiem zrealizowania czynności dostawy.

Ustawa o VAT przewiduje również czynności, które zrównane są z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów. I tak, zgodnie z art. 13 ust. 3 ww. ustawy, wewnątrzwspólnotową dostawą towarów jest także przemieszczenie przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju tj. z terytorium Polski, na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego.

W takiej sytuacji podatnikiem dokonującym zarówno wewnątrzwspólnotowej dostawy, jak i nabycia będzie ten sam podatnik.

Tak więc podatnik zarejestrowany na potrzeby VAT w Polsce kupując w Polsce towar i dokonując przemieszczenia w ramach prowadzonej przez siebie działalności części tego towaru na terytorium innego państwa członkowskiego traktowany będzie jako podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Z kolei w kraju dostawy podatnik traktowany będzie jako podatnik dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego. W deklaracji podatkowej w Polsce podatnik wykaże w stosunku do tego przemieszczenia towarów 0% stawkę VAT, pod warunkiem, że posiadać będzie między innymi dokumentację potwierdzającą wywóz towarów oraz poda dla tej czynności przyznany mu na terytorium kraju członkowskiego numer VAT). W sytuacji, o której mowa w zdaniu poprzednim mamy do czynienia z trzema czynnościami opodatkowanymi VAT:krajowe nabycie towarów w Polsce (opodatkowane w Polsce), z tytułu którego przysługuje podatnikowi odliczenie na zasadach ogólnych, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (opodatkowana w Polsce), polegająca na przemieszczeniu towarów z Polski do innego kraju wewnątrzwspólnotowego, w którym mają posłużyć wykonywanym tam przez podatnika czynnościom opodatkowanym, wewnątrzwspólnotowe nabycie (opodatkowane przez reprezentację podatnika w kraju dostawy).Ustawa o VAT przewiduje jednak pewne wyjątki, w których - mimo przemieszczenia towarów własnych między państwami członkowskimi UE w ramach prowadzonej działalności - wewnątrzwspólnotowa dostawa nie występuje. Chodzi m.in. o sytuacje, w której towary są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, na terytorium innego kraju UE. Zgodnie z art. 13 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy, przemieszczenie towarów podatnika z Polski do innego kraju Wspólnoty, nie uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, gdy towary te są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, dla których miejscem dostawy zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 jest terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska, jeżeli towary te są przemieszczane przez tego podatnika dokonującego ich dostawy lub na jego rzecz.

Zatem w przypadku, gdy polski podatnik dokonuje na rzecz austriackiego nabywcy dostawy konstrukcji stalowych wraz z ich montażem na terytorium Słowacji, samo przemieszczenie tych konstrukcji pomiędzy krajami Wspólnoty nie podlega opodatkowaniu z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy. Opodatkowaniu w miejscu montażu lub instalacji podlega bowiem cała transakcja obejmująca wartość dostarczanego towaru (tj. elementów konstrukcji) jak i usługi montażu. Podatek z tego tytułu powinien zostać rozliczony na Słowacji jako dostawa krajowa. Spółka mając reprezentację fiskalną w kraju montażu zobowiązana jest do rozliczenia podatku z tytułu dostawy wraz z montażem, gdyż ma ona wówczas charakter dostawy krajowej.

Jednocześnie zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ww. ustawy, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Zatem Spółka, gdy sprzedaje na Słowacji linię produkcyjną, którą tam montuje, wykorzystując przy tym elementy konstrukcji przemieszczone z terytorium kraju jak i zakupione wcześniej i przetransportowane z terytorium Niemiec, nie fakturuje tych czynności jako wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ani nie wykazuje jej w deklaracji dla podatku od towarów i usług, z uwagi na fakt, iż przemieszczenie elementów przeznaczonych do montażu poza granicami kraju nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT w Polsce, przy czym Spółce przysługuje prawo do rozliczenia podatku naliczonego związanego z tą czynnością na podstawie ww. art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy.
Słowa kluczowe: dostawa wewnątrzwspólnotowa, faktura VAT, montaż, stawka preferencyjna podatku
Data aktualizacji: 29/01/2013 12:00:01

Korekta faktur za dystrybucję energii elektrycznej

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Jaki adres należy podawać na fakturach, jeżeli spółka ma dwa miejsca prowadzenia działalno...

Zgodnie z treścią art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową...

Dotyczy terminu obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z duplika...

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 27.09.2005r. podatnik w związku z zaginięciem faktur dokumentujących zakup usług telekomunikacyjnych zwrócił się do operatora o wystawienie duplikatów. Trzy duplikaty faktur za...

Dotyczy zastosowania prawa podatkowego w kwestii dokumentowania fakturą VAT otrzymanych kw...

Na podstawie art.216, art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm. po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04.01.2006 r. (data wpływu do Urzędu 05.01.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji...

Czy VAT naliczony z faktur dokumentujących nakłady na budowę środka trwałego będzie VAT-em...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy Wnioskodawca może jednorazowo zaliczyć do kosztów podatkowych pierwszą ratę leasingu?Stawka podatku w przypadku refakturowania kosztów nabywanych usług informatycznychPrawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na podstawie faktur VAT otrzymanych przez spółkę dokumentujących premie pieniężneCzy otrzymana premia pieniężna stanowi wynagrodzenie za świadczenie usługiW zakresie nieodpłatnego przekazania towarów klientom na cele degustacji
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.