Facebook Kontakt
Zaloguj siê lub zarejestruj konto
W³±cz wersjê mobiln±
Wystaw fakturêFakturyKlienciProduktyKontoAktualno¶ciOpiniePomocKontakt
Przypominamy, ¿e na stronie Fakturowo.pl dostêpna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org bêdzie dzia³a³ ca³y czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, wiêcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostêpna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF bêdzie wkrótce obowi±zkowy dla wszystkich podatników. Zachêcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezp³atna i do niczego nie zobowi±zuje!

Czy podatnikowi przys³uguje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach otrzymanych przed z³o¿eniem zg³oszenia rejestracyjnego

W dniu 2005 r. do Naczelnika Urzêdu Skarbowego wp³yn±³ wniosek Sp. z o. o. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

W przedmiotowym wniosku, przedstawiaj±c stan faktyczny Sp. z o. o. wskaza³a, i¿ rozpoczê³a dzia³alno¶æ we wrze¶niu 2005 r., ale ju¿ w sierpniu 2005 r. by³y dokonywane zakupy towarów i us³ug zwi±zane z wydatkami inwestycyjnymi, udokumentowane fakturami VAT. Spó³ka nie dokona³a rejestracji w tym czasie jako podatnik VAT czynny (zaniechanie kancelarii dokonuj±cej rejestracji), co zosta³o ujawnione przy okazji sk³adania dokumentów o nadanie NIP UE. Druk VAT-R zosta³ z³o¿ony 05.10.2005 r., a Spó³ka zosta³a poinformowana o braku mo¿liwo¶ci obni¿enia podatku nale¿nego o podatek naliczony, zawarty w fakturach dokumentuj±cych zakup towarów i us³ug dokonany przed rejestracj±. Do 30 listopada 2005 r. Podatnik nie dokonywa³ ¿adnych czynno¶ci opodatkowanych i nie wystawia³ faktur VAT.

Podatnik we wniosku wskaza³ na:art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i us³ug - prawo do obni¿enia kwoty podatku nale¿nego o kwotê podatku naliczonego w zakresie w jakim towary i us³ugi s± wykorzystywane do wykonywania czynno¶ci opodatkowanych, art. 88 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i us³ug - ograniczaj±cy prawo do obni¿enia podatku nale¿nego do podatników, którzy dokonali rejestracji jako podatnicy VAT czynni, art. 96 ustawy o VAT - obowi±zek z³o¿enia zg³oszenia rejestracyjnego przed dokonaniem pierwszej czynno¶ci opodatkowanej, art. 17 i art. 18 Szóstej Dyrektywy Rady z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Pañstw Cz³onkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od warto¶ci dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (Dz. U.UE.L.77.145.1) - prawo podatnika do odliczenia podatku VAT z faktur, zasadê neutralno¶ci podatku VAT.W opinii Podatnika, powo³ane przepisy wskazuj± na prawo Spó³ki do odliczenia VAT wynikaj±cego z faktur otrzymanych przed rejestracj±. Prawo to podatnik mo¿e zrealizowaæ dopiero po dokonaniu rejestracji poprzez wsteczn± korektê podatku naliczonego.

Naczelnik Urzêdu Skarbowego po przeanalizowaniu wniosku Sp. z o. o., postanowieniem Nr PP/443/ z 16 lutego 2006 r. stwierdzi³, i¿ stanowisko podatnika jest nieprawid³owe.

W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia organ podatkowy przyzna³, i¿ podatnikowi podatku VAT w oparciu o art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i us³ug (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przys³uguje prawo do obni¿enia kwoty podatku nale¿nego o kwotê podatku naliczonego (z faktur nabycia towarów i us³ug) w zakresie w jakim towary i us³ugi s± wykorzystywane do wykonywania czynno¶ci opodatkowanych. Jednak¿e wspomniane prawo nie ma zastosowania do podatników, którzy nie s± zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni zgodnie z art. 96 (za wyj±tkiem przypadków z art. 86 ust. 20) ustawy o podatku od towarów i us³ug - art. 88 ust. 4 ustawy o VAT. Organ wskaza³ na zwolnienie podmiotowe z podatku od towarów i us³ug podatnika rozpoczynaj±cego wykonywanie czynno¶ci opodatkowanych w trakcie roku podatkowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy o VAT, a tak¿e na mo¿liwo¶æ z³o¿enia zg³oszenia rejestracyjnego przez podatników korzystaj±cych ze wspomnianego zwolnienia oraz podatników wykonuj±cych wy³±cznie czynno¶ci zwolnione. Naczelnik Urzêdu Skarbowego zwróci³ tak¿e uwagê na zakaz (zawarty w art. 88 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i us³ug) obni¿enia kwoty lub zwrotu ró¿nicy podatku nale¿nego, w zakresie podatku naliczonego wynikaj±cego z faktur - dokumentuj±cych nabycie przez podatnika towarów i us³ug - przed dniem utraty zwolnienia okre¶lonego w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT lub przed dniem rezygnacji z tego zwolnienia (za wyj±tkiem art. 113 ust. 5 i ust. 7).

Uwzglêdniaj±c powy¿sze Naczelnik Urzêdu Skarbowego stwierdzi³, i¿ podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego bez konieczno¶ci oczekiwania na sprzeda¿ towarów lub us³ug z którymi powi±zane by³y zakupy. Jednak¿e mimo, i¿ podstaw± odliczenia podatku naliczonego w polskim systemie podatku od towarów i us³ug jest faktura, to ustawodawca zastrzeg³ mo¿liwo¶æ rozliczenia podatku naliczonego wynikaj±cego z faktur do krêgu podatników, którzy dokonali prawid³owej rejestracji jako podatnicy VAT czynni. Tak wiêc Spó³ce nie przys³uguje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytu³u poniesionych - przed rejestracj± - wydatków. Ponadto organ podatkowy wskaza³, i¿ powo³ana we wniosku o interpretacje - Szósta Dyrektywa Rady - wskazuje Pañstwom cz³onkowskim jedynie zasady którymi winny siê kierowaæ przy tworzeniu prawa a w polskiej ustawie o podatku od towarów i us³ug zosta³a zachowana zasada neutralno¶ci podatku dla podatnika. Urzeczywistnieniem owej zasady ma byæ prawo do odliczenia podatku naliczonego, zastrze¿one jednak¿e wy³±cznie dla podatników. Zdaniem organu podatkowego Sp. z o. o. do momentu rejestracji nie by³ podatnikiem podatku VAT, wiêc podatek naliczony z zakupów dokonanych przed rejestracj± nie podlega odliczeniu.

Na wydane przez Naczelnika Urzêdu Skarbowego postanowienie Nr PP/443/ z 16 lutego 2006 r., Spó³ka pismem z 2 marca 2006 r. z³o¿y³a za¿alenie. W uzasadnieniu za¿alenia Strona zarzuci³a organowi podatkowemu naruszenie:art. 2 i art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483)art. 120 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)art. 15, art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 4, art. 96 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i us³ug (Dz. U Nr 54, poz. 535 ze zm.)i wnios³a o uchylenie przedmiotowego postanowienia oraz uznanie za prawid³owe stanowisko Spó³ki przedstawione we wniosku o interpretacjê.

W uzasadnieniu za¿alenia Spó³ka powtórzy³a argumentacjê przedstawion± we wniosku z 19 grudnia 2005 r. Podatnik swoje przekonanie o mo¿liwo¶ci rozliczenia podatku naliczonego wynikaj±cego z faktur dokumentuj±cych zakupy towarów i us³ug, poczynione przed 5 pa¼dziernika 2005 r. (data z³o¿enia druku VAT-R) wywodzi z wymienionych wy¿ej przepisów polskiej ustawy o VAT jak równie¿ z postanowieñ I Dyrektywy Rady z 11 kwietnia 1967 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Pañstw Cz³onkowskich dotycz±cych podatków obrotowych (Dz. U. UE. L. 67.71.1301) oraz Szóstej Dyrektywy Rady z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Pañstw Cz³onkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od warto¶ci dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (Dz. U.UE.L.77.145.1). Zdaniem Spó³ki powo³ane przepisy ho³duj± zasadzie neutralno¶ci podatku - a wiêc podmiot nie bêd±cy ostatecznym konsumentem towaru/us³ugi co do zasady nie ponosi ciê¿aru podatku, a wyj±tki od tej zasady nie mog± byæ wprowadzane dowolnie przez Pañstwa cz³onkowskie - co zosta³o ustalone w linii orzeczniczej przez ETS (wyrok ETS z 21 marca 2000 r. (C-110/98) Gabalfrisa SL and Others v Agencia Estatal de Administracion Tributaria (AEAT). Spó³ka nie zgadza siê równie¿ w kwestii posiadania statusu podatnika podatku VAT dopiero od momentu zarejestrowania siê jako podatnika VAT czynnego, gdy¿ z³o¿enie zg³oszenia rejestracyjnego z uwagi na art. 15 ustawy o podatku od towarów i us³ug nie jest - w jej ocenie - przes³ank± niezbêdn± dla uzyskania takiego statusu. Powo³uj±c siê na wspomniany ju¿ wy¿ej wyrok ETS stwierdzono, i¿ wydatki inwestycyjne poniesione w zwi±zku i w celu rozpoczêcia dzia³alno¶ci gospodarczej "de facto" nale¿y traktowaæ jako przejaw tej¿e dzia³alno¶ci, dlatego nieuprawnionym jest rozró¿nianie wydatków poniesionych przed rozpoczêciem dzia³alno¶ci (produkcji, ¶wiadczeniem us³ug) przez przedsiêbiorstwo i w trakcie jego rzeczywistej dzia³alno¶ci. Zdaniem Podmiotu wnosz±cego za¿alenie na postanowienie Naczelnika Urzêdu Skarbowego uzyskanie statusu podatnika VAT czynnego konieczne jest w momencie, gdy podatnik chce skorzystaæ z odliczenia a nie w momencie realizacji zakupów.

Opieraj±c siê na przedstawionym przez Podatnika stanie faktycznym, maj±cych zastosowanie w sprawie przepisów prawa podatkowego, odpowiedzi udzielonej przez Naczelnika Urzêdu Skarbowego oraz argumentach zawartych w za¿aleniu, Dyrektor Izby Skarbowej we Wroc³awiu stwierdzi³ co nastêpuje.

Przede wszystkim stwierdziæ nale¿y, i¿ Spó³ka z o. o. dokona³a prawid³owej rejestracji jako podatnik VAT czynny, zgodnie z dyspozycj± zawart± w art. 96 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i us³ug (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Spó³ka do 30 listopada 2005 r. (co wynika zarówno z tre¶ci wniosku jak i za¿alenia) nie dokona³a ¿adnej czynno¶ci opodatkowanej podatkiem od towarów i us³ug a zg³oszenie rejestracyjne zosta³o z³o¿one 5 pa¼dziernika 2005 r. - zgodnie z zawartym we wspomnianym w zdaniu poprzednim przepisem obowi±zkiem czasowym - przed dokonaniem pierwszej czynno¶ci opodatkowanej.

Zarówno wnioskodawca we wniosku o interpretacjê z 19.12.2005 r. oraz za¿aleniu z 02.03.2006 r. na postanowienie Naczelnika Urzêdu Skarbowego Nr PP/443/ z 16.02.2006 r. jak i organ I instancji wydaj±c wspomniane postanowienie byli zgodni co do jednej z fundamentalnych zasad, jaka powinna cechowaæ system podatku od towarów i us³ug (w Polsce) jak i podobnego typu podatku w prawodawstwie innych krajów Unii Europejskiej, wynikaj±cej z art. 17 Szóstej Dyrektywy Rady z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Pañstw Cz³onkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od warto¶ci dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (Dz. U.UE.L.77.145.1) - neutralno¶ci podatku VAT. Zasada ta zawiera siê w realizacji prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego - podatnika uczestnicz±cego w obrocie towarami i us³ugami, a nie bêd±cego ostatecznym konsumentem tych¿e. Organ II instancji równie¿ uwa¿a, i¿ zasada neutralno¶ci podatku VAT jest jedn± z podstawowych cech tego podatku oraz, ¿e cecha ta ma swoje odzwierciedlenie w obowi±zuj±cej ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i us³ug.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i us³ug podatnikowi o którym mowa w art. 15 przys³uguje prawo do obni¿enia kwoty podatku nale¿nego o kwotê podatku naliczonego z zastrze¿eniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124. Na kwotê podatku naliczonego, generalnie sk³ada siê suma kwot podatku z faktur otrzymanych przez podatnika - ar. 86 ust. 2 ustawy o VAT, z zastrze¿eniem kolejnych ustêpów powo³anego przepisu. Nale¿y w tym miejscu podkre¶liæ, i¿ od podatnika zale¿y, czy ze swojego prawa do odliczenia skorzysta oraz wskazaæ na terminy w jakich mo¿e on z tego uprawnienia skorzystaæ. Generalnie podatnik mo¿e dokonaæ obni¿enia podatku nale¿nego o podatek naliczony w rozliczeniu za okres, w którym otrzyma³ fakturê (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT), jednak¿e je¶li podatnik nie dokona obni¿enia podatku nale¿nego w tym terminie mo¿e obni¿yæ kwotê podatku nale¿nego w nastêpnym okresie rozliczeniowym (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT). Niezadeklarowany w okresie otrzymania faktury lub w okresie nastêpnym podatek naliczony nie przepada jednak jeszcze przez okres 5 lat licz±c od pocz±tku roku w którym nast±pi³o prawo do obni¿enia podatku nale¿nego z uwagi na art. 86 ust. 13 ustawy z 11 marca 2004 r., przewiduj±cy mo¿liwo¶æ jego zadeklarowanie w formie korekty deklaracji za okres w którym wyst±pi³o prawo do odliczenia podatku.

Z kolei art. 88 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i us³ug stanowi±cy dope³nienie art. 86 dookre¶la status podatnika, umo¿liwiaj±cy realizowanie jego prawa do odliczenia - rejestracja jako podatnik VAT czynny, gdy¿ obni¿enia kwoty lub zwrotu ró¿nicy podatku nale¿nego nie stosuje siê do podatników, którzy nie s± zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96 ustawy o podatku od towarów i us³ug, z wy³±czeniem przypadków okre¶lonych w art. 86 ust. 20 ustawy o VAT. Z analizy tre¶ci art. 88 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. nie wynika, by do nabycia uprawnienia do obni¿enia kwoty podatku nale¿nego o kwotê podatku naliczonego koniecznym by³o posiadania statusu podatnika VAT czynnego w momencie otrzymania faktury zakupowej. W dacie otrzymania faktury koniecznym jest aby podmiot, który j± otrzymuje by³ podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku VAT, podmiotem wykonuj±cym samodzielnie dzia³alno¶æ gospodarcz± zdefiniowan± w ustêpie 2 tego¿ artyku³u (maj±c na wzglêdzie art. 4 Szóstej Dyrektywy Rady), bez wzglêdu na cel lub rezultat takiej dzia³alno¶ci. Tak wiêc podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury lecz aby uprawnienie to zrealizowaæ musi posiadaæ status podatnika VAT czynnego (podatnik musi posiadaæ taki status w momencie realizacji uprawnienia). Nale¿y ponownie podkre¶liæ, i¿ to od woli podatnika zale¿y, czy zechce z prawa do odliczenia skorzystaæ i w jaki terminie (z zastrze¿eniem art. 86 ust. 13 ustawy o VAT). Od woli podatnika zale¿y równie¿, czy zechce skorzystaæ z przewidzianych prawem zwolnieñ z podatku od towarów i us³ug ze wzglêdu na rozpoczêcie dzia³alno¶ci opodatkowanej do momentu uzyskania okre¶lonych warto¶ci sprzeda¿y opodatkowanej - art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawo podatku od towarów i us³ug. Nie mo¿na domniemywaæ, i¿ podatnik korzysta ze zwolnienia, je¶li nie prowadzi (jeszcze) jakiejkolwiek sprzeda¿y opodatkowanej i brak jest jego zg³oszenia rejestracyjnego. Takie domniemanie jest natomiast uzasadnione w przypadku, gdy podatnik rozpocz±³ sprzeda¿ opodatkowan± i nie z³o¿y³ zg³oszenia rejestracyjnego zgodnie z art. 96 ustawy o VAT. Organ II instancji podziela stanowisko podatnika, i¿ dla posiadania statusu podatnika nie jest konieczne dokonanie rejestracji na podstawie art. 96 ustawy o podatku od towarów i us³ug. Kwestia ta rozstrzygniêta jest zreszt± we wspomnianym przepisie, który podatnikom korzystaj±cym ze zwolnienia daje mo¿liwo¶æ a nie nak³ada obowi±zku zarejestrowania siê jako podatnik VAT zwolniony.

Wobec powy¿szego oraz maj±c na wzglêdzie przedstawiony przez Podatnika we wniosku z 19.12.2005 r. stan faktyczny, nale¿a³o uznaæ, i¿ Sp. z o. o. dokonuj±c zakupów towarów i us³ug o charakterze inwestycyjnym zwi±zanych z wykonywaniem dzia³alno¶ci gospodarczej nie zamierza³ korzystaæ z przys³uguj±cego na mocy art. 113 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i us³ug prawa do zwolnienia podmiotowego (co potwierdza z³o¿ony 05.10.2005 r. druk VAT-R, gdzie zrezygnowano z ww. zwolnienia), a pierwszej czynno¶ci (dostawy) opodatkowanej dokona³a po rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i us³ug (listopad 2005 r.). Spó³ka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikaj±cego z faktur potwierdzaj±cych owe zakupy inwestycyjne mimo braku statusu podatnika VAT czynnego w momencie dokonywanie zakupów, po zarejestrowaniu siê zgodnie z wymogami art. 96 ustawy o VAT. Uwzglêdniæ równie¿ nale¿y orzecznictwo Europejskiego Trybuna³u Sprawiedliwo¶ci, który potwierdzi³, i¿ nie jest zgodne z art. 17 Szóstej Dyrektywy Rady ró¿nicowanie podatku naliczonego przed rozpoczêciem regularnej sprzeda¿y i po.

Przedstawiony stan prawny oraz faktyczny sprawy powoduje, ¿e w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej we Wroc³awiu postanowienie Naczelnika Urzêdu Skarbowego Nr PP/443/ z 16 lutego 2006 r., zawieraj±ce interpretacjê co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotycz±cej odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach otrzymanych przed z³o¿eniem zg³oszenia rejestracyjnego w podatku od towarów i us³ug jest nieprawid³owe i podlega uchyleniu.
S³owa kluczowe: podatek naliczony, rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i us³ug, zg³oszenie rejestracyjne
Data aktualizacji: 15/01/2013 21:00:01

Ewidencjonowanie sprzeda¿y na rzecz os. fizycznych (bez wymogu faktury VAT) tylko w system...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji...

Urz±d Skarbowy Zakopane 34-500 ul. Jagielloñska 7

Zasiêg terytorialny miasta Zakopane gminy Bia³y Dunajec, Bukowina Tatrzañska, Ko¶cielisko, Poronin powiaty tatrzañski województwo ma³opolskie Konta bankowe CIT 58101012700044442221000000 VAT 08101012700044442222000000 PIT 55101012700044442223000000...

Korekta faktury i deklaracji podatkowych w sytuacji, gdy zlecaj±cy wykonanie umowy zwróci³...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji...

Uznanie za us³ugê podlegaj±c± opodatkowaniu w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT wykony...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji...

Moment powstania obowi±zku podatkowego w przypadku zap³aty za us³ugê budowlana pomniejszon...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporz±dzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upowa¿nienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artyku³y do przeczytania
Czy mo¿na wystawiaæ faktury VAT przed wykonaniem us³ugi oraz przed fizycznym otrzymaniem zaliczki?Prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysoko¶ci 22% z faktur dokumentaj±cych zakup us³ug, w przypadku zastosowania b³êdnej stawkiDotyczy rozliczenia podatku od towarów i us³ug naliczonego przy nabyciu us³ug zarz±dzaniaSposób skorygowania podatku nale¿nego i naliczonego wynikaj±cego z faktury wewnêtrznej wystawionej tytu³em zafakturowanej przez dostawcê przedp³atyCzy istnieje prawo do obni¿enia podatku nale¿nego o podatek naliczony wynikaj±cy z faktur dokumentuj±cych zakup motocykla
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji us³ug i zgodnie z polityk± cookies. Mo¿esz okre¶liæ warunki przechowywania lub dostêpu do plików cookies w Twojej przegl±darce, kliknij tutaj aby dowiedzieæ siê wiêcej.