Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy podmiot realizujący projekt ma prawo do odliczenia zawartego w fakturach dokumentujących poniesienie kosztów realizacji projektu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia - brak daty sporządzenia (data wpływu 14 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu pn. Techshare (.) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu pn. Techshare (.). Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 9 września 2009 r. (data wpływu 10 września 2009 r.) wyjaśniającym nazwę Wnioskodawcy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej Spółka) złożył projekt pn. Techshare (.), który został zakwalifikowany do dofinansowania (nr decyzji POKL.08.02.01-30-001/9). Projekt ma charakter niedochodowy, realizowany będzie jako odrębne zadanie w stosunku do prowadzonej przez Spółkę działalności, całkowicie finansowane ze środków Unii Europejskiej.

Istotą projektu jest zbudowanie otwartych mechanizmów transferu wiedzy do gospodarki poprzez organizację staży w przedsiębiorstwach dla osób prowadzących badania naukowe, przygotowanie profesjonalnych konsultacji eksperckich - bezpośrednich i za pośrednictwem infolinii, ewaluacji projektów technologicznych oraz otwartej prezentacji najciekawszych studiów przypadku poprzez spotkania pre-inkubacyjne oraz cykliczne konferencje. Celem tych spotkań będzie upowszechnienie wiedzy na temat funkcjonowania firm akademickich typu spin-off i spin-out. Bezpośrednimi beneficjentami staży, specjalistycznych konsultacji i organizowanych spotkań będą pracownicy naukowi, doktoranci i studenci. Wszyscy uczestnicy projektu biorą w nim udział nieodpłatnie.

Spółka zamierza ponosić koszty realizacji przedsięwzięcia oraz otrzymać ich 100% zwrot z funduszy UE.

Prawidłowa realizacja projektu i jego poprawne rozliczenie jest uzależnione od uzyskania wiążącej interpretacji w sprawie podatku VAT i możliwości jego kwalifikowania jako kosztu projektu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy podmiot realizujący projekt ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zwartego w fakturach dokumentujących poniesienie kosztów realizacji projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy, działalność opisana we wniosku nie stanowi odpłatnej dostawy towaru ani odpłatnego świadczenia usługi, nie podlega zatem ustawie o VAT, a co za tym idzie, podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami dokonanymi na potrzeby prowadzenia tej działalności.

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towaru oraz odpłatne świadczenie usług. Z odpłatnością za dostawę towaru lub świadczenie usługi mamy do czynienia, gdy do przepływu środków finansowych dochodzi między świadczącym usługę, a osobą na rzecz której usługa jest świadczona. Środki finansowe mogą być również przekazane przez inny podmiot, jeżeli stanowią one uiszczenie wynagrodzenia ustalonego między świadczącym usługę, a jej odbiorcą.

W stanie faktycznym niniejszego wniosku, podmiot realizujący projekt nie zawiera z uczestnikami umów, na mocy których byłby obowiązany do świadczenia na ich rzecz usług, tym bardziej nie dochodzi do ustalenia wynagrodzenia za uczestnictwo w projekcie. Nie można zatem twierdzić, iż mamy do czynienia z odpłatnym świadczeniem usług na rzecz uczestnika projektu. Umowa z finansującym również nie przewiduje wynagrodzenia za świadczenie usług na rzecz uczestnika, lecz zwrot wydatków poniesionych przez realizującego projekt. Zwrot wydatków, choć funkcjonalnie zbliżony do wynagrodzenia, tym się jednak różni od niego, iż jego wysokość nie jest wynikiem ustalenia między stronami, lecz zależna jest od wysokości poniesionych kosztów i ich akceptacji przez finansującego. Zatem, nie można również uznać, iż dochodzi do odpłatnego świadczenia usługi przez realizującego projekt na rzecz finansującego.

Konsekwencją powyższego jest stwierdzenie, iż u realizującego projekt nie dochodzi do dokonania czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Prawo do odliczenia lub zwrotu podatku naliczonego przysługuje podatnikowi, który nabył towary lub usługi w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Przesądzenie, iż realizujący projekt nie wykonuje takich czynności, czyni bezzasadnym rozważania na temat możliwości obniżenia lub zwrotu podatku naliczonego. Podatek naliczony stanie się zatem bezpośrednim kosztem realizacji projektu.

Analogiczne stanowisko zajęły również organy podatkowe, w tym Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 29 maja 2009 r., sygn. akt IBPP1/443-408/08/AZ (KAN-2374/03/08KAN-4595/05/08).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Art. 86 ust. 1 ustawy stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy).

Z przepisu art. 86 ust. 1 ustawy wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona w ww. art. 86 ust. 1 ustawy zasada, wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W wydanej w dniu 7 października 2009 r. interpretacji indywidualnej nr ILPP2/443-909/09 -4/EN dotyczącej opodatkowania prowadzonej przez Spółkę działalności wskazano, iż podejmowane przez Wnioskodawcę działania, będą czynnościami nieodpłatnymi i nie będą stanowiły odpłatnej dostawy towarów ani odpłatnego świadczenia usług, ani też nie będą mogły być traktowane jako odpłatne świadczenie usług, w świetle art. 8 ust. 2 ustawy o podatku VAT.

Tym samym czynności te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT. W konsekwencji, nie zostanie spełniona przesłanka wynikająca z art. 86 ust. 1 ustawy, tj. związek zakupów z czynnościami opodatkowanymi.

Z uwagi zatem na dokonane ustalenia, iż działalność podejmowana przez Zainteresowanego w ramach realizacji projektu pn. Techshare (.) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących poniesienie kosztów w związku z realizacją projektu.

Tut. Organ informuje, iż organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszej interpretacji mogą być jedynie pomocne przy dokonywaniu kwalifikacji, czy podatek VAT w tej sytuacji powinien być kosztem kwalifikowanym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W zakresie interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego w zakresie opodatkowania prowadzonej działalności zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie z dnia 7 października 2009 r. nr ILPP2/443-909/09-4/EN.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: dotacja, odliczenie podatku od towarów i usług, opodatkowanie, szkolenie, Unia Europejska Wspólnota Europejska
Data aktualizacji: 27/01/2013 03:00:01

Czy faktury zarejestrowane w kasie rejestrującej powinny być dodatkowo ewidencjonowane w r...

Na podstawie art. 216 1, art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity - Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w odpowiedzi na Pani pismo z dnia .07.2005 r (data wpływu do tut. organu .07.2005 r.). dotyczące...

Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujący...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy opisanej w sytuacji kwotę odpisu dodatkowego, z chwilą przekazania na rachunek ZFŚS, m...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

PIT - w zakresie różnic kursowych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT wynikającego z dokumentów zakupu dokumentujący...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
W zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów na fundusz innowacyjności i wydatków zgromadzonych na ww. funduszuMoment i sposób zaliczenia opłaty wstępnej, do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczejUrząd Skarbowy Kamień Pomorski 72-400 ul. Mieszka I 5BZ jaką stawą VAT wystawić fakturę dla odbiorcy z poza UE (0% czy 22%)?Podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania premii pieniężnych
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.