Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy prawidłowo zostało określone miejsce świadczenia przedmiotowych usług oraz czy prawidłowo udokumentowano te usługi?

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione w piśmie z dnia 27 czerwca 2005r. w sprawie opodatkowania usług inżynierskich podatkiem od towarów i usług, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2005r. w kancelarii tut. Urzędu Podatnik złożył wniosek z dnia 27 czerwca 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, a w szczególności prawidłowości określenia miejsca świadczonych usług inżynierskich na rzecz ***** oraz ich dokumentowania fakturami VAT.

Podatnik zawarł umowę o świadczenie usług doradczych o charakterze wykwalifikowanego operatora/inżyniera, zaklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 74.20.3 "Usługi inżynierskie"ďż˝, w Zakładzie Odsiarczania Gazów Spalinowych firmy *****. Wyżej wymieniona umowa została zawarta z niemiecką firmą **** będącą zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej na terenie Niemiec pod numerem DE *********. **** wykonuje również działalność na terenie Wielkiej Brytanii. Umowa przewiduje, że zapłata za usługi będzie płacona miesięcznie wraz z podatkiem VAT obowiązujący na terenie Wielkiej Brytanii. Podatnik wystawiając faktury VAT za IV i V 2005r. dotyczące świadczonych usług zamieścił klauzulę, iż podatek VAT rozlicza nabywca usługi.

Na tle tych okoliczności Podatnik sformułował pytanie:Czy prawidłowo zostało określone miejsce świadczenia przedmiotowych usług oraz czy prawidłowo udokumentowano te usługi?Stanowisko Podatnika:

Zdaniem Podatnika miejsce świadczenia w przypadku przedmiotowych usług winno zostać określone na podstawie art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy o VAT. W związku z powyższym podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku z tytułu świadczonych usług winien być ich usługobiorca, tj. *****.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje co następuje:

Zgodnie z treścią art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Natomiast art. 27 ust. 3 ustawy o VAT stanowi, iż w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lubpodatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.Natomiast zgodnie z treścią art. 27 ust. 4 ustawy o VAT przepis ust. 3 stosuje się m. in. do usług inżynierskich (PKWiU 74.2).

W związku z powyższym usługi inżynierskie świadczone przez Podatnika w ramach zawartej umowy, jako usługi niematerialne nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium kraju, natomiast do naliczenia podatku i jego rozliczenia zobowiązany jest ich usługobiorca, tj. firma *****.

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Natomiast w myśl art. 106 ust. 2 ustawy o VAT powyższy przepis stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur oraz dane, które powinny one zwierać określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95, poz. 798). Zgodnie z § 27 ust. 1 ww. rozporządzenia przepisy § 9, 11-23 i 26 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze. Wystawiona w takich przypadkach faktura powinna zawierać dane określone w § 9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności z podatkiem - § 27 ust. 2. Jednocześnie w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju - § 27 ust. 4 oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi.

Mając na uwadze powyższe przedstawiona przez Podatnika faktura VAT dokumentująca świadczenie usług inżynierskich na rzecz . zawiera wszystkie elementy wymagane zgodnie z wyżej powołanymi przepisami w zakresie podatku od towarów i usług.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zmianami) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.
Słowa kluczowe: faktura VAT, miejsce spełnienia świadczenia, podatek od towarów i usług, usługi inżynierskie
Data aktualizacji: 12/01/2013 00:00:01

Podatnik stoi na stanowisku, iż opisane we wniosku prace badawcze nie podlegają opodatkowa...

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14 a 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku...

Czy w świetle obowiązujących przepisów spółka może zniechać przechowywania kopii faktur w...

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem działając na podstawie art. 14a par. 1 oraz par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 1 sierpnia 2005r....

Czy faktura ma być zaksięgowana z odliczeniem podatku od towarów i usług, czy ma być zaksi...

POSTANOWIENIE Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie na podstawie art 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w brzmieniu nadanym art. 27 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. - Przepisy...

Dot. warunków jakim powinna odpowiadać faktura dokumentująca zakupy związane z prowadzoną...

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 roku Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) w związku ze złożonym przez Pana XXXXXX XXXXXXX w dniu 11 kwietnia 2007 roku (uzupełnionym dnia 21 maja...

Urząd Skarbowy Tarnowskie Góry 42-600 ul. Opolska 23

Zasięg terytorialny miasta Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry gminy Krupski Młyn, Ożarowice, Świerklaniec, Tworóg, Zbrosławice powiaty tarnogórski województwo śląskie Konta bankowe CIT 93101012123067112221000000 VAT...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy fakturę VAT otrzymaną za zakup nagród można zaksięgować w kosztach w dacie zakupu nagród?Czy zarządzanie pożytkiem we wspólnocie mieszkaniowej jest czynnością oddzielną, którą należy wyodrębnić na fakturze i stosować stawkę 22%?Czy premia pieniężna jest wynagrodzeniem za usługę i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?W jaki sposób należy dokumentować premie pieniężne?W zakresie przyjmowania od kontrahentów papierowych faktur korygujących do faktur elektronicznychDo jakiego okresu zarachować koszty najmu jako koszty uzyskania przychodu?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.