Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy prawidłowym jest wystawianie noty obciążeniowej na koszty podatku od nieruchomości

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.03.2006r. (data wpływu do urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego tj. art. 2 ust. 6, art. 5 ust. 1, art. 8 ust. 1 i art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 z późń. zm.) Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowa.

UZASADNIENIE

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:

Spółka (czynny podatnik VAT) poddzierżawia znajdujące się w jej posiadaniu nieruchomości. W umowach z niektórymi dzierżawcami znajdują się zapisy, zgodnie z którymi koszty podatku od nieruchomości ponoszą dzierżawcy.Forma zapisów umownych jest zbliżona. W odrębnym ustępie, względnie paragrafie umowy wskazane jest, że "Poza czynszem dzierżawnym Dzierżawcę obciążają wszelkie koszty i opłaty związane z korzystaniem z przedmiotu dzierżawy, w tym w szczególności, a także podatek od nieruchomości. Przedmiotowe koszty będą refakturowane bądź przenoszone na Dzierżawcę w drodze stosownych not księgowych".Do tej pory Spółka traktuje podatek od nieruchomości w sposób analogiczny jak koszty mediów: przerzucany jest na dzierżawców 1:1, z tą jednak różnicą, że jako iż nie można refakturować czegoś co nie podlegało podatkowi od towarów i usług (podatek od nieruchomości) - obciążenie następuje w formie odrębnej wystawianej obciążeniowej noty księgowej.

Pytanie Spółki dotyczy następujących kwestii:

Czy prawidłowym jest wystawianie noty obciążeniowej na koszty podatku od nieruchomości.

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Zdaniem Spółki w sytuacji, gdy strony umowy w sposób odrębny wykazały rozliczenie tytułem przypadających na dzierżawioną nieruchomość kosztów dodatkowych jak media oraz podatek od nieruchomości, prawidłową formę obciążenia kontrahenta kosztami podatku od nieruchomości jest wystawienie noty księgowej obciążeniowej.W przypadku rozliczenia tego typu kosztów w życiu gospodarczym istnieją dwie możliwości:

a. faktyczne wkalkulowanie kosztów związanych z obsługą nieruchomości w wartość czynszu dzierżawnego, wówczas nie ulega wątpliwości, że stanowić to będzie obrót w rozumieniu art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług, b. ustalenie zasad, na jakich kontrahent będzie obciążony kosztami powstałymi w związku z eksploatacją dzierżawionych nieruchomości, które nie zostały wkalkulowane w wartość czynszu dzierżawnego

W tym ostatnim przypadku obciążenia dot. kosztów eksploatacji (media) następują w formie refaktury (obciążenie kosztami w stosunku 1:1 z zachowaniem tożsamości właściwej stawki podatku od towarów i usług). Refakturowaniu nie może podlegać jednak podatek od nieruchomości, który w swej naturze jest należnością publicznoprawną, która jako taka nie podlega reżimowi ustawy o podatku od towarów i usług (nie stanowi ani usług, ani tym bardziej towarów stosownie do postanowień ustawy).W sytuacji zatem, gdy strony wyodrębniły w umowie dzierżawy zasady zwrotu udziału w kosztach podatku od nieruchomości, bez wkalkulowania tego podatku w czynsz dzierżawy, rozliczenie, którego przedmiotem jest sam podatek od nieruchomości nie stanowi obrotu w rozumieniu ustawy o VAT i powinno być dokumentowane księgową notą obciążeniową.

Ocena prawna podanego stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarem stosownie do art. 2 ust. 6 w/w ustawy są rzeczy ruchome, wszelkie postaci energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Podatek od nieruchomości stanowi przymusowe, nieodpłatne, bezzwrotne świadczenie materialne pobierane przez gminę, zasadniczo w celu pokrycia jej wydatków. Biorąc pod uwagę powyższą definicję podatku od nieruchomości to nie stanowi on zarówno towaru jak również odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu przepisów wyżej cytowanej ustawy i jako taki nie może być przedmiotem opodatkowania podatkiem VAT. Jednakże podatek ten, powstały niezależnie od usługobiorcy powinien stanowić jeden z elementów rachunku kosztów stanowiących podstawę ustalania wysokości czynszu opodatkowanego podatkiem VAT.

Zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości, ciążące na wynajmującym jako właścicielu lub samoistnym posiadaczu nieruchomości lub na jego zarządcy, nie może być w drodze umowy przeniesione na osobę najemcy ze skutkiem zwalniającym wynajmującego z obowiązku. podatkowego.Jednakże strony stosunku najmu mogą w ramach swobody w kształtowaniu łączących je stosunków zobowiązaniowych zawrzeć w umowie postanowienie, co do zwrotu (refundacji) należności z tytułu podatku od nieruchomości od wynajmowanej nieruchomości czyniąc ją składnikiem albo określając ją poza kwotą samego czynszu.Niezależnie jednak od tego, czy zwracana wynajmującemu przez najemcę kwota podatku od nieruchomości zostaje wyłączona z czynszu, czy też stanowi jego element kalkulacyjny, zawsze jest ona należnością wynajmującego wynikającą z umowy najmu, bowiem wynika ona nie z obowiązku podatkowego najemcy, lecz z jego zobowiązania cywilno - prawnego.Zgodnie z art. 29 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 -22 art. 30-32 art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

W rozpatrywanej sprawie opłata z tytułu podatku od nieruchomości jest ściśle związana ze świadczoną przez wnioskodawcę usługą w rozumieniu powołanej ustawy o podatku od towarów i usług i jest częścią należności z tytułu świadczenia usługi na rzecz innego podmiotu gospodarczego określonego w umowie.Należy przy tym zauważyć, że w rozpatrywanym przypadku przedmiotem umowy jest skonkretyzowana usługa, nie zaś szereg dowolnie wyodrębnionych w jej ramach usług. Tym samym na całość świadczenia należnego od wynajmującego składa się na równi z czynszem kwota podatku od nieruchomości.W konsekwencji zgodnie z art. 29 ust.1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług opłata z tytułu podatku od nieruchomości stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Nie ma przy tym znaczenia, czy podatek ten zostanie wyodrębniony na fakturze, czy też stanowić będzie element kalkulacyjny wartości usługi. Należy bowiem traktować go jako część kwoty należnej z tytułu świadczonej usługi dzierżawy i opodatkować według stawki właściwej dla usługi dzierżawy 22%.

Zdaniem organu podatkowego powyższa interpretacja jest zgodna z przepisem zawartym w art. 11(A)(2)(a) VI Dyrektywy z którego wynika, że podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności, z wyjątkiem samego podatku od wartości dodanej.

Na powyższą okoliczność stosownie do art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W świetle powyższych przepisów w przedmiotowej sprawie brak jest podstaw do wystawiania not księgowych obciążających najemcę podatkiem od nieruchomości.
Słowa kluczowe: nieruchomości, noty, podatek od nieruchomości, podstawa opodatkowania, wystawienie faktury
Data aktualizacji: 14/10/2013 09:00:01

Urząd Skarbowy Krasnystaw 22-300 ul. Rzeczna 5

Zasięg terytorialny miasta Krasnystaw gminy Fajsławice, Gorzków, Izbica, Krasnystaw, Kraśniczyn, Łopiennik Górny, Rudnik, Siennica Różana, Żółkiewka powiaty krasnostawski województwo lubelskie Konta bankowe CIT 27101013390019512221000000 VAT...

Opodatkowanie i dokumentowanie wypłaconego bonusu posprzedażowego

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

W zakresie fakturowania i momentu powstania obowiązku podatkowego dla dostaw towarów dokon...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Dokumentowanie czynności sprzedaży zakupu od rolnika ryczałtowego

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Wnioskodawca może zaliczyć fakturę za kurs językowy w koszty firmowe?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy prawidłowo wystawił Pan fakturę ze stawką podstawową tj. 22%?Możliwość obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących poniesione wydatki na realizację projektu pnSposób rozliczania różnic kursowych w przypadku posiadania konta walutowego (Euro) i wystawiania faktur w różnych walutachUrząd Skarbowy Słupca 62-400 ul. Wspólna 1Opodatkowanie transakcji na serwisie internetowym
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.