Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Czy prowadząc gospodarstwo agroturystyczne mogę wystawiać rachunki dla firm, których pracownicy goszczą na wypoczynku lub noclegu?

Działając na podstawie:art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 - § 4, art. 87 § 1, § 5 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.11.2005 r. (.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie obowiązku wystawiania rachunków za wykonywane usługi agroturystyczne, postanawia uznać stanowisko przedstawione przez panią za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym w tymże wniosku.

Pismem z dnia 14.11.2005 r. zwróciła się pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Leżajsku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa w zakresie możliwości wystawiania rachunków dla firm, których pracownicy goszczą w prowadzonym przez panią gospodarstwie agroturystycznym na wypoczynku lub noclegu. (.) W dniu 24.11.2005 r. przedłożyła pani ksero dokumentów wskazujących na posiadanie gospodarstwa rolnego i prowadzenia działalności agroturystycznej, natomiast pismem z dnia 26.11.2005 r. (z datą wpływu 28.11.2005 r.) przedstawiła pani informacje, o które wnosił organ podatkowy. Pani stanowisko w sprawie jest następujące: zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy z dnia 26.07.2001 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ma pani prawo wystawiać rachunki dla firm, których pracownicy goszczą w prowadzonym gospodarstwie i jest w tym przypadku zwolniona z podatku dochodowego. Oświadcza pani również, że spełnia wszystkie warunki zawarte w wyżej wymienionym artykule:wynajmowane pokoje znajdują się w budynku mieszkalnym (nie w domkach turystycznych czy pomieszczeniach gospodarczych adoptowanych na cele usługowe), budynek mieszkalny, w którym wynajmowane są pokoje należy do gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy o podatku rolnym, budynek mieszkalny, w którym wynajmowane są pokoje jest położony na terenach wiejskich we wsi G., to znaczy poza granicami administracyjnymi miast, pokoje wynajmowane są osobom przebywającym na wypoczynku w prowadzonym gospodarstwie - "wypoczynek nocny, zwłaszcza poza domem, w podróży; miejsce tego wypoczynku", liczba wynajmowanych pokoi do wyłącznej dyspozycji gości nie przekracza pięciu.W uzupełnieniu podania oświadczyła pani, że w sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym z końcowym stwierdzeniem, że przepis prawny potwierdza możliwość wystawiania rachunków dla firm, których pracownicy goszczą w prowadzonym przez panią gospodarstwie agroturystycznym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku uznaje przedstawione przez panią stanowisko za prawidłowe w świetle obowiązujących przepisów oraz opisanego stanu faktycznego.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5. W myśl art. 87 § 1 i § 5 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawiać rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi. Zgodnie z art. 3 pkt 9 wyżej wymienionej ustawy - Ordynacja podatkowa działalnością gospodarczą jest każda działalność zarobkowa w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każda inna działalność zarobkowa wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców. A zatem w rozumieniu ustawy - Ordynacja podatkowa, rolnik świadczący usługi agroturystyczne może być uznany za osobę wykonującą działalność gospodarczą.

Wymogi formalne rachunku zawiera § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.08.2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz. U. Nr 165, poz. 1373) określa wymogi formalne rachunku. Należałoby dodać, że zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25 ze zm.) za rolnika uważa się osobę fizyczną prowadzącą na własny rachunek działalność rolniczą jako posiadacza gospodarstwa rolnego położonego w granicach Rzeczpospolitej Polskiej. Z kolei gospodarstwem rolnym w myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15.11.1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.) jest obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynki jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej.

Z dołączonych do zapytania dokumentów wynika, że spełnia pani przesłanki przytoczone w wyżej wymienionych przepisach. W definicjach słownikowych "agroturystyka" oznacza prowadzenie działalności turystycznej przez gospodarstwa rolne zapewniające noclegi, często wraz z usługami gastronomicznymi. Działalności w zakresie agroturystyki nie można zakwalifikować jako działalności rolniczej, co skutkuje obowiązkiem uiszczania podatku dochodowego od osób fizycznych, jednakże przy działalności w mniejszym rozmiarze ustawodawca przewidział zwolnienie podatkowe, o którym mowa wyżej.
Słowa kluczowe: dokumentowanie, pozarolnicza działalność gospodarcza, rachunki, usługi agroturystyczne
Data aktualizacji: 15/10/2013 09:00:01

Czy należy zapewnić organom podatkowym dostęp drogą elektroniczną do faktur wystawionych w...

Na podstawie art. 14b 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 ze zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach po rozpatrzeniu zażalenia Spółki X z dnia 16 czerwca 2006r. znak: DR WP 130 2005...

Prawo do korekty podatku należnego z tytułu niezapłaconych faktur

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach zakupu dotyczących projektu pn

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

E-faktury § 4 pkt 2

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Wątpliwości Podatnika dotyczą terminu wystawienia faktury wewnętrznej dokumentującej czynn...

W złożonym wniosku Podatnik podaje, iż nabył usługi w zakresie oprogramowania - PKWiU 72.2, w skład których wchodzą oprogramowanie, licencja, usługa wsparcia oprogramowania od firmy z siedzibą na terytorium Kanady, zaliczając przedmiotową...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy słusznym będzie opodatkowanie sprzedaży przedmiotowego samochodu w tzw. systemie marży, dokumentując ją fakturą VAT marża?Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej cesję praw i obowiązków do umowy przedwstępnej na nabycie lokalu użytkowegoCzy za skapitalizowane odsetki bankowe Wspólnota jest zobowiązana zapłacić podatek dochodowy?Jakie studia z księgowości wybrać w Ełku?W której pozycji części C deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7) należy wykazać wartość faktury za usługi związane z eksportem?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.