Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy prowizja faktoringowa jest dla Spółki kosztem uzyskania przychodów w momencie jej zapłaty

Na podstawie art. 14 a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. (tj. Dz.U. 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku X Sp. z o.o. z dnia 20 stycznia 2006r. (data wpływu do Urzędu 23.01.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE



Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła z Y Sp. z o.o. umowę, na podstawie której zobowiązała się odpłatnie sprzedawać (cedować) na rzecz Y Sp. z o.o. wierzytelności przysługujące jej jako leasingodawcy (finansującemu) z tytułu umów leasingowych zawartych z klientami - leasingobiorcami (korzystającymi). Umowa ta jest umową ramową określającą warunki, na jakich cesje mają być dokonywane po jej zawarciu. Na warunkach określonych w umowie ramowej, Spółka zawiera kolejne umowy cesji wierzytelności na rzecz Y Sp. z o.o.

Za świadczone usługi Podatnik płaci Y Sp. z o.o.:1.prowizję faktoringową - ustaloną jako procent ceny sprzedaży wierzytelności, naliczoną na moment sprzedaży wierzytelności, 2.dyskonto od wierzytelności - oparte na 1-miesięcznej stopie WIBOR (zmiennej w zależności od wahań rynkowych).

Po nabyciu wierzytelności Y Sp. z o.o. przejmuje ryzyko niewypłacalności z nimi związane (faktoring właściwy). Podatnik zastrzega prawo do wierzytelności do momentu zapłaty ceny zakupu. Przedmiotem działalności Spółki jest m.in. leasing finansowy, wynajem maszyn i urządzeń oraz wynajem nieruchomości.

Pytanie Spółki dotyczy momentu rozpoznania przez nią kosztu uzyskania przychodu z tytułu zapłaconej prowizji faktoringowej, w związku ze sprzedanymi wierzytelnościami z umów leasingu i finansowaniem tej działalności. Spółka zastrzega, iż pytanie dotyczy wierzytelności z umów leasingu operacyjnego, spełniających warunki określone w art. 17 b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przedmioty umów leasingu pozostają własnością Podatnika, prawo własności przedmiotów leasingu nie przechodzi na nabywcę wierzytelności.

Zdaniem Spółki, prowizja faktoringowa będzie zaliczana do kosztów uzyskania przychodów Podatnika w momencie jej zapłaty (przelew na konto spółki bądź data kompensaty zobowiązania Podatnika z tytułu prowizji faktoringowej z innymi wierzytelnościami przysługującymi Podatnikowi wobec spółki). Nie jest istotna data wystawienia faktury VAT na należną prowizję.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego przedstawiona przez Stronę argumentacja jest prawidłowa.

Definicję leasingu operacyjnego zawiera art.17b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Natomiast w art. 17 k w/w ustawy ustalone zostały szczególne zasady wykazywania przychodów i kosztów dla transakcji polegającej na przeniesieniu (cesji) wierzytelności z tytułu podatkowej umowy leasingu operacyjnego - z wyłączeniem leasingu finansowego i gruntów. Zgodnie z powołanym powyżej art. 17k ust. 1 ustawy, jeżeli finansujący przeniósł na rzecz osoby trzeciej wierzytelności z tytułu opłat, o których mowa w art. 17 b ust. 1, a nie została przeniesiona na osobę trzecią własność tego przedmiotu, to: 1.do przychodów finansującego nie zalicza się kwot wypłaconych przez osobę trzecią z tytułu przeniesienia wierzytelności, 2.kosztem uzyskania przychodów finansującego jest zapłacone osobie trzeciej dyskonto lub wynagrodzenie.Opłaty ponoszone przez korzystającego na rzecz osoby trzeciej, stosownie do art. 17 k ust. 2 w/w ustawy, stanowią przychód finansującego w dniu wymagalności zapłaty. Instytucja art. 17k jest instytucją szczególną, do jej zastosowania konieczne jest łączne spełnienie kilku warunków, w tym takiego, że sprzedaż może dotyczyć jedynie wierzytelności i nie może być połączona ze sprzedażą przedmiotu leasingu. Zapis ten powoduje, że finansujący nadal pozostaje stroną umowy leasingu i nadal ciążą na nim obowiązki, wynikającej z tej umowy. Dla finansującego nie stanowi przychodu kwota otrzymana z tytułu cesji wierzytelności. Zalicza on natomiast do przychodów, w terminach ich wymagalności, opłaty ponoszone przez korzystającego. Są to raty leasingowe i inne płatności wynikające z umowy. Oznacza to, że finansujący systematycznie zalicza do przychodów kwoty odpowiadające należnym płatnościom korzystającego, zaś do kosztów uzyskania przychodów - odpisy amortyzacyjne od przedmiotu leasingu. Zgodnie w/w artykułem kosztem finansującego jest również dyskonto lub wynagrodzenie zapłacone cesjonariuszowi. Powyższy artykuł nie reguluje bezpośrednio momentu, w którym finansujący powinien rozpoznać koszt uzyskania przychodów w postaci zapłaconego dyskonta lub wynagrodzenia. Wydatek poniesiony przez Spółkę w postaci prowizji faktoringowej stanowi wynagrodzenie zapłacone przez Spółkę na rzecz osoby trzeciej z tytułu sprzedaży wierzytelności leasingowych. Spółka w przypadku sprzedaży wierzytelności nie ustala w dacie sprzedaży przychodów z tego tytułu. Z tego też względu, w/w wydatku nie można przypisać do konkretnego przychodu. W przypadku zapłaconej przez Spółkę prowizji faktoringowej momentem decydującym o możliwości zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest zatem moment dokonania wydatku, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wyłączonych przez art. 16 ust. 1 tej ustawy.

W związku z powyższym, zdaniem Naczelnika tut. Urzędu, Spółka powinna rozpoznać koszt uzyskania przychodu z tytułu zapłaconej prowizji w momencie jej poniesienia (zapłacenia).

Mając powyższe ma uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.
Słowa kluczowe: cesja wierzytelności, dyskonto, koszty uzyskania przychodów, potrącalność kosztów, prowizje, wynagrodzenie prowizyjne
Data aktualizacji: 23/01/2013 09:00:01

Korekta kwoty podatku naliczonego przy sprzedaży kotłowni - środek trwały powyżej 15000 zł

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Rozliczenie faktury, w sytuacji gdy Podatnik nie posiada jej fizycznie

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Sposób dokumentowania otrzymywanych przez Wnioskodawcę od kontrahenta premii pieniężnych z...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Nowa Ruda 57-400 ul. Kolejowa 23

Zasięg terytorialny miasta Nowa Ruda gminy Nowa Ruda, Radków powiaty część kłodzkiego województwo dolnośląskie Konta bankowe CIT 89101016740024112221000000 VAT 39101016740024112222000000 PIT 86101016740024112223000000 budżetowe pozostałe...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy w związku z częściowym zwrotem kosztów przysługuje nam w całości odliczenie naliczonego podatku VAT zawartego w fakturze zakupu?Czy Wnioskodawca powinien wystawić faktury korygujące do duplikatów brakujących fakturWymiana i archiwizowanie e-fakturJak należy opodatkować dochody uzyskiwane z tytułu zamieszczania płatnych reklam zagranicznych firm na serwisie internetowymCzy Spółka może wystawić fakturę korygującą, stosując do dostawy sprzęty komputerowego dla placówki oświatowej, 0% stawkę podatku VAT?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.