Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy przekazanie otrzymanych z importu próbek leków do polskiego oddziału dostawcy winno być opodatkowane podatkiem VAT i dokumentowane fakturą VAT ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2007 r. (data wpływu 6 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy próbek leków - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy próbek leków.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi hurtownię farmaceutyczną. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca dokonuje licznych zakupów leków m. in. u jednego ze swych dostawców z terenu Szwajcarii. Oprócz standartowych dostaw towarów handlowych Wnioskodawca otrzymuje od kontrahenta szwajcarskiego również znaczne ilości leków w opakowaniach trwale oznakowanych - zgodnie z prawem farmaceutycznym - jako bezpłatne próbki medyczne, przy czym wielkość opakowań próbek jest identyczna z opakowaniami leków przeznaczonych do sprzedaży. Powyższemu importowi towarzyszy zawsze faktura dostawcy oznaczona jako pro forma wyszczególniająca wszystkie zawarte w dostawie próbki w cenach równych cenom normalnych towarów handlowych z adnotacją iż są to wartości tylko dla potrzeb celnych, a sama faktura nie wymaga zapłaty. Każdorazowo dołączana faktura wystawiana jest na Wnioskodawcę - odbiorcę. Tak dostarczane próbki - zgodnie z adnotacją na towarzyszącej dostawie fakturze - mimo, że adresowane są do Wnioskodawcy, przeznaczone są wyłącznie dla polskiego oddziału dostawcy na cele związane z promocją leków. Wnioskodawca dysponuje decyzjami Urzędu Celnego, w których opodatkowano przedmiotowy import podatkiem od towarów i usług w wysokości 7 %, z uwagi, jak podkreśla Wnioskodawca, na znaczną ilościowo wielkość dostaw (sięgająca kilka tysięcy opakowań w każdej dostawie). Po dokonaniu odprawy celnej omawiane próbki leków przekazywane są w całości do polskiego oddziału dostawcy. Z tytułu dostawy Spółka wystawia fakturę VAT z wykazanym podatkiem VAT w wysokości 22 %, przy czym widniejąca na fakturze wartością netto przekazywanego towaru jest jego wartość podana na fakturze dostawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przekazanie otrzymanych z importu próbek leków do polskiego oddziału dostawcy winno być opodatkowane podatkiem VAT i dokumentowane fakturą VAT .

Zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie otrzymanych z importu próbek leków do polskiego oddziału dostawcy winno być opodatkowane podatkiem VAT i dokumentowane odpowiednią fakturą VAT. Wnioskodawca podkreśla, iż zgodnie z art. 54 ustawy Prawo farmaceutyczne reklama polegająca na bezpłatnym dostarczaniu próbek produktu leczniczego może być kierowana wyłącznie do osób uprawnionych do wystawiana recept. Stąd też, w przekonaniu Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę fakt, iż przedsiębiorstwo będące hurtownią farmaceutyczną nie może dokonywać jakiegokolwiek obrotu/wydania detalicznego - a więc adresowanego do lekarzy - leków bądź ich próbek należy uznać, iż wydanie próbek nie stanowi wydania na cele związane z prowadzoną działalnością. Tym samym na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług winno być bezwzględnie opodatkowane.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 2 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 3 powołanej ustawy przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Z powyższego należy wnioskować, iż wyłączeniu z opodatkowania podlega każde nieodpłatne przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek, niezależnie od tego, czy przekazanie to ma cel związany, czy też niezwiązany z prowadzonym przedsiębiorstwem.

W myśl art. 7 ust. 7 ww. ustawy przez próbkę, o której mowa w ust. 3, rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

W związku z powyższym o uznaniu towaru za próbkę, obok innych przesłanek, decyduje w myśl art. 7 ust. 7 in fine ustawy brak charakteru handlowego przekazania, oceniany ze względu na ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek. Kryteria te odnieść przy tym należy do próbek towarów przekazywanych przez podatnika danemu (jednemu) odbiorcy w danym okresie. Ocena, czy przekazywane próbki mają wartość (ilość) handlową, czy też nie stanowi wypadkowej okoliczności konkretnego przypadku. Z opisanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż dokonuje on każdorazowo dostawy na rzecz nabywcy próbek leków w ilości kilku tysięcy. Ponadto wielkość opakowań próbek - jak podnosi Strona- jest identyczna z wielkością opakowań leków przeznaczonych do sprzedaży.

Stąd też, w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w przedmiotowej sprawie przekazywanie próbek ma niewątpliwie charakter działania handlowego samego w sobie. Tym samym nie będziemy mieli w takim przypadku do czynienia z próbkami, o których mowa w art. 7 ust. 7 ustawy.

Ponadto należy zauważyć, iż we wniosku Strona wskazała, iż dokonuje powyższej dostawy próbek leków (towarów) za odpłatnością. Wynika to faktu, iż zgodnie z art. 54 ust. 3 ustawy dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2004 r. Nr 53, poz. 533 ze zm.) reklama produktu leczniczego polegająca na bezpłatnym dostarczaniu jego próbek może być kierowana wyłącznie do osób uprawnionych do wystawiania recept - czyli personelowi medycznemu. Powyższe skutkuje wyłączeniem zastosowania w danej sprawie przepisu art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ dochodzić będzie w danym przypadku do dostawy towarów za wynagrodzeniem. Podkreślenia wymaga, iż czynnik odpłatności jest szeroko akcentowany w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego jako element, który często przesądza o istnieniu czynności opodatkowanej lub jej braku. W rezultacie, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wykonywane przez Wnioskodawcę czynności stanową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ww. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: faktura VAT, próbki, przekazanie towarów
Data aktualizacji: 24/12/2012 18:00:01

Poprawność wystawianych faktur VAT

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy za pomocą noty korygującej podatnik może dokonać zmiany na fakturze, która dotyczy nab...

P O S T A N O W I E N I E Na podstawie art. 14 a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm) po rozpatrzeniu wniosku podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie...

Przesyłanie, odbieranie i przechowywanie faktur i faktur korygujących w formacie PDF na se...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Opodatkowanie VAT usług turystycznych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Forma potwierdzenia odbioru faktury korygującej

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Dotyczy obowiązku wystawiania faktur oraz faktur wewnętrznychCzy za wykonywane opinie sądowe należy wystawiać faktury i naliczać podatek VAT?Możliwość wystawienia jednej noty korygującej do kilku faktur VAT wystawionych przez jednego kontrahenta zawierających ten sam błądDotyczy wystawiania zbiorczych faktur korygujących oraz obniżania kwoty podatku należnego na podstawie tych fakturUrząd Skarbowy Ustrzyki Dolne 38-700 ul. Kopernika 1
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.