Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy przy wystawianiu faktury obciążającej udziałowców kosztami certyfikacji należy doliczyć podatek od towarów i usług?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 27.07.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 01.08.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 30.08.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania usługi certyfikacji usług świadczonych przez Podatnika, w części w której z tego tytułu obciążono udziałowców zagranicznych, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,

stwierdza, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik, skutkiem zobowiązania przez zagranicznych udziałowców, zlecił krajowej firmie dokonanie certyfikacji świadczonych przez siebie usług. Podatnik sklasyfikował tę usługę w grupowaniu PKWiU 74.14 "Usługi doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania". Udziałowcy, którzy wyrazili zgodę na pokrycie części kosztów, są podatnikami podatku od wartości dodanej w innym państwie członkowskim Wspólnoty Europejskiej.

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy przy wystawianiu faktury obciążającej udziałowców kosztami certyfikacji należy doliczyć podatek od towarów i usług.

Zdaniem Podatnika, w związku z tym, że usługa została wykonana w kraju na rzecz podmiotu polskiego, faktura obciążająca kontrahenta zagranicznego (udziałowców) winna zawierać podatek od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje :

Ustawa o VAT, w art. 5 ust. 1 określa, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają :odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju ;eksport towarów ;import towarów ;wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju ;wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. 

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik, na żądanie udziałowców zagranicznych, zlecił firmie krajowej dokonanie certyfikacji świadczonych usług. Podatnik sklasyfikował usługę certyfikacji w grupowaniu PKWiU 74.14 "Usługi doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania". Przeniesienie części kosztów certyfikacji na kontrahenta zagranicznego wynika z zawartych z nim ustaleń. W związku z powyższym należy uznać, iż zachodzi czynność odprzedawania certyfikatu na rzecz kontrahenta zagranicznego, bez doliczania marży.

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.

Podatnik nabywając usługę sporządzenia certyfikatu i odprzedając ją bez doliczania marży faktycznie pośredniczy w świadczeniu usług na rzecz kontrahenta zagranicznego. W świetle powyższego należy uznać, iż Podatnik świadczy usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, które podlegają opodatkowaniu.

Stanowisko to znajduje również potwierdzenie w uregulowaniach art. 6 (4) VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 roku w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej : ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC). Zapis ten stanowi, iż w przypadku, w którym podatnik działając we własnym imieniu, lecz na rachunek innej osoby, bierze udział w świadczeniu usług, uznaje się, że podatnik ten nabył i wyświadczył te usługi.

Powyższe oznacza, iż w istniejącym stanie faktycznym Podatnik pośredniczy w świadczeniu usług w dwóch etapach :nabywając je we własnym imieniu,świadcząc je na rzecz podmiotu, na rachunek którego zostały nabyte.W miejscu tym należy zwrócić uwagę na przepis art. 27 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Jednakże, w myśl art. 27 ust. 3 ustawy o VAT w przypadku, gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz :osób fizycznych, osób prawnych, oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lubpodatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.Zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy o VAT przepis ust. 3 stosuje się m.in. do usług prawniczych, rachunkowo - księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1).

A zatem należy stwierdzić, że przedmiotowa usługa certyfikacji - w zakresie, w jakim obciąża kontrahenta zagranicznego - podlega opodatkowaniu w miejscu, gdzie nabywca usługi (udziałowiec zagraniczny) posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania - na terytorium Wspólnoty, w kraju innym niż kraj świadczącego usługę (Rzeczypospolita Polska).

Zgodnie z art. 106 ust. 1 podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W myśl ust. 2 cytowanego wyżej przepisu, przepis ust. 1 stosuje się m.in. odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej.

Na podstawie wymienionych wyżej przepisów przedmiotowa usługa certyfikacji winna zostać udokumentowana fakturą VAT, wystawioną przez Podatnika według zasad wskazanych w § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95 poz. 798).

I tak, faktura ta m.in. nie zawiera stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, musi jednak posiadać adnotację, że zobowiązanym do rozliczenia podatku jest nabywca usługi. Powinna również zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju (§ 27 ust. 2 i ust. 4 rozporządzenia).

Reasumując, faktura wystawiona przez Podatnika, obciążająca kontrahenta zagranicznego, w związku z miejscem opodatkowania przedmiotowej usługi - terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - nie będzie zawierała stawki i kwoty podatku od towarów i usług oraz kwoty należności wraz z podatkiem.
Słowa kluczowe: doradztwo gospodarcze, miejsce świadczenia usług, podatek od towarów i usług, usługi doradcze
Data aktualizacji: 24/09/2011 04:24:42

Urząd Skarbowy Brodnica 87-300 ul. Generała Sikorskiego 19

Zasięg terytorialny miasta Brodnica gminy Bartniczka, Bobrowo, Brodnica, Brzozie, Górzno, Jabłonowo Pomorskie, Osiek, Świedziebnia, Zbiczno powiaty brodnicki województwo kujawsko-pomorskie Konta bankowe CIT 58101010780016742221000000 VAT...

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe samochodu...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Sprzedaż samochodu osobie fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, firmie bądź...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Sposób wystawiania faktur przez jednostki podległe

POSTANOWIENIE Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a 1 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U.z 2005r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z...

Czy Wnioskodawczyni może zastosować zasadę ewidencji wartości sprzedaży usług najmu i wyst...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z wieczystego użytkowania gruntu?Czy Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez swoich odbiorców?Czy istnieje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej w późniejszym terminieCzy w przypadku, gdy otrzymana przedpłata obejmuje 100% wartości towaru, wystarczy wystawienie tylko faktury dokumentującej otrzymanie przedpłaty?Podatnik pyta czy prawidłowo wykazał wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w deklaracji VAT-7 za 08.2005 r.?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.