Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy spółka cywilna może być rolnikiem ryczałtowym i jakimi danymi ma posługiwać się na fakturach VAT RR?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2009r. (data złożenia 10 września 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 listopada 2009r. (data złożenia 12 listopada 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia, czy spółka cywilna może być rolnikiem ryczałtowym i jakimi danymi ma posługiwać się na fakturach VAT RR - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia, czy spółka cywilna może być rolnikiem ryczałtowym i jakimi danymi ma posługiwać się na fakturach VAT RR.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 12 listopada 2009r. (data złożenia 12 listopada 2009r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 9 listopada 2009r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Dwie osoby fizyczne (z których jedna jest rolnikiem ryczałtowym a druga podatnikiem VAT i jednocześnie współwłaścicielem gospodarstwa rolnego wraz z mężem) chcą założyć spółkę cywilną, której przedmiotem działalności będzie działalność rolnicza w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Rolnik ryczałtowy wniesie do spółki gotówkę natomiast podatnik VAT wniesie pole i zabudowania gospodarcze stanowiące część współwłasności obojga małżonków. Podatnik VAT oprócz spółki zamierza dalej prowadzić działalność opodatkowaną na dotychczasowych zasadach.

Działalność rolnicza spółki będzie polegać na produkcji zwierzęcej (tucz trzody chlewnej). Zatem przedmiotem działalności spółki cywilnej będzie działalność rolnicza określona w art. 2 pkt 15 ustawy VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy spółka taka może być rolnikiem ryczałtowym i jakimi danymi ma posługiwać się na fakturach VAT RR.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z definicją rolnika ryczałtowego zawartą w art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązujące przepisy nie wykluczają sytuacji, w której rolnikiem ryczałtowym jest podmiot inny niż osoba fizyczna. W tym przypadku byłaby to spółka cywilna.

W myśl art. 116 pkt 2 w takim przypadku Faktura VAT RR powinna zawierać następujące dane:Nazwę spółkiNIP spółki-a fakturę powinien podpisać czytelnie jeden ze wspólników, gdyż obaj są uprawnieni do reprezentowania spółki na zewnątrz.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 pkt 15 i pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT:przez działalność rolniczą rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.01.13) oraz bambusa (PKWiU 02.01.42-00.11), a także świadczenie usług rolniczych; przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy o VAT).

Stosownie do treści art. 116 ust. 1 ww. ustawy, podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy.

Jak stanowi ust. 2 cytowanego wyżej przepisu, faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako Faktura VAT RR i zawierać co najmniej:imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy; numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy; numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną; datę dokonania nabycia oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury; nazwy nabytych produktów rolnych; jednostkę miary i ilość nabytych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów; cenę jednostkową nabytego produktu rolnego bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku; wartość nabytych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku; stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku; kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych; wartość nabytych produktów rolnych wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku; kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażoną cyfrowo i słownie; czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.Ponadto zgodnie z art. 116 ust. 3 cyt. ustawy, faktura VAT RR powinna również zawierać oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu:

Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odstępstwo od powyższego obowiązku zawiera art. 116 ust. 4 ww. ustawy, w myśl którego w przypadku umów kontraktacji lub innych umów o podobnym charakterze oświadczenie, o którym mowa w ust. 3, może być złożone tylko raz w okresie obowiązywania umowy. Oświadczenie to sporządza się jako osobny dokument. Dokument ten powinien zawierać elementy, o których mowa w ust. 2 pkt 1-3, oraz datę zawarcia i określenie przedmiotu umowy, datę sporządzenia tego dokumentu oraz czytelny podpis składającego oświadczenie. Dokument sporządza się w dwóch egzemplarzach. Oryginał jest przekazywany nabywcy.

Dodać również należy, iż - jak stanowi ust. 10 cyt. przepisu - rolnik ryczałtowy jest obowiązany przechowywać oryginały faktur VAT RR oraz kopie oświadczeń, o których mowa w ust. 4, przez okres 5 lat, licząc od końca roku, w którym wystawiono fakturę.

Dla kompleksowej oceny opisanego zdarzenia przyszłego powołać należy także przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Powołany Kodeks reguluje sytuację prawną wspólników spółki cywilnej w szeregu przepisów, tj. od art. 860 do art. 875 tejże ustawy.

Zgodnie z art. 860 § 1 i § 2 ww. kodeksu, przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego (.). Umowa spółki winna być stwierdzona pismem.

Przepisy Kodeksu cywilnego nie przyznają spółce cywilnej osobowości prawnej, ale jak wynika z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jest ona uznawana za podatnika.

W myśl art. 865 § 1 ww. ustawy, każdy wspólnik powstałej na podstawie umowy spółki cywilnej jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki.

Zgodnie z zawartym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego, dwie osoby fizyczne (z których jedna jest rolnikiem ryczałtowym a druga podatnikiem VAT i jednocześnie współwłaścicielem gospodarstwa rolnego wraz z mężem) chcą założyć spółkę cywilną, której przedmiotem działalności będzie działalność rolnicza w rozumieniu art. 2 pkt 15 ustawy VAT. Jednakże w tej sytuacji Wnioskodawca wraz ze wspólnikiem nie będzie pełnoprawnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W świetle bowiem przepisu art. 2 pkt 15 i pkt 19 ustawy o VAT to spółka będzie posiadała status rolnika ryczałtowego.

Uwzględniając treść powołanych przepisów oraz opisane zdarzenie przyszłe, stwierdzić należy, iż spółka cywilna jest podmiotem, który może posiadać status rolnika ryczałtowego a zarejestrowani czynni podatnicy podatku VAT nabywający od prowadzonej w formie spółki cywilnej działalności rolniczej Wnioskodawcy i wspólnika, zobowiązani będą do dokumentowania zakupów fakturą VAT RR.

Faktura taka wystawiana będzie na firmę spółki cywilnej oraz zawierać winna elementy określone w art. 116 ust. 2 ustawy o podatku VAT. W związku z faktem, iż wspólnicy spółki cywilnej występują w obrocie gospodarczym pod firmą spółki a nie jako osoby fizyczne oraz mając na względzie podmiotowość podatkową spółki cywilnej wskazać należy, iż nie ma obowiązku zamieszczania na fakturze VAT RR dokumentującej nabycie produktów danych, o których mowa w art. 116 ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT, tj. numeru dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument.

Natomiast, uwzględniając treść art. 865 § 1 ww. kodeksu, tut. Organ stwierdza, iż na fakturze VAT RR wymagany jest podpis jednego ze wspólników utworzonej przez Wnioskodawcę spółki cywilnej.

Tym samym oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy, należało uznać je za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stosownie do art. 14 n § 1 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisy art. 14k i art. 14m stosuje się odpowiednio w przypadku zastosowania się przez spółkę do interpretacji indywidualnej wydanej przed powstaniem spółki na wniosek osób planujących utworzenie tej spółki - w zakresie dotyczącym działalności tej spółki.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Słowa kluczowe: faktura VAT, rolnik ryczałtowy, spółka cywilna, spółki, treść faktury
Data aktualizacji: 24/01/2013 00:00:01

Sposób wystawienia faktury VAT

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Możliwość wystawienia jednej noty korygującej do kilku faktur VAT wystawionych przez jedne...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Prawa do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej nabycie usługi zorganizowania spo...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Sposób dokumentowania usług tłumaczenia

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Podatnik ma mozliwość odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup paliwa do...

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca nabył w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą 13.05.2003 r. motocykl SUZUKI VL800. Motocykl został wpisany do ewidencji środków trwałych, a Wnioskodawca odliczył całą...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Pierwszy Urząd Skarbowy Radom 26-615 ul. Zbrowskiego 106Prawidłowość przeliczania kwot na fakturze podanych w walucie obcejCzy Ochotnicza Straż Pożarna ma obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz składania w Urzędzie Skarbowym corocznych zeznań podatkowychWystawienie faktury VAT w imieniu sprzedawcy, odbiór faktury VAT w imieniu odbiorcyPrawo do odliczenia podatku naliczonego na fakturach wystawionych za określone zachowanie nabywcy
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.