Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy Spółka ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zakupionych na fakturze VAT opakowań kaucjonowanych Grupy Ż(.)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 05 sierpnia 2009 r. (data wpływu 11 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Grupa X(.) S.A. dostarcza towary wraz z opakowaniami kaucjonowanymi obciążając Wnioskodawcę fakturą VAT na ww. ilość opakowań zwrotnych. Opakowania oddawane do Grupy X(.) są uznane na podstawie faktur korygujących do faktur wystawianych na opakowania. Spółka podpisała umowę dystrybucyjną, w której w punkcie 5.13 Rozdziału związanego z bieżącym obrotem opakowaniami Grupa X(.) cytuje: Skrzynki, butelki zwrotne, beczki typu Keg oznaczone marką GX i palety są opakowaniami zwrotnymi, kaucjonowanymi. W trakcie obrotu pozostaje cały czas własnością GX. W punkcie 5.15.a umowy - termin dostawy towaru wraz z opakowaniami jest zarazem terminem zwrotu opakowań.

Spółka opakowania Grupy X(.) S.A. wydaje końcowemu odbiorcy wystawiając na niezwrócone przy dostawie opakowania fakturę VAT/OP. Opakowania zafakturowane są uznawane jako przychód podatkowy i jednocześnie jest rozpoznawany koszt własny zakupu ww. opakowań. Od faktur zakupu Spółka odlicza VAT naliczony, a od faktur VAT/OP podatek VAT należny jest rozliczany w deklaracjach rozliczeniowych.

Grupa X(.) S.A. twierdzi, że opakowania są cały czas ich własnością, mimo ich fakturowania. Grupa X(.) S.A. uzasadnia, że obciążenie jest kaucją. Kaucja mimo wystawienia faktury jest tylko realizacją obowiązku prawnopodatkowego, nie ma wpływu na zmianę stosunku cywilnoprawnego, jakim jest charakter przekazanej kaucji. Kaucja to kwota oddana jako zabezpieczenie wykonania obowiązku zwrotu opakowania i samo wystawienie faktury nie zmienia tego faktu. Dlatego Wnioskodawca przypuszcza, że Grupa X(.) S.A nie rozpoznaje przychodu w momencie wystawienia faktury.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy Spółka ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zakupionych na fakturze VAT opakowań kaucjonowanych Grupy X(.) S.A.

Zdaniem Wnioskodawcy, z chwilą wystawienia faktury VAT przez Grupę X(.) S.A. nastąpiło przeniesienie na Niego własności opakowań kaucjonowanych i słusznie od ww. faktur odlicza podatek VAT oraz właściwie zalicza do kosztów uzyskania przychodu koszt własny sprzedanych opakowań kaucjonowanych Grupy X(.) S.A., jeżeli teoretyczny termin ich zwrotu został ustalony na dzień sprzedaży towaru. Wtedy przychód z tytułu kaucji powstaje łącznie z przychodem z tytułu sprzedaży, mimo zapisu w umowie współpracy między stronami, że opakowania kaucjonowane w trakcie obrotu pozostają cały czas własnością Grupy X(.) S.A. Wnioskodawca, koszt uzyskania przychodu z faktur wystawionych przez Grupę X(.) S.A, rozpoznaje w momencie ostatecznego przeniesienia własności kaucji, czyli w dniu wystawienia faktury przez Grupę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (.).

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodów, muszą być spełnione następujące warunki:został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika, jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona, pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, poniesiony został w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, został właściwie udokumentowany, nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.Powyższe oznacza, że wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z osiąganymi przychodami bądź służą zabezpieczeniu lub zachowaniu źródła przychodów. Przy czym, zwrot w celu oznacza to, że nie każdy wydatek poniesiony przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania, lecz tylko ten wydatek, który pozostaje w takim związku przyczynowo - skutkowym, że poniesienie go ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów, albo zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Grupa X(.) S.A. dostarcza Spółce towary wraz z opakowaniami kaucjonowanymi, obciążając Ją fakturą VAT na określoną ilość opakowań zwrotnych. Opakowania oddawane przez Spółkę dostawcy są uznawane na podstawie faktur korygujących do faktur wcześniej wystawionych. Ponadto, jak podano we wniosku, Spółka zawarła umowę dystrybucyjną, w której jednoznacznie wskazano, że skrzynki, butelki zwrotne, beczki typu Keg oznaczone marką Grupy X(.) i palety są opakowaniami zwrotnymi, kaucjonowanymi, a w trakcie obrotu pozostają cały czas własnością Grupy.

W miejscu należy wskazać, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiują pojęcia kaucja. Kaucja - zgodnie z definicją zawartą w słowniku języka polskiego (wersja internetowa, http://sjp.pwn.pl) - to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania. Z istoty zabezpieczającego charakteru kaucji wynika zatem, iż nie ma ona natury świadczenia definitywnego. Jest ona świadczeniem o charakterze zwrotnym. O tym, czy kaucja ma zostać zaliczona na poczet nieuregulowanych zobowiązań, czy ma być zwrócona kontrahentowi po wywiązaniu się przez niego ze zobowiązań, decydują postanowienia umowy.

Pomimo, iż kaucja stanowi sumę pieniężną złożoną jako gwarancja dotrzymania zobowiązania, wymienione w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych rodzaje przychodów nie zawierają w swym katalogu kaucji, nie jest ona zatem przychodem dla otrzymującego.

Istotą kosztów uzyskania przychodów, w myśl art. 15 ust. 1 ww. ustawy, jest natomiast poniesienie wydatku w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Ponieważ kaucja jest należnością podlegającą zwrotowi - nie stanowi wydatku - nie może być ona zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu powołanego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zwrotny charakter kaucji przesądza zatem o tym, że jest ona świadczeniem nie rzutującym na obowiązek podatkowy, a więc pozostaje neutralna podatkowo.

Uwzględniając powyższe, stwierdzić należy, iż wartość opakowań kaucjonowanych, wykazanych na fakturach VAT wystawianych przez Grupę X(.) S.A., nie stanowi dla Spółki kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie nadmienia się, iż w zakresie podatku od towarów i usług wydana została odrębna interpretacja indywidualna nr ILPP2/443-1040/09-2/MN w dniu 16 października 2009 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: dystrybucja rozprowadzanie, faktura, kaucje, koszty uzyskania przychodów, opodatkowanie, wydatek, wystawienie faktury
Data aktualizacji: 18/01/2013 03:00:01

Czy faktury wystawiane w formie elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem kwalifikowan...

Działając na podstawie art. 14a, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.10.2006r. złożonego w tutejszym organie podatkowym w dniu 25.10.2006r...

Dot. możliwości refakturowania usługi poczty polskiej przez podmiot dokonujący sprzedaży i...

Na podstawie art. 14 b 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa(Dz.U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie wzruszeniapostanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim z...

Moment ującia faktur korygujących powodujących podwyższenie podatku należnego

POSTANOWIENIE Działając na podstawie art. 14a 4 i art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Strony dotyczące...

Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald Poznań 60-179 ul. M. Smoluchowskiego 1

Zasięg terytorialny miasta część miasta na prawach powiatu Poznań pod nazwą Grunwald gminy powiaty województwo wielkopolskie Konta bankowe CIT 72101014690037082221000000 VAT 22101014690037082222000000 PIT 69101014690037082223000000 budżetowe...

Stawka podatku dla kosztów przesyłki przy sprzedaży książek za pośrednictwem internetu

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Powiat i Starosta podatnik podatku od towarów i usługJakie elementy powinna zawierać faktura VAT stwierdzająca pobranie zaliczki?Czy Spółka ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zakupionych na fakturze VAT opakowań kaucjonowanych Grupy Ż(.)?Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady Poznań 60-685 ul. Wojciechowskiego 3/5Kadry, płace i rachunkowość a biuro księgowe Grudziądz
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.