Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy Spółka postąpiła prawidłowo traktując koszty związane z udzielonymi premiami, jako koszty bezpośrednio związane z przychodami?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia 09 września 2009 r. (data wpływu 14.09.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji wydatków dotyczących udzielanych premii do bezpośrednich kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji wydatków dotyczących udzielanych premii do bezpośrednich kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży i dostawy farb drukarskich. W ramach zawartych umów handlowych oraz na podstawie odrębnych porozumień z kontrahentami ustalono, że w przypadku osiągnięcia określonego poziomu zakupów w danym okresie rozliczeniowym zostanie wypłacony kontrahentowi rabat za realizację planu zakupów. Bonusy te liczone są ustalonym procentem od sumy wartości netto faktur sprzedaży wystawionych przez Spółkę na rzecz danego kontrahenta (Odbiorcy) w określonym w umowie lub porozumieniu okresie rozliczeniowym. W zależności od ustaleń z Odbiorcami, bonusy są przyznawane w okresach kwartalnych, rocznych lub po zakończeniu przyjętego innego okresu rozliczeniowego. Bonusy te dokumentowane są fakturami wystawionymi przez kontrahentów (Odbiorców).

Rok podatkowy Spółki jest zgodny z rokiem kalendarzowym.

W 2009 r. Spółka otrzymała od Odbiorców faktury dokumentujące bonusy / premie, zgodnie z zawartymi umowami i porozumieniami. Koszty związane z udzielonymi bonusami, premiami, zostały zakwalifikowane, jako koszty bezpośrednio związane z przychodami. W związku z tym, faktury wystawione przez Odbiorców, dotyczące bonusów z tytułu osiągniętego poziomu zakupów w okresie 2008 r., z datą wystawienia do dnia 31 marca 2009 r. (włącznie) zostały zakwalifikowane do kosztów 2008 r., natomiast faktury wystawione z datą po 31 marca 2009 r. stanowią koszty bieżącego roku podatkowego, tj. 2009.

Zeznanie CIT - 8 za rok podatkowy 2008 zostało złożone w dniu 31 marca 2009 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka postąpiła prawidłowo traktując koszty związane z udzielonymi premiami, jako koszty bezpośrednio związane z przychodami.

Zdaniem Wnioskodawcy, premie przyznane zgodnie z zawartymi umowami / porozumieniami należą do grupy kosztów bezpośrednio związanych z uzyskanym przychodem, z uwagi na fakt, że wyliczane są na podstawie konkretnego przychodu (wg zestawienia wystawionych faktur sprzedaży) osiągniętego w określonym czasie - w tym przypadku w 2008 r.

Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.

Kwalifikując faktury, dotyczące premii liczonej na podstawie uzyskanego przychodu w 2008 r., których data wystawienia nie przekracza dnia 31 marca 2009 r. do kosztów 2008 r., Spółka postąpiła zgodnie z art. 15 ust. 4b ww. ustawy. Przepis ten nakazuje, aby koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzenia takiego sprawozdania, albo złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami nie są obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego- potrącać w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Kwalifikując faktury, dotyczące premii liczonej na podstawie uzyskanego przychodu w 2008 r., które zostały wystawione po dniu 31 marca 2009 r. do kosztów 2009 r., Spółka postąpiła zgodnie z art. 15 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten określa, że koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: bonus, cel wydatku, faktura, kontrahenci, okres rozliczeniowy, potrącalność kosztów, premia pieniężna, rabaty, rok podatkowy, wydatek, wypłata, zapłata, związek z przychodem
Data aktualizacji: 15/10/2013 00:00:01

Możliwość odliczenia wydatków na remont lokalu mieszkalnego na podstawie faktury VAT

DECYZJA Po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 19.03.2006 r., na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu z dnia 10.03.2006 r. Nr PDII 415 1 21 06 zawierające interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Dyrektor...

Pytanie dotyczy wystawiania faktur VAT z tytułu zwrotu ponoszonych kosztów

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 26.03.2007r. (data wpływu do tut. organu 16.04.2007r.), uzupełniony pismem z dnia...

Czy jest możliwe i poprawne zastosowanie prezentowanego wyżej umownego podziału procentowe...

Podatnik podpisał 3-letni kontrakt na wykonywanie usług polegających na bieżącym utrzymaniu i konserwacji obiektów mostowych otrzymując wynagrodzenie ryczałtowe. W ramach tego kontraktu wykonuje usługi:oczyszczania dróg kołowych, ulic, placów i...

W jaki sposób Generalny Wykonawca powinien obciążyć podwykonawcę kosztami z tytułu zajęcia...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Obowiązek podatkowy z tytułu importu usług związanych z cyklem szkoleń dla pracownika (na...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Termin odliczenie podatku naliczonego z faktur zaliczkowychTrzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy Radom 26-600 ul. Struga 26/28Możliwość prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarcząCzy istnieje podstawa prawna aby zaksięgować podwyższoną fakturę oraz odliczyć naliczony podatek VAT?Czy fakturując kwoty czynszu w sposób wyżej opisany postępuje właściwie, tj. czy usługa ta korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.