Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy Spółka prawidłowo postępuję odliczając podatek VAT od faktury wystawionej przez firmę kontrahenta za premię pieniężną

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2009r. (data wpływu 19 sierpnia 2009r.) uzupełnionym pismem z dnia 28 października 2009r. (data wpływu 29 października 2009r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 14 października 2009r. Nr IPPP1/443-804/09-2/IG do uzupełnienia wniosku, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktury wystawionej przez kontrahenta za otrzymaną premię pieniężną - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 sierpnia 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktury wystawionej przez kontrahenta za otrzymaną premię pieniężną, uzupełniony pismem z dnia 28 października 2009r. (data wpływu 29 października 2009r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 14 października 2009r. Nr IPPP1/443-804/09-2/IG do uzupełnienia wniosku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

F. z o.o. zwana dalej Spółką prowadzi działalność handlową polegającą na dostarczaniu towarów do sklepów na terenie całej Polski zakupionych od zagranicznych dostawców. Spółka zawarła umowę z firmą E Sp. z o. o. na świadczenie przez E Sp. z o. o. usług promocyjnych i marketingowych w roku 2008 i 2009. Dodatkowo Spółka jest zobowiązana do zapłaty na rzecz E premii za osiągnięcie odpowiedniego poziomu zakupów towarów Spółki przez firmę E w danym roku kalendarzowym. Premia jest rozliczana jako odpowiedni procent wartości towarów zakupionych w danym okresie.

Zgodnie z art. 106 ust 1 Ustawy o podatku od towarów i usług firma E Sp. z o. o. wystawia Spółce fakturę VAT, za podstawę opodatkowania przyjmując wysokość uzyskanej premii pieniężnej i doliczając 22% podatek VAT. Następnie Spółka na zasadach ogólnych pomniejsza należny podatek VAT o podatek naliczony na tej fakturze zgodnie z art. 86 Ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka prawidłowo postępuję odliczając podatek VAT od faktury wystawionej przez firmę E Sp. z o. o. za premię pieniężną.

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 8 ust 1 Ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. W związku z tym, że premia pieniężna związana jest z osiągnięciem określonego poziomu zakupu towarów to działania kontrahenta będą miały bezpośredni wpływ na wysokość otrzymanej premii. Wypłacona premia pieniężna nie będzie związana z konkretną dostawą towarów i nie będzie miała charakteru dobrowolnego. Będzie natomiast uzależniona od określonego zachowania nabywcy tak więc premia ta stanowi rodzaj wynagrodzenia dla kontrahenta za świadczone usługi na rzecz Spółki. Zgodnie z umową między stronami będzie istniała więź o charakterze zobowiązaniowym, która stanowi świadczenie usług za wynagrodzeniem podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych, o którym mowa jest w art. 8 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym, Spółka na podstawie art. 86 Ustawy o podatku od towarów i usług, uznając premię pieniężną jako świadczenie usług odlicza podatek naliczony zawarty w fakturze wystawionej przez firmę E Sp. z o. o.

W odpowiedzi na wezwanie nr IPPP1/443-804/09-2/IG z dnia 14.10.2009 od Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie firma S Sp. z o. o. uprzejmie wyjaśniła że:

Zgodnie z zawartą umową w zakres działań promocyjnych i marketingowych wchodzą:przeprowadzenie akcji ulotowych, polegających na prezentacji produktów Spółki w ulotkach, gazetkach reklamowych Zleceniobiorcy, akcje promocyjne towarów przy okazji otwierania nowych sklepów, akcje promocyjne towarów przy okazji modernizacji (w tym zmiany wystroju wnętrza) dotychczasowych sklepów, przeprowadzanie akcji promocyjnych nowych produktów, przeprowadzanie sezonowych i okazjonalnych kampanii promocyjnych.W przypadku odpowiedzi na dodatkowe pytania Spółka uprzejmie informuje, że Spółka zobowiązana jest do zapłaty na rzecz E premii za osiągnięcie odpowiedniego poziomu zakupu towarów w danym roku kalendarzowym we wszystkich sklepach firmy E. Zgodnie z umową bonus powinien być rozliczany i wypłacany w okresach rocznych jako odpowiedni procent wartości towarów zakupionych w danym kwartale, przy czym kalkulacja bonusa za ostatni kwartał danego roku kalendarzowego powinna być dokonana na podstawie danych dotyczących całego roku kalendarzowego, i w ten sposób wyliczona wartość bonusu powinna być pomniejszona o sumę kwot zapłaconych przez Spółkę za wcześniejsze kwartały danego roku kalendarzowego. W związku z tym, odpowiedź na pytanie Dyrektora Izby Skarbowej czy wypłacone premie pieniężne mają związek z jakimkolwiek świadczeniem kontrahenta na rzecz wypłacającego premię wnioskodawcy jest negatywna. Zgodnie z zawartą umową premia jest wypłacana za osiągnięcie odpowiedniego poziomu zakupu towarów i nie wiąże się z jakimkolwiek świadczeniem w postaci np. odpowiedniego eksponowania towarów, zobowiązania się do dokonywania zakupów wyłącznie u wypłacającego premię, zobowiązania się do posiadania pełnego asortymentu towarów kontrahenta, reklamy itp.

W przypadku kwestii dostaw i asortymentu towarów to w zawartej umowie nie ma żadnej wzmianki na temat zrealizowania dostaw w konkretnym okresie i określonego asortymentu towarów.

Jeżeli chodzi o sposób kalkulacji premii to zgodnie z zawartą umową bonus powinien być rozliczany w okresach kwartalnych jako odpowiedni procent wartości towarów zakupionych w danym kwartale.

W odpowiedzi na pytanie za co faktycznie są wypłacane premie Spółka informuje, że za osiągnięcie odpowiedniego poziomu zakupu towarów w danym roku kalendarzowym.

Kwestia poruszona przez Dyrektora Izby Skarbowej w ostatnim pytaniu, czyli gdy w danym okresie kontrahent nie podejmie działań w zakresie świadczonych na rzecz wnioskodawców usług to czy premia pieniężna nie będzie wypłacana, Spółka informuje, że nie jest zawarta w umowie. Można tylko wnioskować, że jeżeli zgodnie z zawartą umową poziom zakupu towarów wyniesie zero to wartość faktury też wyniesie zero.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi - zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu - suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 3 do 7.

Z powyższego wynika, że ustawodawca umożliwił podatnikom skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, tj. zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.

I tak, z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT wynika, iż nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast w świetle postanowień art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, poprzez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Także art. 24 ust. 1 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L. 347 ze zm.) wskazuje, że świadczenie usług oznacza każdą transakcję, która nie stanowi dostawy towarów.

Uwzględniając powołane wyżej przepisy art. 5 i art. 8 ustawy o VAT, wskazać należy, iż każde odpłatne świadczenie polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu, czy określonym zachowaniu mieści się w definicji usługi. Pojęcie usługi według ustawy o podatku od towarów i usług jest bowiem szersze od definicji usługi w rozumieniu klasyfikacji statystycznych. Oznacza to, że w definicji tej mieszczą się również określone zachowania, które nie zostały sklasyfikowane w PKWiU, o której mowa w art. 8 ust. 3 powołanej ustawy. Usługa w rozumieniu ust. 1 powołanego wyżej artykułu oraz art. 24 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE, to transakcja gospodarcza, co oznacza, iż stosunek prawny łączący strony musi wiązać się ze świadczeniem wzajemnym.

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie usług, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a jej odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść dla świadczącego usługę.

Podatnicy podejmują różnorodne działania w zakresie intensyfikacji sprzedaży towarów, w efekcie których wypłacane są tzw. premie pieniężne nabywcom. Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników, m.in. od ustalenia, za co faktycznie premie te zostały wypłacone, tzn. czy podatnik otrzymuje je w związku z zachowaniem stanowiącym usługę w rozumieniu wskazanych wyżej przepisów.

Dodać należy, iż zgodnie art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Z opisu przestawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dostarczania towarów do sklepów na terenie całej Polski zakupionych od zagranicznych dostawców. Spółka zawarła umowę z firmą E Sp. z o. o. na świadczenie przez E Sp. z o. o. usług promocyjnych i marketingowych w roku 2008 i 2009. Dodatkowo Spółka jest zobowiązana do zapłaty na rzecz E Polska premii za osiągnięcie odpowiedniego poziomu zakupów towarów Spółki przez firmę E w danym roku kalendarzowym. Premia jest rozliczana jako odpowiedni procent wartości towarów zakupionych w danym okresie.

Zgodnie z art. 106 ust 1 Ustawy o podatku od towarów i usług firma E Sp. z o. o. wystawia Spółce fakturę VAT, za podstawę opodatkowania przyjmując wysokość uzyskanej premii pieniężnej i doliczając 22% podatek VAT. Następnie Spółka na zasadach ogólnych pomniejsza należny podatek VAT o podatek naliczony na tej fakturze zgodnie z art. 86 Ustawy o podatku od towarów i usług.

W uzupełnieniu wniosku stwierdzono, że zgodnie z zawartą umową w zakres działań promocyjnych i marketingowych wchodzą:przeprowadzenie akcji ulotowych, polegających na prezentacji produktów Spółki w ulotkach, gazetkach reklamowych Zleceniobiorcy, akcje promocyjne towarów przy okazji otwierania nowych sklepów, akcje promocyjne towarów przy okazji modernizacji (w tym zmiany wystroju wnętrza) dotychczasowych sklepów, przeprowadzanie akcji promocyjnych nowych produktów, przeprowadzanie sezonowych i okazjonalnych kampanii promocyjnych.Spółka zobowiązana jest do zapłaty na rzecz E premii za osiągnięcie odpowiedniego poziomu zakupu towarów w danym roku kalendarzowym we wszystkich sklepach firmy E. Zgodnie z umową bonus powinien być rozliczany i wypłacany w okresach rocznych jako odpowiedni procent wartości towarów zakupionych w danym kwartale, przy czym kalkulacja bonusa za ostatni kwartał danego roku kalendarzowego powinna być dokonana na podstawie danych dotyczących całego roku kalendarzowego, i w ten sposób wyliczona wartość bonusu powinna być pomniejszona o sumę kwot zapłaconych przez Spółkę za wcześniejsze kwartały danego roku kalendarzowego. Wypłacone premie pieniężne nie mają związku z jakimkolwiek świadczeniem kontrahenta na rzecz wypłacającego premię wnioskodawcy. Zgodnie z zawartą umową premia jest wypłacana za osiągnięcie odpowiedniego poziomu zakupu towarów i nie wiąże się z jakimkolwiek świadczeniem w postaci np. odpowiedniego eksponowania towarów, zobowiązania się do dokonywania zakupów wyłącznie u wypłacającego premię, zobowiązania się do posiadania pełnego asortymentu towarów kontrahenta, reklamy itp.

Jeżeli zgodnie z zawartą umową poziom zakupu towarów wyniesie zero to wartość faktury też wyniesie zero.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz w jego uzupełnieniu należy stwierdzić, że otrzymywane przez kontrahentów premie pieniężne nie są w żaden sposób związane z uzyskaniem przez Wnioskodawcę świadczenia wzajemnego, gdyż za takie świadczenie nie można uznać dokonywania przez kontrahentów zakupów o określonym wolumenie w ciągu ustalonych okresów rozliczeniowych (miesięcy, kwartałów). Co więcej, niezrealizowanie przez nabywcę określonego pułapu zakupów nie jest obwarowane żadną sankcją, czy jakąkolwiek odpowiedzialnością. Premia przyznana przez Wnioskodawcę stanowi w istocie rabat obniżający wartość konkretnych dostaw udokumentowanych poszczególnymi fakturami - zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o VAT - zmniejszający podstawę opodatkowania.

Co prawda w uzupełnieniu wniosku wnioskodawca napisał, że zgodnie z zawartą umową w zakres działań promocyjnych i marketingowych wchodzą:przeprowadzenie akcji ulotowych, polegających na prezentacji produktów Spółki w ulotkach, gazetkach reklamowych Zleceniobiorcy, akcje promocyjne towarów przy okazji otwierania nowych sklepów, akcje promocyjne towarów przy okazji modernizacji (w tym zmiany wystroju wnętrza) dotychczasowych sklepów, przeprowadzanie akcji promocyjnych nowych produktów, przeprowadzanie sezonowych i okazjonalnych kampanii promocyjnych.Jednakże z opisu sytuacji jednoznacznie wynika, że prowadzone przez kontrahenta działania promocyjne i marketingowe na rzecz wnioskodawcy wynikające z zawartej umowy, nie mają zupełnie żadnego wpływu na wysokość otrzymanej od wnioskodawcy premii pieniężnej. Wartość wypłaconej kontrahentowi premii nie jest w jakikolwiek sposób uzależniona np. od częstotliwości, rozmiaru czy jakości prowadzonych akcji promocyjnych oraz z eksponowaniem towarów wnioskodawcy czy posiadania pełnego asortymentu towarów. W związku z tym świadczone na rzecz wnioskodawcy usługi reklamowe nie mają żadnego związku z wypłacanymi na rzecz kontrahenta premiami pieniężnymi.

Reasumując należy uznać, iż w sytuacji przedstawionej w przedmiotowym wniosku otrzymujący premie nie świadczy w zamian na rzecz Spółki odpłatnych usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, a zatem czynność ta nie podlega u niego opodatkowaniu i nie powinna być dokumentowana fakturą VAT. W konsekwencji, jeżeli kontrahenci nie świadczyli usług na rzecz Spółki w zamian za otrzymane premie pieniężne, to wystawione przez nich faktury, zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, nie stanowią dla Wnioskodawcy podstawy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w nich wykazanego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.
Słowa kluczowe: brak prawa do odliczenia, czynności niepodlegające opodatkowaniu, premia pieniężna, rabaty
Data aktualizacji: 31/12/2012 00:00:01

Rozliczenie podatku akcyzowego z tytułu dostawy energii elektrycznej

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Księgowość Poznań

Nie wiesz jak obliczyć wartość początkową wajątku? Księgowość w mieście Poznań Ci pomoże. Wartośc początkowa to wartość brutto, która odnosi się do wyceny amortyzowanych obiektów majątku trwałego, czyli środków trwałych oraz wartości...

Ustalenie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytej w 2008 roku

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących obciążen...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Odliczenie podatku VAT wynikającego z faktur za zakup paliwa oraz z tytułu zakupu samochodu

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Termin do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących przejęcie wagonów w zamian za zaległości podatkowePodatnik zapytuje o zasady opodatkowania VAT usług świadczonych przez biegłych na zlecenie sądu, prokuraturyCzy koszty reprezentacji powinna obciążać kwota netto z faktur za usługi gastronomiczne, a podatek VAT stanowić koszt uzyskania przychodu?Urząd Skarbowy Międzyrzecz 66-300 ul. Rynek 3Dot. momentu ujęcia wydatków w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.