Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy Spółka prawidłowo rozlicza otrzymywane premie pieniężne?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2009 r. (data wpływu 27 lipca 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 2 października 2009 r. (data wpływu 8 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanych premii pieniężnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanych premii pieniężnych. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 2 października lipca 2009 r. (data wpływu 8 października 2009 r., o doprecyzowanie stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (dalej: Spółka) zajmuje się między innymi sprzedażą sprzętu komputerowego oraz licencjonowanego oprogramowania. Podpisanie umów z dostawcami, w szczególności w zakresie oprogramowania komputerowego powoduje, iż Spółka podlega ustalonemu dla danej grupy odbiorców systemowi premii pieniężnych (bonusów) za osiągnięcie określonego poziomu obrotów w ustalonym okresie rozliczeniowym (najczęściej kwartale). Tym samym po zakończeniu danego okresu na rachunek bankowy Wnioskodawcy wpływają określone sumy pieniężne, będące wynikiem rozliczenia przez jego dostawców sumy transakcji zakupu u nich towarów. Z tytułu otrzymywanych w ten sposób wpłat pieniężnych, Spółka nie wystawia faktur VAT i nie nalicza VAT należnego.

W uzupełnieniu do wniosku Spółka wskazała, iż jako firma komputerowa, otrzymuje premie pieniężne od producentów oprogramowania (firmy M.) oraz komponentów komputerowych (firmy I.). W zamian za otrzymywane premie i bonusy pieniężne nie ma miejsca świadczenie usług, bądź wykonywanie czynności o charakterze zobowiązaniowym. W przypadku firmy M., organizowane są tzw. programy premiowe, do których zapraszani są partnerzy, którzy ze względu na swój potencjał, specyfikę działalności, zaplecze techniczne są w stanie, zdaniem producenta, sprostać jego oczekiwaniom w zakresie wolumenu sprzedaży oraz jakości zgodnej z zasadami licencjonowania. Wysokość otrzymywanej kwoty premii jest iloczynem ilości sprzedanych produktów oraz ustalonej w regulaminie danego programu premiowania wyrażonej w walucie obcej kwoty przypadającej za każdy sprzedany produkt. Poniżej przedstawiono w skrócie zasady obowiązujące w dwóch programach, do których przystąpiła Spółka i w związku z tą przynależnością otrzymuje premie pieniężne.

Program I

Do programu kwalifikują się firmy zapraszane przez producenta ze względu na swój potencjał oraz specyfikę działalności, które to predysponują zdaniem producenta do sprostania oczekiwaniom wykonania określonego wolumenu sprzedaży w sposób fachowy i zgodny z zasadami licencjonowania. Kryterium doboru Firm Partnerskich jest tzw. TOP 50/50 najlepszych firm z danego kraju. W tym programie pod uwagę brane są 3 grupy produktów będących w ofercie X:Produkty OEM Oferta dotyczy produktów ze względów na ich sposób sprzedaży wyłącznie z nowym sprzętem komputerowym (dla firm partnerskich będących producentami sprzętu X ).Produkty Licencje X Produkty sprzedawane w postaci Otwartych Licencji (X) - przeznaczone dla klientów, którzy ze względu na wygodę i wymogi administrowania oprogramowaniem spełniają określone minimalne jednorazowe zakupy określonego rodzaju oprogramowania (systemy operacyjne, aplikacje, serwery).Produkty XProdukty sprzedawane w postaci pełnych pakietów zawierające konieczne elementy: licencja jednostanowiskowa + nośniki z oprogramowaniem + pełna dokumentacja z opisem funkcjonalności oprogramowania.W tym programie kwota premii wyliczana jest na podstawie stałej, okresowo ustalanej kwoty za każdy sprzedany produkt (w walucie USD).

Program II

Do programu zapraszane są przez producenta firmy produkujące sprzęt komputerowy, które swoimi zasobami techniczno-handlowymi (posiadają określony status X, Y, Z) będą w stanie zgodnie z zasadami określonymi przez producenta instalować czasowe, pełno funkcjonalne wersje oprogramowania, które to po okresie testowym zostaną zakupione przez klienta. Program dotyczy tylko oprogramowania z rodziny X, a premie są wyliczane na podstawie ilości zarejestrowanych przez Klientów programów na podstawie unikalnego dla każdego uczestnika Programu kodu tzw. X.

Każdemu produktowi z rodziny X odpowiada określona kwota USD w zależności od jego wersji.

W programach premiowych organizowanych przez firmę I. biorą udział partnerzy, którzy spełniają wyznaczone przez producenta wymogi, tj. wysoki poziom wiedzy z zakresu produktów, ich funkcjonalności i techniczno-technologicznych aspektów wykorzystania.

Premia jest wypłacana na podstawie ilościowych raportów zakupów od Autoryzowanych Dystrybutorów Producenta w Polsce przez uczestnika programu. Każdemu produktowi (procesory, płyty główne desktop, płyty główne serwerowi) odpowiada określona kwota USD i po zamkniętym okresie (kwartale) zostaje wypłacona Partnerowi.

W przypadku obu kontrahentów umowy określają wyłącznie zasady programu premiowego i sposób wyliczania premii. W ten sposób każdy kontrahent zaproszony do współpracy ma możliwość podjęcia odpowiednich działań w zakresie osiągnięcia odpowiedniego poziomu sprzedaży w celu uzyskania oczekiwanej wysokości premii. W przeciwnym wypadku premie nie zostaną wypłacone.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy opisane przez Spółkę postępowanie jest słuszne.

Zdaniem Wnioskodawcy, przyjęty przez nich sposób postępowania jest prawidłowy, gdyż ich zachowanie nie stanowi świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W przeciwnym wypadku Spółka zmuszona byłaby przyjąć, iż każdy zakup towarów od sprzedawcy stanowiłby jednocześnie usługę nabywcy świadczoną dla tegoż sprzedawcy. Wystąpiłaby wówczas sytuacja, w której ta sama czynność stanowiłaby jednocześnie dostawę towaru i świadczenie usług. Tym samym, w ocenie Spółki, wypłacanie tego rodzaju premii jest obojętne z punktu widzenia podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (.).

Na mocy art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.Podstawą opodatkowania - według art. 29 ust. 1 ustawy - jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do art. 29 ust. 4 ustawy, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Podatnicy podejmują różnorodne działania w zakresie intensyfikacji sprzedaży towarów, w efekcie których wypłacane są tzw. premie pieniężne nabywcom.

Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników, m.in. od ustalenia, za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone, tzn. czy dotyczą konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie, bądź też związane są ze świadczeniem dodatkowych usług na rzecz sprzedawcy itp.

Z opisu sprawy wynika, iż Spółka podpisuje umowy z dostawcami, w szczególności w zakresie oprogramowania komputerowego, co powoduje, iż podlega ustalonemu dla danej grupy odbiorców systemowi premii pieniężnych (bonusów) za osiągnięcie określonego poziomu obrotów w ustalonym okresie rozliczeniowym (najczęściej kwartale). Tym samym po zakończeniu danego okresu na rachunek bankowy Wnioskodawcy wpływają określone sumy pieniężne, będące wynikiem rozliczenia przez jej dostawców sumy transakcji zakupu u niej towarów. Z tytułu otrzymywanych w ten sposób wpłat pieniężnych, Spółka nie wystawia faktur VAT i nie nalicza VAT należnego.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, że jako firma komputerowa, otrzymuje premie pieniężne od producentów oprogramowania (firma M.) oraz komponentów komputerowych (firma I.). Firmy te organizują tzw. programy premiowe, wg których ustalane są zasady udzielania i sposób wyliczania premii. W zamian za otrzymywane premie i bonusy pieniężne nie ma miejsca świadczenie usług bądź wykonywanie czynności o charakterze zobowiązaniowym. W przypadku firmy M., wysokość otrzymywanej kwoty premii jest iloczynem ilości sprzedanych produktów oraz ustalonej w regulaminie danego programu premiowania wyrażonej w walucie obcej kwoty przypadającej za każdy sprzedany produkt. Każdemu produktowi z rodziny Office odpowiada określona kwota USD w zależności od jego wersji. Natomiast w przypadku firmy I., premia jest wypłacana na podstawie ilościowych raportów zakupów od Autoryzowanych Dystrybutorów Producenta w Polsce przez uczestnika programu. Każdemu produktowi (procesory, płyty główne desktop, płyty główne serwerowi) odpowiada określona kwota USD i po zamkniętym okresie (kwartale) zostaje wypłacona Partnerowi.

W przypadkach obu kontrahentów umowy określają wyłącznie zasady programu premiowego i sposób wyliczania premii. W ten sposób każdy kontrahent zaproszony do współpracy ma możliwość podjęcia odpowiednich działań w zakresie osiągnięcia odpowiedniego poziomu sprzedaży w celu uzyskania oczekiwanej wysokości premii. W przeciwnym wypadku premie nie zostaną wypłacone.

W sytuacji, gdy wypłacona premia pieniężna będzie związana z konkretną dostawą (dostawami) i nie będzie wiązała się z wykonywaniem na rzecz sprzedawcy dodatkowych czynności (zobowiązanie do prowadzenia akcji o charakterze promocyjnym, marketingowym, reklamowym etc.), to nawet jeżeli będzie to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy. Rabat rozumieć należy, jako zniżkę od ustalonej ceny określonego towaru lub usługi, wyrażoną procentowo lub kwotowo. Rozróżnia się rabaty na przyznane przed ustaleniem ceny oraz udzielane po jej ustaleniu. Rabat udzielony w momencie wystawienia faktury (rabat transakcyjny), nie ma znaczenia dla ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, ponieważ kwota należna od nabywcy już go uwzględnia - dane dotyczące rabatu znajdą swoje odzwierciedlenie w wystawionej fakturze stwierdzającej dokonanie sprzedaży. Rabat udzielony po sprzedaży i wystawieniu faktury, w której dokonano pierwotnego określenia obrotu (rabat potransakcyjny), wymaga wystawienia faktury korygującej, zgodnie z uregulowaniami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337), zwanym dalej rozporządzeniem.

W myśl § 13 ust. 1 rozporządzenia, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Faktura korygująca - na mocy § 13 ust. 2 rozporządzenia - powinna zawierać co najmniej:numer kolejny oraz datę jej wystawienia;dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:nbspnbsp a) określone w § 5 ust. 1 pkt 1-4, nbspnbsp b) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych rabatem;kwotę i rodzaj udzielonego rabatu;kwotę zmniejszenia podatku należnego.Jak wynika z opisu sprawy, wysokość premii uzależniona będzie od wielkości i rodzaju dokonywanych zakupów. W przypadku firmy Microsoft, wysokość otrzymywanej kwoty premii jest iloczynem ilości sprzedanych produktów oraz ustalonej w regulaminie danego programu premiowania wyrażonej w walucie obcej kwoty przypadającej za każdy sprzedany produkt. W przypadkach oprogramowania X kwota ta uzależniona także od rodzaju sprzedanej wersji oprogramowania. Natomiast w przypadku premii wypłacanych przez firmę Intel, wyliczane są one na podstawie ilości raportów zakupów od Autoryzowanych Dystrybutorów Producenta w Polsce przez uczestnika programu.

Odnosząc się do powyższego, można stwierdzić, że premie pieniężne wypłacone na rzecz Zainteresowanego można będzie przyporządkować do konkretnych zakupów towarów. Bowiem obrót uprawniający ich do uzyskania gratyfikacji pieniężnych - w programie premiowym firmy X - wyliczany jest na podstawie stałej, okresowo ustalanej kwoty za każdy sprzedany produkt (w walucie USD). Natomiast w programie premiowym firmy Intel, premie wypłacane są na podstawie ilości dokonanych zakupów przez uczestnika programu. Każdemu produktowi odpowiada określona kwota USD i po zamkniętym okresie (kwartale) zostaje wypłacona Partnerowi.

Wobec powyższego, w sytuacji, gdy Spółka nie będzie w żaden sposób zobowiązana do świadczenia innych usług, w tym usług o charakterze promocyjnym, marketingowym, reklamowym itp. na rzecz dostawców towarów, należy stwierdzić, iż nie wykonuje ona żadnych dodatkowych czynności poza zakupem towarów lub usług od dostawcy i rozliczeniu się z nim na podstawie zrealizowanego obrotu (zakupów). Oznacza to zatem, że Spółka nie będzie świadczyć wobec dostawcy usług w rozumieniu art. 8 ustawy. Brak będzie bowiem takich działań Wnioskodawcy, które byłyby czynnościami dodatkowymi do jakich byłby zobligowany postanowieniami wynikającymi z umowy dotyczącej otrzymywania premii.

Jak wskazała we wniosku Spółka umowy określają wyłącznie zasady programu premiowego i sposób wyliczania premii.

Zatem, należy stwierdzić, że w przypadku, gdy Spółka w związku z wypłacą przez dostawców premią pieniężną nie będzie w żaden sposób zobowiązana do świadczenia innych usług, w tym usług o charakterze promocyjnym, marketingowym, reklamowym itp., premia pieniężna stanowić będzie w istocie rabat obniżający wartość konkretnych dostaw udokumentowanych poszczególnymi fakturami - zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy - zmniejszający podstawę opodatkowania. Zatem, uzyskanie przedmiotowej premii pieniężnej podlegać będzie regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, a na podstawie przepisu § 13 ust. 1 rozporządzenia, należy w takiej sytuacji wystawić fakturę korygującą uwzględniającą wymogi wynikające z § 13 ust. 2 rozporządzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Słowa kluczowe: faktura, opodatkowanie, premia pieniężna
Data aktualizacji: 28/12/2012 09:00:01

Urząd Skarbowy Łódź-Polesie Łódź 90-646

Zasięg terytorialny miasta część miasta na prawach powiatu Łódź część miasta pod nazwą Polesie gminy powiaty województwo łódzkie Konta bankowe CIT 66101013710000712221000000 VAT 16101013710000712222000000 PIT 63101013710000712223000000 budżetowe...

Prawo do odliczenia podatku z faktury za opracowanie projektu oraz termin korekty deklarac...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy Wnioskodawca może odliczyć podatek VAT od zakupu towarów dokonanych przed zgłoszeniem...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę obniżenia podatku należnego wyn...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy składki plantatorskie podlegają wliczeniu do obrotu zwolnionego z VAT? Jakie skutkie d...

Urząd Skarbowy Kraków - Nowa Huta kierując się dyspozycją art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje: Z pisma wynika, że Okręgowy Związek Plantatorów Tytoniu jest rolniczym...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy Spółka ma obowiązek zaliczyć do przychodów 2004 r. kwotę wynikającą z faktury VAT wystostawionej w 2005 roku?Czy prawidłowe jest odliczenie naliczonego podatku od towarów i usług na podstawie faktury zaliczkowej dokumentującej zakup lokali mieszkalnych?Jest uzasadnienia dla konieczności dokonania korekty przedmiotowych fakturPodkarpacki Urząd Skarbowy Rzeszów 35-959 ul. Geodetów 1Czy wystawiona faktura VAT ze stawką zw. (art. 43 ust. 1 pkt 10a) jest prawidłowa?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.