Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy sposób opodatkowania premii (bonusu) zastosowany przez Spółkę jest prawidłowy?

Na podstawie art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z pózn. zm.) w związku z art. 20 ust. 6 i 7, art. art. 29 ust. 4, art. 31 ust. 3, art. 86 ust. 2 pkt 4, art. 86 ust. 10 pkt 2, art.106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z pózn. zm.) oraz w związku z § 16 ust. 1, ust. 5, § 25 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie rozliczenia udzielonego przez kontrahenta unijnego rabatu

Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu

stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest prawidłowe

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka A jest spółką - córką niemieckiego koncernu zajmującą się produkcją obrabiarek do metalu. W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów od dostawców z Niemiec.

Po zakończeniu roku 2006 i podsumowaniu obrotu na podstawie umowy ramowej zawartej, firma, X udzieliła Wnioskującej Spółce w grudniu 2006r. premii pieniężnej - bonusu w wysokości 42.500, 00 EURO uzależnionego od wielkości zakupów dokonanych w roku 2006. Bonus przyznany został z datą 19.12.2006r. i dotyczył rozliczeń za okres od 01.01. 2006r. do 31.12. 2006r. Potwierdzeniem otrzymania premii jest pisemny dokument tzw. Gutschrift, który został wystawiony przez Spółkę X na rzecz Spółki B z siedzibą w Warszawie i zawierał pisemną wytyczną, iż został sporządzony na dobro Spółki A. Kwota wynikająca z tego dokumentu nie jest przekazywana na konto bankowe Strony, lecz o kwotę tą pomniejszane są przyszłe zobowiązania w stosunku do polskiej firmy B z tytułu zakupionych towarów.

Na tle powyższego stanu faktycznego Spółka stawia następujące pytania:

1. Czy otrzymany bonus należy traktować zgodnie z wyjaśnieniami Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów z dnia 30 grudnia 2004r., Nr PP3-812-1222/2004/AP/4026 jako świadczenie usług i opodatkować na zasadach ogólnych oraz czy sposób opodatkowania premii (bonusu) zastosowany przez Spółkę jest prawidłowy?

2. W jaki sposób ustalić podatek należny, jeśli przyjąć słuszność poglądu reprezentowanego w wyjaśnieniach Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów z dnia 30 grudnia 2004r., Nr PP-812-1222/2004/AP/4026?

Zdaniem Wnioskodawcy tezy zawarte w tym piśmie są same w sobie sprzeczne, gdyż jeżeli firma otrzymuje bonus z tytułu dokonania w danym okresie zakupów w określonej wartości lub ilości, to dotyczy on konkretnych dostaw dokonanych w danym czasie. Na podstawie ewidencji księgowej jest bowiem możliwe ustalenie numerów faktur i kwot z nich wynikających, które są dowodem nabycia towaru. Wartość otrzymanej premii pieniężnej wynika bowiem bezpośrednio z osiągniętego w roku obrotu wynikającego z sumy faktur jakie wystawili kontrahenci i stanowi procent tego obrotu. Zatem można dokładnie ustalić o ile nastąpiło obniżenie ceny każdej jednostkowej transakcji udokumentowanej fakturą wewnętrzną VAT. Tym samym premia pieniężna stanowi rodzaj rabatu, który jest przyznawany po spełnieniu określonych warunków i ma bezpośredni wpływ na ceny, po których dane towary zostały nabyte.

Wnioskująca Spółka powołała się również na treść wyroku NSA z dnia 06.02.2007r., I FSK 94/06, w którym sąd orzekł, iż osiągnięcie przez nabywcę towarów określonej w umowie wielkości obrotów (zakupów) z danym sprzedawcą nie jest usługą w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

Na podstawie powyższych argumentów oraz wyroku NSA z 6.02.2007r. Spółka wywodzi konkluzję, iż otrzymany bonus z firmy X nie stanowi świadczenia usług, lecz jest związany z dostawami towarów na rzecz Spółki zrealizowanymi w okresie od 1 stycznia 2006r. do 31 grudnia 2006r.

W zaistniałym stanie faktycznym Spółka nie skorygowała i nie zmniejszyła podstawy opodatkowania oraz kwot podatku należnego i naliczonego związanych z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów i wykazanych w deklaracjach VAT-7 za poszczególne miesiące roku 2006. Zdaniem Spółki należy opodatkować przedmiotowy bonus poprzez wystawienie faktury wewnętrznej i poprzez skorygowanie kwot podatku należnego i naliczonego w miesiącu grudniu 2006r. na zasadzie opodatkowania faktur korygujących dotyczących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów tzn. ustawodawca nie określił kiedy korektę należy ująć w deklaracji, czy w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy, czy też w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał zwrot (rabat). W związku z tym Podatnik przyjmuje, że może go ująć w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym została wystawiona faktura korygująca przez kontrahenta zagranicznego.

Ponadto Wnioskująca Spółka wskazała, iż jeżeli przyjąć stanowisko zaprezentowane w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów z dnia 30 grudnia 2004r. za zasadne, to jej zdaniem w deklaracji VAT-7 należy wykazać podatek należny obliczony tzw. metodą w stu. Oznacza to, iż kwota bonusu w wysokości 42.500, 00 EUR to kwota brutto. Wynika to z definicji obrotu zawartej w art. 29 ust. 1 ustawa o VAT, zgodnie z którą obrotem (i podstawą opodatkowania) jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Ponadto zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001r. o cenach - cena jest to kwota wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić za towar lub usługę, a w cenie tej uwzględnia, się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeśli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym.

Analiza przepisów prawa podatkowego wskazuje co następuje:

Ustosunkowując się do powyższej kwestii wskazać należy, iż tut. Organ w postanowieniu z dnia 20 sierpnia 2007r., Nr DWUS DP - 443-36/07 uznał, iż przedmiotowa premia pieniężna ma charakter rabatu, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz 535 z pózn. zm.), dlatego też rozstrzyganie kwestii tego czy niniejsza premia pieniężna stanowi w myśl wyjaśnień zawartych w piśmie Ministra Finansów z dnia 30.12.2004r., Nr PP3-812-1222/2004/AP/4026 świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy oraz tego w jaki sposób należy ustalić podatek należny, jeśli przyjąć słuszność poglądu reprezentowanego w powyższych wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów stało się bezprzedmiotowe.

Odnosząc się z kolei do sprawy sposobu opodatkowania premii zastosowanego przez Spółkę wskazać należy, iż zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne wystawiane są także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Zatem w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów Podatnik obowiązany jest do wystawienia faktury wewnętrznej. Szczegółowe zasady wystawiania faktur zawarte zostały w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798). W myśl § 25 ust. 1 powołanego rozporządzenia do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy - stosuje się odpowiednio przepis § 9, § 13 - 17, § 19, § 20 i § 23 omawianego rozporządzenia.

W świetle postanowień § 16 ust. 1 powołanego rozporządzenia, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. Powołany art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. W oparciu o art. 31 ust. 3 powołanej ustawy, przy ustalaniu podstawy opodatkowania przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, przepis art. 29 ust. 4 stosuje się odpowiednio.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności przyjąć należy, iż w przypadku udzielenia rabatu przez kontrahenta unijnego, Wnioskująca Spółka powinna wystawić wewnętrzną fakturę korygującą do faktury wewnętrznej dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Termin wystawienia faktury korygującej, a tym samym wewnętrznej faktury korygującej nie został przez ustawodawcę określony. Niemniej jednak należy wskazać, iż fakturę taką należy wystawić w przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w powołanym wyżej przepisie, a więc w momencie uzyskania rabatu. Zatem obowiązek udokumentowania okoliczności (zdarzeń) stanowiących podstawę korekty spoczywa na Podatniku i nie jest w jakikolwiek sposób uwarunkowany wystawieniem faktury korygującej przez dostawcę. Spółka zatem powinna wystawić wewnętrzną fakturę korygującą zmniejszającą wartość nabycia w przypadku zaistnienia przesłanki ku temu (uzyskania rabatu) bez względu na to, czy dana okoliczność została udokumentowana wystawieniem faktury korygującej, dokumentu typu gutschrift przez zagranicznego kontrahenta, czy też Podatnik został poinformowany o spełnieniu warunków i przyznaniu rabatu w innej formie np. w formie pisemnej. Jeżeli zatem Podatnik nabył prawo do rabatu wskutek spełnienia warunków umownych, a fakt ten został uzgodniony z kontrahentem, ustalono ostateczną kwotę rabatu przyznanego Podatnikowi, został on o tym fakcie, jak i o wysokości przyznanego rabatu powiadomiony przez kontrahenta zagranicznego w formie pisemnej, fakt ten można uznać za wystarczającą przesłankę determinującą konieczność (a zarazem i termin) wystawienia wewnętrznej faktury korygującej. Natomiast w przypadku, gdy przyznanie rabatu wyznacza moment wystawienia stosownego dokumentu (gutschrift), czy też faktury korygującej przez dostawcę, data wystawienia tego dokumentu, czy też faktury korygującej determinuje wystawienie wewnętrznej faktury korygującej.

Jeśli więc po wystawieniu faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (oraz po wystawieniu faktury wewnętrznej) zaistniała podstawa do skorygowania tej transakcji poprzez udzielenie rabatu, nabywca takiej faktury winien wystawić wewnętrzne faktury korygujące do każdego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Możliwe jest również wystawienie jednej wewnętrznej faktury korygującej, jednakże musi z niej wynikać jaka kwota obniżenia podatku od towarów i usług odnosi się do poszczególnych nabyć, udokumentowanych uprzednio fakturami wewnętrznymi - art. 106 ust. 7 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

Odnosząc się natomiast w kwestii ujęcia przedmiotowej korekty w rozliczeniu podatku od towarów i usług w zakresie podatku należnego jak i podatku naliczonego należy wskazać, iż rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w swej treści, jak zauważa to Strona, nie zawiera przepisów wskazujących wprost, w którym okresie rozliczeniowym należy uwzględnić korektę faktury wewnętrznej u jej wystawcy. Powyższą kwestię należy jednak rozstrzygnąć w oparciu o przepisy § 16 omawianego rozporządzenia, przepis ten dotyczy bowiem sytuacji, gdy po wystawieniu faktury pierwotnej udzielono rabatów. Jak wskazuje przepis § 16 ust. 5 nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał. Stosując powyższe przepisy odpowiednio, skorygowanie wartości nabycia wewnątrzwspólnotowego i należnego z tego tytułu podatku należy dokonać w rozliczeniu (deklaracji) za miesiąc udzielenia rabatu przez dostawcę unijnego, ewentualnie w złożonej korekcie deklaracji za ten miesiąc. Stanowisko powyższe jest podyktowane również postanowieniami art. 20 ust. 6 i 7 ustawy, z których wynika, iż obowiązek podatkowy z tytułu dokonywanych nabyć wewnątrzwspólnotowych wiąże się z datą wystawienia faktury przez kontrahenta unijnego.

W ocenie tutejszego Organu, regulacja powyższa dotyczy również okresu, w którym winno nastąpić skorygowanie wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia, co do którego uprzednio powstał obowiązek podatkowy, zgodnie z powołanym wyżej przepisem. Dokumentem stanowiącym podstawę korekty wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest faktura korygująca, czy też inny dokument np.gutschrift wystawiony przez wewnątrzwspólnotowego dostawcę.

Należy jednocześnie zauważyć, iż moment udzielenia rabatu określają postanowienia umowy, na podstawie której jest on udzielany. Może nim być np. wystawienia dokumentu gutschrift, czy też faktury korygującej przez kontrahenta unijnego.

Reasumując stwierdzić należy, iż uwzględnienie rabatu powinno następować w rozliczeniu za okres, w którym rabat ten został udzielony. Moment wystawienia wewnętrznej faktury korygującej nie warunkuje okresu, w rozliczeniu za który rabat powinien zostać ujęty. Podatnik powinien uwzględnić rabat w rozliczeniu za okres, w którym wystawił wewnętrzną fakturę korygującą jedynie w sytuacji, gdy okres ten jest tożsamy z okresem, w którym udzielono rabatu. Natomiast w przypadku, gdy wewnętrzna faktura korygująca została wystawiona w miesiącu innym niż miesiąc udzielenia rabatu, to wówczas nie powinna ona być ujmowana w rozliczeniu za okres jej wystawienia, lecz w rozliczeniu za okres, w którym udzielono rabatu.

Jednocześnie należy zauważyć, iż przedmiotowa korekta powinna odnosić się zarówno do kwoty podatku należnego, jak i do kwoty podatku naliczonego. Zgodnie bowiem z przepisem art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowi kwotę podatku naliczonego. Stosownie zaś do przepisu art. 86 ust. 10 pkt 2 tej ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż jeżeli Wnioskującej Spółce kontrahent unijny udzielił rabatu na podstawie faktury korygującej, to prawidłowym jest, jak przyjmuje Strona, ujęcie tego rabatu w rozliczeniu (deklaracji) sporządzonej za miesiąc, w którym została wystawiona faktura korygująca przez dostawcę. W takiej też sytuacji stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

W związku z powyższym należało stwierdzić jak w sentencji postanowienia.

Podkreśla się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Słowa kluczowe: faktura korygująca, faktura wewnętrzna, kontrahent zagraniczny, moment powstania obowiązku podatkowego, nabycie wewnątrzwspólnotowe, premia, rabaty
Data aktualizacji: 16/10/2013 00:00:01

Wystawianie, przesyłanie i archiwizowanie faktur w formie elektronicznej

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania...

Brak możliwości wystawienia oryginału faktury w formie papierowej i przechowywanie kopii t...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy zakupy towarów związanych z obchodami święta branżowego w Spółce, potwierdzone faktura...

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka w związku z prowadzoną działalnością usług komunikacji miejskiej, co roku organizuje święto branżowe -Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej. W celu zorganizowania obchodów tego...

Czy jest zasadność wystawiania faktur VAT sądom i prokuraturom za wykonane tłumaczenie pr...

Z przedmiotowego wniosku w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego wynika, iż jest Pan tłumaczem przysięgłym ustanowionym przez Prezesa Sądu Okręgowego w Katowicach, zarejestrowanym jako podatnik podatku od towarów i usług...

Czy koszty prowadzenia rachunku bankowego stanowią koszty uzyskania przychodów w działalno...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Urząd Skarbowy Racibórz 47-400 ul. Drzymały 32VAT - w zakresie opodatkowania oraz sposobu dokumentowania przyznanych premii pieniężnychVAT - w zakresie wystawiania faktur VAT za świadczone usługi na rzecz producenta filmuCzy developer powinien dokonać korekty faktur wystawionych w związku z zakupem przez Wnioskodawczynię garażu, stosując stawkę 7% VAT?Faktury korygujące do faktur VAT RR
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.