Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Czy sposób przekazywania podatku VAT w opisanym stanie faktycznym jest prawidłowy ?

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki znak: DE/0055/4334/2006 z dnia 27.09.2006 r. (data wpływu do Urzędu 29.09.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza, iż stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.

Zgodnie z zamówieniem rządu USA, MON odbierze wyprodukowane przedmioty z magazynów Spółki i przewiezie ją do bazy MON na terenie kraju. Produkty te nie zostaną wywiezione poza granice kraju, stąd - zdaniem Spółki - brak podstaw do zastosowania stawki zero przy naliczeniu podatku VAT w fakturze wewnętrznej sporządzonej na podstawie faktury eksportowej wystawionej dla rządu USA. Ponadto rząd RP zobowiązał się wobec rządu USA do zapłaty podatku VAT od dostawy tych produktów. Wykonując to zobowiązanie MON i Spółka planują zawrzeć porozumienie. Zgodnie z nim rząd USA zapłaci należność wg faktury eksportowej, a podatek VAT przekaże Baza MON na podstawie przesłanego przez Spółkę wezwania do zapłaty.

Spółka pyta czy sposób przekazywania podatku VAT w opisanym stanie faktycznym jest prawidłowy. Zdaniem Spółki jest on prawidłowy.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania podatnika Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

W myśl art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty Europejskiej w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez: dostawcę lub na jego rzecz, lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.

Dostawa, o której mowa we wniosku nie spełnia wymogów powyższej definicji, nie jest więc eksportem towarów w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Należy ją więc potraktować jako dostawę krajową (art. 7 ust. 1) i opodatkować odpowiednią stawką podatku VAT (art. 41 ust. 1).

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne (.). Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze. W opisanym we wniosku stanie faktycznym żadna z w/w czynności nie ma miejsca, w związku z tym Spółka nie ma podstaw do wystawienia faktury wewnętrznej.W celu udokumentowania sprzedaży amunicji dla rządu USA, Spółka może wystawić fakturę VAT z podaniem trzech podmiotów biorących udział w tej transakcji, wyszczególniając jako:sprzedawcę : Spółkanabywcę:rząd USAodbiorcę: Bazę MON.Z § 9 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) wynika, iż faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy. Nie ma więc przeszkód, aby w wystawionej fakturze uwzględnić również odbiorcę towaru.
Słowa kluczowe: dostawa towarów, eksport wywóz, faktura VAT, faktura wewnętrzna, rozliczanie podatku od towarów i usług
Data aktualizacji: 13/10/2013 18:00:01

Czy Spółka może zaniechać stosowania wszystkich kas fiskalnych po dokonaniu odczytu zawart...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Opodatkowanie podatkiem VAT premii pieniężnych otrzymywanych od kontrahenta

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

W/s prawidłowości przyjętego wzoru faktury

Na podstawie art. 14b 5 pkt. 2 i art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ) rozpatrując z urzędu w ramach nadzoru postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów z dnia 1.02.2006r....

Rozliczenie podatku VAT dotyczącego sprzedaży leków

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy wstępną opłatę leasingową Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w całoś...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Określenie momentu przychodu z działalności gospodarczej z tytułu płatności za określoną liczbę zajęć indywidualnychJak przedstawia się kwestia wystawiania faktur VAT przez osobę fizyczną nie posiadającą zarejestrowanej działalności gospodarczejCzy czynności refakturowania w miesiącach sierpień 2005 i styczeń 2006 podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?Jak należy zaewidencjonować w kosztach uzyskania przychodu fakturę dotyczącą miesięcznej raty leasingowej?Czy można przyjąć w wysokości faktycznie poniesionej wydatki na dojazd do zakładu pracy udokumentowane fakturami VAT wystawionymi przez ten zakład?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.