Facebook Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt
Przypominamy, że na stronie Fakturowo.pl dostępna jest nowa wersja serwisu Efaktury.org, serwis Efaktury.org będzie działał cały czas równolegle z serwisem Fakturowo.pl, więcej informacji na stronie Fakturowo.pl! W serwisie Fakturowo.pl dostępna jest integracja z systemem KSeF - system KSeF będzie wkrótce obowiązkowy dla wszystkich podatników. Zachęcamy do rejestracji konta - rejestracja konta w Fakturowo.pl jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje!

Czy sprzedaż pawilonu stanowiącego towar używany jest zwolniona z podatku VAT?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art.14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Panu X, oceniając jego stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24.10.2005 r. (data wpływu do urzędu skarbowego 25.10.2005 r.) o udzielenie interpretacji, w zakresie podatku od towarów i usług, jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę. Pan X jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług od 1.01.1994 r. Wcześniej od lipca 1993 r. korzystał ze zwolnienia z tego podatku. Obecnie likwiduje działalność gospodarczą. Wyprzedaje towary handlowe. Szuka kupca na lokale nr 1, 2 i 3. Lokal nr 1 - pawilon handlowy wybudowany został w roku 1982. W okresie od 1982 r. do 1994 r. była tam prowadzona działalność handlowa. O fakcie zaprzestania prowadzenia działalności w tym pawilonie Podatnik powiadomił Urząd Skarbowy na odpowiednim druku. W 1994 r. wycofał pawilon z ewidencji środków trwałych i wynajął go firmie, która jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Pawilon jest nadal wynajmowany. Podatnik wystawia faktury VAT z tytułu otrzymywanego czynszu ze stawką 22%. Zgodnie z umową najmu wystawia Najemcy refakturę za media i opłaty lokalne jak np. podatek od nieruchomości w wysokościach i stawkach jak w fakturach, które otrzymuje od poszczególnych kontrahentów na swoje nazwisko, jako właściciela pawilonu. W kontekście likwidacji działalności gospodarczej Podatnik stwierdza, że nie jest zobowiązany ujmować pawilonu w spisie likwidacyjnym. Pawilon już od 11 lat nie jest związany z działalnością gospodarczą. Sprzedając pawilon nie jest zobowiązany obciążyć kupującego podatkiem od towarów i usług, ponieważ pawilon jest towarem używanym i w czasie budowy nie był znany w Polsce VAT, stąd też nie miał prawa do pomniejszania podatku należnego o podatek naliczony związany z budową pawilonu.

2. Przedmiot interpretacji. Podatnik wnosi o stanowisko, czy jego postępowanie w świetle ustawy o podatku od towarów i usług jest słuszne.

3. Stanowisko Wnioskodawcy. Podatnik uważa, iż prawidłowo wystawia faktury VAT za czynsz za wynajem pawilonu ze stawką 22%. Uważa też, iż sprzedając pawilon nie musi odprowadzać podatku VAT, gdyż nie odliczał od niego, w momencie budowy, podatku VAT.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy. Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 5 ust. 1 pkt. 1, art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 14 ust. 1, art. 14 ust. 4, art. 14 ust. 5, art. 41 ust. 1, art. 43 ust. 1, art. 43 ust. 2, art. 43 ust. 6, art. 96 ust. 6, ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Podatnika, uzasadnionej w następujący sposób:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Art. 7 ust. 1 stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (art. 8 ust. 1).

Art. 14 ust. 1 ustawy stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku (zgodnie z pkt 2) zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobę fizyczną wykonywania, czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. Ustęp 4 tego artykułu stanowi, iż opodatkowanie podatkiem od towarów i usług w przypadku zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przypadkach o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (art. 14 ust. 5).

Art. 96 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku odniósł się Pan do kwestii sprzedaży pawilonu, iż nie jest zobowiązany obciążać kupującego podatkiem od towarów i usług, ponieważ pawilon jest towarem używanym i nie miał Pan prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony związany z jego budową.

Art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy stanowi, iż zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Ustęp 2 pkt 1 tegoż artykułu stanowi, iż przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Jednakże ustęp 6 zawiera zapis, iż zwolnienia o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik: 1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków, 2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Tak więc jeżeli warunek, o którym mowa w ustępie 6, nie będzie Pana dotyczyć, to prawidłowe będzie stanowisko, iż przy sprzedaży tego pawilonu należy zastosować zwolnienie z podatku od towarów i usług i w kontekście likwidacji działalności gospodarczej nie będzie konieczności ujmowania go w spisie likwidacyjnym. Prawidłowe jest również stanowisko, iż do czasu sprzedaży lokalu, a tym samym jego wynajmu, Podatnik zgodnie z umową najmu wystawia Najemcy refakturę za media i opłaty lokalne, jak np. podatek od nieruchomości, w wysokościach i stawkach jak w fakturach, które otrzymuje od poszczególnych kontrahentów na swoje nazwisko, jako właściciela pawilonu, a także w fakturze za czynsz Podatnik obciąża najemcę podatkiem od towarów i usług ze stawką 22%. W ustawie o podatku od towarów i usług ani w przepisach wykonawczych do ustawy, tego rodzaju usługa nie jest wymieniona jako usługa korzystająca z preferencyjnych stawek lub ze zwolnienia od podatku. Tak więc zgodnie z art. 41 ust. 1 stawka podatku wynosi 22%. Biorąc powyższe pod uwagę, postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).
Słowa kluczowe: likwidacja działalności, refakturowanie, sprzedaż budynków, towar używany
Data aktualizacji: 13/01/2013 15:00:01

Zastosowanie stawki podatku dla sprzedaży budynku biurowego wraz z prawem wieczystego użyt...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy na kwotę oddalonego przez Sąd roszczenia należy wystawić faktury korygujące?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Pytanie Spółki dotyczy momentu uznania w trakcie roku podatkowego kosztów podatkowych z fa...

Na podstawie art. 14a 4 w związku z art. 14a 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do...

Usługi księgowe też budują polskie PKB

Polska Izba Finansowa opublikowała niedawno raport na temat tego, jak dane branże usługowe przekładają się na polskie PKB. Okazało się, że ze świadczonym usług dość wysoką lokatę mają usługi księgowe z Torunia, które zajmują aż 5 lokatę. Złośliwcy...

Zakup towarów handlowych należy wprowadzić do podatkowej księgi przychodów i rozchodów na...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury mającej dokumentować darowiznęCzy w zakresie limitu 800 000 euro, zobowiązującego do prowadzenia ksiąg rachunkowych, przyjmuje się kwotę netto czy brutto?Czy w przypadku refakturowania kwoty podatku od nieruchomości w związku z wynajmem lokalu podatnik stosuje zwolnienie z VAT podatku od nieruchomości?Czy w ewidencji zakupów prowadzonej przez Wnioskodawcę powinny znaleźć się dane z faktur, od których nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT?Czy z tytułu świadczenia usług najmu powinny być wystawiane faktury VAT i z jaką stawką podatku od towarów i usług?
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.