Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Czy taki sposób wystawienia faktury VAT jest dopuszczalny przez polskie prawo podatkow?

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 27.09.2005r. (data złożenia pisma do Urzędu) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w kwestii prawidłowości wystawiania faktur VAT

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik będący osobą fizyczną prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą (.). Podatnik jako wystawca faktury nie umieścił w nazwie firmy swojego imienia i nazwiska.

Podatnik pyta:czy taki sposób wystawienia faktury VAT jest dopuszczalny przez polskie prawo podatkowe, czy odbiorca tak wystawionej faktury VAT posiada pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego.Kwestia drugiego pytania została rozstrzygnięta odrębnym postanowieniem Nr PP/443-52/2/05.

Zdaniem Podatnika opisany w przedmiotowym piśmie sposób wystawiania faktur VAT jest dopuszczalny przez polskie prawo podatkowe.

Organ podatkowy zajmując stanowisko w przedmiotowej sprawie stwierdził, co następuje.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W świetle art. 106 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Natomiast w myśl § 9 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których mają zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług. (Dz. U. Nr 95, poz. 798) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

W zakresie konieczności umieszczania na wystawianych fakturach VAT imienia i nazwiska przedsiębiorcy ? osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą - stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy podatnikami są m.in. osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2.

Zatem podatnikiem jest osoba fizyczna z imienia i nazwiska, a nie firma prowadzona przez osobę fizyczną. Imię i nazwisko osoby fizycznej stanowi tzw. rdzeń firmy. Firma osoby fizycznej może zawierać dodatki, np. pseudonim, określenie wskazujące na przedmiot działalności przedsiębiorcy, ale dane te mogą być umieszczone jedynie w formie dodatku fakultatywnego.

Tym samym prawidłowym i niezbędnym jest podawanie na fakturach imienia i nazwiska osoby fizycznej jako podatnika podatku od towarów i usług.
Słowa kluczowe: dane, faktura VAT, podatek od towarów i usług, wystawca faktury
Data aktualizacji: 08/01/2013 18:00:01

Kwestia zakwalifikowania jako koszt uzyskania przychodu faktury VAT za opakowania zwrotne

STAN FAKTYCZNYZ przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan sklep spożywczy, dokonuje zakupu piwa wraz z opakowaniami zwrotnymi. W miesiącu maju po raz pierwszy został Pan obciążony fakturą VAT za opakowania zwrotne nie zwrócone...

Pierwszy Urząd Skarbowy Szczecin 70-217 ul. Michała Drzymały 5

Zasięg terytorialny miasta części miasta na prawach powiatu - Szczecin pod nazwami: Arkońskie-Niemierzyn, Bukowo, Centrum część, Golęcino-Gocław, Niebuszewo-Bolinko, Osów, Skolwin, Stare Miasto, Stołczyn, Śródmieście-Północ część, Warszewo...

Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo Warszawa 02-325 ul. Białobrzeska 53A

Zasięg terytorialny miasta część gminy Warszawa miasta na prawach powiatu obejmująca dzielnice: Bemowo, Ursus, Włochy gminy powiaty województwo mazowieckie Konta bankowe CIT 11101010100165512221000000 VAT 58101010100165512222000000 PIT...

Zasady rozliczenia importu usług leśnych

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto Wrocław 53-654 ul. Inowrocławska 4

Zasięg terytorialny miasta część miasta na prawach powiatu Wrocław pod nazwą Stare Miasto gminy powiaty województwo dolnośląskie Konta bankowe CIT 61101016740006062221000000 VAT 11101016740006062222000000 PIT 58101016740006062223000000 budżetowe...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Czy opisany sposób wypłaty premii pieniężnej jest zgodny z ustawą o podatku od towarów i usług?Nabycie wewnątrzwspólnotowego - obowiązek wystawienia faktury wewnętrznejWysokość składek ZUS 2014Możliwość wystawienia noty korygującej przez nabywcę towaru lub usługiCIT - w zakresie korekty wpłat z zysku za lata 2006-2007
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.