Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Czy usługa faktoringu podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Spółka złożyła w Drugim Wielkopolskim Urzędzie Skarbowym w Kaliszu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

We wniosku przedstawiono następujący stan:

Spółka sprzedaje kontrahentowi szwedzkiemu (zarejestrowanemu jako podatnik unijny) wytworzone przez siebie wyroby. Partner Spółki chce wydłużyć termin płatności. Aby pytająca Spółka otrzymała wcześniej zapłatę, partner aktualnie jest w trakcie załatwiania usługi faktoringu. Spółka podpisze umowę faktoringu bezpośrednio z bankiem kontrahenta szwedzkiego. Umowa zostanie zawarta na terenie Szwecji.

Zdaniem Spółki usługa ta nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Analiza przepisów prawa podatkowego w powyższym zakresie wskazuje:

Art.1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2005 Nr 41 poz.399 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających temu podatkowi. Wśród tych umów nie jest wymieniona umowa faktoringu.

Istotą umowy faktoringu jest sprzedaż na rzecz banku lub innej wyspecjalizowanej jednostki finansowej za określoną cenę, wierzytelności pieniężnej przysługującej przedsiębiorcy wobec dłużnika. Jeżeli umowa o przeniesienie wierzytelności zawarta jest w oparciu o przepisy art.509 i następne ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 Nr 16 poz.93 ze zm.) i przybierze postać którejkolwiek z umów wymienionych w art.1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w szczególności umowy sprzedaży, powstaje obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych, jednakże umowy faktoringu nie można zakwalifikować jako takiej umowy.

Przedmiotem umowy sprzedaży są rzeczy (ruchome i nieruchome) oraz prawa majątkowe, faktoring natomiast koncentruje się wyłącznie na wierzytelnościach. Faktorom w istocie nie chodzi o nabycie wierzytelności, lecz o odniesienie pewnej korzyści majątkowej wyrażającej się w prowizji faktoringowej za dokonanie czynności związanych z transferem wierzytelności oraz wykonanie usług dodatkowych.

Umowa faktoringu jest umową zawierającą w sobie elementy różnych umów, jednakże jest umową jednorodną.

Tym samym uznać należy, że umowa faktoringu jako nie wymieniona w ustawowym katalogu czynności cywilnoprawnych nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Słowa kluczowe: kontrahent zagraniczny, sprzedaż wierzytelności, umowa faktoringu
Data aktualizacji: 14/10/2013 00:00:01

Jak dokumentować czynności nieobjęte podatkiem VAT świadczone przez organ władzy publicznej?

Na podstawie art. 14a 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku - Białej uznaje stanowisko Jednostki, przedstawione we wniosku z dnia 24 marca...

W zakresie terminu rozliczenia faktury korygującej

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Obniżenie podatku należnego w związku z wystawieniem faktury korygującej i anulowaniem fak...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Brak zasadności wystawienia jednej faktury zbiorczej za miesiąc w przypadku braku sprzedaż...

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Cit w zakresie przychodów i kosztów uzyskania przychodów

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Opodatkowanie premii pieniężnych oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej fakt wypłacenia premii pieniężnejCzy Wnioskodawca ma zwrócić do urzędu skarbowego podatek VAT tylko od jednej zapłaconej przez kontrahenta faktury, czy od wszystkich trzech fakturPremia pieniężna jako rabat - dokumentowanie zbiorczą fakturą korygującąWystawianie faktur dla Lidera konsorcjum dokumentujących czynności wykonywanych przez Partnera konsorcjumCzęściowego odliczenia podatku naliczonego z faktury za energię elektryczną, refakturowania kosztów oraz wystawiania faktur korygujących
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.