Facebook Google+ Twitter Instagram Pinterest YouTube Skype Kontakt
Zaloguj się lub zarejestruj konto
Włącz wersję mobilną
Wystaw fakturęFakturyKlienciProduktyKontoAktualnościOpiniePomocKontakt

Czy usługa obsługi prawnej, wykonywana na jego rzecz przez radcę prawnego w 2003 roku winna być udokumentowana rachunkiem czy fakturą?

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 17.12.2004 r. doręczone do tut. Urzędu Skarbowego w dniu 22.12.2004 r., Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

Wnioskodawca zadaje pytanie czy usługa obsługi prawnej, wykonana na jego rzecz przez radcę prawnego w 2003 roku winna być udokumentowana rachunkiem czy fakturą.Wnioskodawca uważa, że winna to być faktura.

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 27, poz. 268 ze zm.) obowiązującym w 2003 r. do wystawiania faktur uprawnieni byli wyłącznie zarejestrowani podatnicy nie korzystający ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Należy tu wskazać, że dla usług prawniczych ustawa z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm.) nie przewidywała zwolnienia od podatku. Usługi prawnicze stanowiły kategorię czynności wyłączonych ze zwolnienia bez względu na osiąganą kwotę sprzedaży - stosownie do regulacji art. 14, ust. 10 pkt 2 ustawy. Oznacza to, że świadczący usługi prawnicze byli obligatoryjnie podatnikami podatku od towarów i usług, a jako kontynuację ww. przepisów można traktować art. 96 ust. 1 oraz 97 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Również z art. 106 ust. 1 obowiązującej ustawy o PTU podatnicy podatku od towarów i usług zobowiązani są wystawiać faktury. W świetle powyższego wykonanie usługi - obsługi prawnej winno być udokumentowane fakturą VAT ze stawką 22% podatku.
Słowa kluczowe: faktura, podatek od towarów i usług, rachunki, stawka, usługi prawnicze
Data aktualizacji: 01/01/2013 18:00:01

Czy można przesyłać faktury poprzez email?

Naczelny Sąd Administracyjny wydał przełomowy wyrok, rozwiązując tym samym dotychczasowe wątpliwości związane z przesyłaniem faktur drogą elektroniczną. Uznał, że faktura wysłana drogą mailową albo faksem, jest tak samo ważna jak faktura papierowa...

Sposób potwierdzenia odbioru faktury korygującej wystawionej w formie elektronicznej

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Kiedy należy ująć w PKPiR pierwszą opłatę leasingową?

Na podstawie art. 14b 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji...

Czy spadkodawcy przysługuje prawo do zwrotu podatku od towarów i usług wynikającego z wyst...

Pismem z dnia 30.11.2006 r. (data wpływu) Wnioskodawca zwrócił się o interpretację z zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że zamieszkiwał razem z...

Czy wzajemne rozliczenia pomiędzy beneficjentami usługi powinny być dokumentowane fakturą...

Prezydent Miasta zwrócił się pismem Nr PO.3327 RG 16 04 z dnia 29.07.2004 r. (data wpływu 04.08.2004 r.) do Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego...
Polecamy ciekawe artykuły do przeczytania
Jaki jest moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu importu usług remontowych?Czy Wnioskodawczyni może wliczyć w koszty wydatek poniesiony za usługę pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości udokumentowany fakturą VAT?Urząd Skarbowy Pajęczno 98-330 ul. 1 Maja 9Dotyczy opodatkowania i dokumentowania premii pieniężnych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonegoUrząd Skarbowy Grajewo 19-203 ul. Elewatorska 8
 Zamknij Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.